Grafika komputerowa dla dzieci: przewodnik dla początkujących.

Czy warto uczyć się grafiki komputerowej?

W ofercie naszej szkoły pojawiła się w zeszłym roku grafika komputerowa dla dzieci. Zainteresowanie nauką grafiki pokazało, że brakuje tego typu zajęć. W dużej mierze olbrzymie zainteresowanie nauką tej umiejętności przejawiają sami słuchacze. Teraz czas przekonać rodziców, że nauka projektowania graficznego, to nie tylko ciekawe zajęcia dodatkowe, ale także świetny wkład w rozwój dzieci i nastolatków oraz ciekawe możliwości w przyszłości.

Trzeba zacząć od uświadomienia sobie, że grafika nas otacza. Jesteśmy gatunkiem lubiącym być otoczonym kolorem, rysunkami, zdjęciami. Coraz częściej też grafiki są kluczowym elementem przekazywanych informacji, niejednokrotnie zastępując długie, słowne sformułowania i opisy. Komunikacja wizualna w coraz szybszym świecie, gdzie nie mamy czasu na dłuższe przystanięcie nad przekazywanymi informacjami, jest z tego powodu niezwykle ważna, a umiejętność jej tworzenia obiecuje ciekawe życie zawodowe w przyszłości. Jednak to nie wszystko. Podobnie jak inne zajęcia plastyczne, nauka grafiki komputerowej dla dzieci to świetny wkład w rozwój jego kreatywności, wyrażania i pewności siebie.

Czy dziecko może być grafikiem?

Dzieci jak najbardziej odnajdują się projektowaniu graficznym, a najwięksi młodzi zapaleńcy nie odstępują poziomowi tworzonych grafik dużej ilości pracujących zawodowo grafików. Ba! Dzieciaki niejednokrotnie wprowadzają w świat grafiki komputerowej świeże, dziecięce spojrzenie na kolory, perspektywę czy odbieranie świata.

Projektowanie graficzne jako zajęcia dla dzieci to niezwykła przygoda, wejście w głąb siebie, jak i zrozumienie tego, co lubią i cenią inni. Oto najważniejsze cechy i umiejętności, jakie młody człowiek może zdobyć i rozwijać, ucząc się projektowania i grafiki komputerowej.

1. Czytelność przekazywanych informacji.

Tworząc własne projekty, głównie tak zwaną grafikę użytkową, podczas której projektowane są ulotki, wizytówki, plakaty, dziecko musi postawić na czytelność. Każda informacja i każdy przekaz graficzny musi mieć swoje miejsce tak, aby nie przeszkadzać innym informacjom, a jednocześnie rzucał się w oczy potencjalnemu odbiorcy. Projektowanie graficzne z naciskiem na czytelność pozwala zastanowić się nad tym, jak w codziennym życiu przedstawiamy swoje potrzeby i opinie.

2. Hierarchiczność.

Tworząc gry, aplikacje, interfejs strony czy grafikę należy zastanowić się nad tym, które informacje są najważniejsze, jakie opcje mogą zostać pozostawione na drugim planie i czego oczekuje ewentualny odbiorca. W ten sposób dziecko musi ustalić listę priorytetów, czasami nawet usuwając z niej opcje, które niekoniecznie są oczekiwane i nie mają większego znaczenia. Hierarchiczność ustalana podczas tworzenia pozwala też zrozumieć, w jaki sposób w szybkim czasie przekazać najistotniejsze informacje, bez potrzeby zatrzymywania i „nudzenia” odbiorcy.

3. Celowość.

Nauka grafiki komputerowej pozwala na wykształcenie w słuchaczu umiejętności zdawania sobie sprawy z tego, jaki właściwie cel przyświeca naszym zamiarom. Tworząc grafiki, należy dostosować je do tego, aby ukazywały to, na czym najbardziej nam zależy i miały odpowiedni odbiór.

4. Staranność.

Tworząc grafiki i retuszując zdjęcia, potencjalny grafik musi wykazać się starannością i dbaniem o szczegóły. Na ukończonej pracy nie może być wpadek zdradzających, że coś zostało poddane obróbce, a niektóre elementy pierwotnie nie należały do grafiki. Czasami nieodpowiednie ukrycie wyjątkowo małego elementu skutkuje u odbiorcy wrażeniem „niedoróbki”. Stąd dzieciaki uczące się projektowania i grafiki komputerowej, muszą cierpliwie i starannie przykładać się do tworzonych dzieł.

5. Komunikacja.

Wszystkie powyższe podpunkty składają się właśnie na poprawienie zdolności komunikacyjnych. Tworząc grafiki dla innych, przekazujemy nimi jakieś informacje lub wyrażamy siebie. Dzieci podczas zajęć graficznych mają czas na to, żeby wejść w siebie, zastanowić się co chcą przekazać lub ukazać światu i dokładnie przeanalizować jak optymalnie zrobić to graficznie.

Gdzie pracują graficy komputerowi?

Pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy w odpowiedzi na pytanie o miejsca pracy grafików to agencje twórcze i reklamowe. Zdecydowanie bez specjalisty grafika, takie miejsca nie mają racji bytu, ale stanowiska graficzne to także potrzeba w wielu innych firmach. Dobry grafik komputerowy jest niezbędny do tworzenia ciekawych i zachęcających stron internetowych. No i oczywiście nie można zapomnieć o firmach z branży cyfrowej rozrywki, gdzie potrzeba grafików do tworzenia różnego rodzaju projektów, wizualizacji i interfejsów gier komputerowych.

Co da dziecku nauka grafiki komputerowej?

Dzieci i młodzież ucząca się projektowania graficznego może liczyć na rozwój wielu cech potrzebnych w codziennym życiu. Począwszy od rozwoju kreatywności, postrzegania świata i staranności do umiejętności wyrażania siebie i komunikacji. Ponadto umiejętności związane z tworzeniem grafik komputerowych, mogą przełożyć się na ciekawe i opłacalne opcje zawodowe w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *