10 powodów dla których powinniśmy uczyć dziecko przedmiotów ścisłych

Kto lekceważy osiągnięcia matematyki, przynosi szkodę całej nauce, ponieważ ten, kto nie zna matematyki, nie może poznać innych nauk ścisłych i nie może poznać świata. (Roger Bacon)

Matematyka, fizyka, chemia – czy warto ich uczyć?

Zbyt szybko i zbyt często dzieci zaczynają wierzyć, że nie dadzą rady, nie potrafią czy są zbyt mało uzdolnione do tego, aby poradzić sobie z przedmiotami ścisłymi. Najczęściej jest to jednak wina sposobu nauczania. Wiele osób miło wspomina pasjonujące lekcje z nauczycielem, który potrafił wspaniale wytłumaczyć najtrudniejsze zagadnienia i zainteresować nauczanym przez siebie przedmiotem wszystkich. Jeśli jednak natrafi się na kogoś, kto sam matematyki czy fizyki nie lubi, to zwykle poświęca się temu mniej czasu i robi to z niechęcią, a gromadzące się zaległości sprawiają, że trudności narastają i coraz więcej wysiłku trzeba włożyć w nauczenie się czegoś nowego, a z czasem może to się rzeczywiście stać niemożliwe. Wtedy też pojawia się pytanie – dość często stawiane rodzicom przez dzieci: „po co mi to?”

Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody. (Richard Feynman)

Przedmioty ścisłe – warto ich uczyć, ponieważ:

1.

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w dzisiejszym świecie bez znajomości matematyki. Jest ona niezbędna w wielu sferach życia codziennego: od obliczeń pieniężnych, procentowych i czasowych począwszy na obliczeniu ilości farby potrzebnej do pomalowania pokoju skończywszy. Matematyka jest potrzebna codziennie i każdemu.

2.

Matematyka to podstawa logicznego myślenia. Bez tego nie można przewidywać konsekwencji swojego działania; oceniać co się wydarzy, jeśli podejmiemy takie czy inne decyzje. Ten kto myśli logicznie, umie też myśleć samodzielnie i nie daje się oszukać.

3.

Nauka przedmiotów ścisłych poprawia sprawność mózgu i choć nie widać jej na pierwszy rzut oka, to właśnie ona ma największe znaczenie, jeśli idzie o przyszłość dziecka: zdobycie wykształcenia, które zapewni dobrą pracę (dobrą, czyli nie tylko taką, która przynosi korzyści finansowe, ale też dającą satysfakcję i poczucie celu – wbrew pozorom, to również jest ważne).

4.

Fizyka pozwala zrozumieć, jak „działa” otaczający nas świat – dzięki temu żyje nam się łatwiej i nie chodzi tu tylko o niezwykłe wynalazki, ale też proste reguły, których znajomość pomoże w przeniesieniu ciężkiego przedmiotu czy zmianie koła w samochodzie.

5.

Fizyka i astronomia pozwalają na zrozumienie dlaczego zmieniają się pory roku, dochodzi do zaćmienia Słońca i tego, jak powstaje tęcza. Nie umniejsza to ich piękna, ale pozwala dodatkowo zachwycić się tym, że takskomplikowana „maszyneria” działa dzięki niezmiennym prawom.

6.

Gotowanie, fermentacja, konserwacja, produkcja różnorodnych tworzyw i materiałów – to wszystko jest łatwiejsze (a często w ogóle możliwe) dzięki znajomości procesów chemicznych.

7.

Nauki ścisłe to także bezpieczeństwo – wiedza o związkach chemicznych chroni znającego je człowieka od niebezpiecznego ich zmieszania (dotyczy to zarówno środków czystości, jak i leków), a wiedza o tym jak działa prąd może zapobiec pożarowi czy poparzeniu.

8.

Rozwiązywanie problemów staje się łatwiejsze jeżeli człowiek robi to często i wypracowuje sobie służące temu metody i techniki. Nawet jeżeli z czasem zapomni się wszystkie wzory i zasady, to człowiekowi łatwiej będzie podejmować decyzje.

9.

Wprawdzie posługiwanie się nowoczesnymi technologiami nie wymaga wiedzy o tym, jak one działają, jednak to właśnie dzięki tym ludziom, którzy zajmują się programowaniem, możemy się nimi cieszyć. Dobrze jest wiedzieć, jaka jest zasada ich działania, a jeszcze lepiej brać w tym udział, a nie być tylko biernym użytkownikiem.

10.

Przedmioty ścisłe niejednokrotnie otwierają drogę do dalszej nauki– konieczna jest znajomość matematyki na poziomie umożliwiającym zdanie matury. Bez nich nie jest możliwe kontynuowanie nauki na kierunkach technicznych,

Jak pielęgnować dziecięce zainteresowania?

blog36

Dlatego, jeżeli dziecko zadaje tak dużo pytań, że nie jesteśmy w stanie na nie wszystkie odpowiedzieć, warto poszukać wsparcia. Na szczęście jest coraz więcej możliwości, dzięki którym dziecko może poprzez fascynujące zajęcia i zabawę uczyć się przedmiotów ścisłych:

  • ogród doświadczeń pozwala na przeprowadzenie wielu fizycznych doświadczeń związanych z dźwiękiem, kolorem, dynamiką;
  • centrum nauki – coraz częściej można spotkać takie miejsca w dużych ośrodkach miejskich;
  • uniwersytet dzieci – w miastach uniwersyteckich organizowane są przez uczelnie wyższe specjalne zajęcia dla dzieci i młodzieży, w czasie których pracujący na co dzień ze studentami pracownicy naukowi przekazują swoją wiedzę najmłodszym;
  • festiwal nauki to szereg imprez, pokazów, projekcji popularnonaukowych;
  • zajęcia dodatkowe to sposób na systematyczne wspieranie dzieci w pielęgnowaniu zainteresowań naukami ścisłymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *