5 przydatnych nawyków dla bezpieczeństwa w sieci.

Na naszych domowych komputerach przechowujemy bardzo ważne treści. Dane do rachunków bankowych, hasła do różnych systemów czasami związanych też z pracą zawodową, pliki zawierające wrażliwe treści. A to wszystko na sprzęcie, który jest często użytkowany przez najmłodszych członków rodziny, w niezabezpieczony sposób, lub w sieci, do której podłączenie się jest banalnie proste dla każdego, średnio zaawansowanego fana technologicznego.

Wyciek niektórych informacji sprowadzi na nas w najlepszym wypadku np. wstyd, a w najgorszych możemy utracić majątek całego życia.

Istnieje jednak kilka prostych sposobów na to, aby znacząco zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych przechowywanych na komputerze, za pomocą tylko kilku drobiazgów.

1. Oprogramowanie antywirusowe

Podstawa bezpiecznego korzystania z sieci i przechowywania wrażliwych danych na swoim komputerze. Pamiętajmy, że w czasach mobilnych dostępów równie ważne jest instalowanie tego typu oprogramowania także na urządzeniach przenośnych, głównie telefonach.

2. Aktualizacje

Zarówno systemów operacyjnych, jak i różnego rodzaju sterowników czy oprogramowania. Najlepiej ustawić aktualizacje automatyczne, tak aby nie przegapić żadnych ważnych „łatek”.

3. Hasła dostępu

Wszelkie serwisy, do których logujemy się za pomocą hasła, powinny, jeżeli jest taka możliwość zabezpieczone weryfikacją dwustopniową. Poza tym warto jest zainstalować menedżera haseł, który będzie nam je przechowywał, ale oczywiście sam on powinien być także dobrze zabezpieczony hasłem.

4. Linki i pliki

Większość niebezpiecznych programów i aplikacji przesyłane jest kont e-mail. Po kliknięciu na załącznik lub zawarty w mailu link zostaje nam zainstalowany wirus, lub link prowadzi do miejsca, które to przechwytuje od tej chwili nasze dane. Często te maile lub linki wyglądają na pierwszy rzut jak korespondencja nas dotycząca, czy to z banku, czy z innych miejsc. Jednak w rzeczywistości przekierowują nas one zupełnie gdzie indziej

5. Zmiana haseł

Jeżeli obawiasz się, że jest już za późno i dane czy hasła zostały przechwycone, pierwsze co powinieneś zrobić to ustawić nowe hasła. W przypadku „zhakowanej” skrzynki mailowej można sprawdzić nasze przypuszczenia na przykład tu: www.haveibeenpwned.com. Warto też cyklicznie zmieniać hasła do najważniejszych miejsc i pamiętać, aby nigdy nie były one takie same.

To naprawdę niewiele, kilka prostych nawyków nie zabierających nam czasu, a dzięki temu możemy bezpiecznie korzystać z urządzeń, bez obaw o kradzież wrażliwych danych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *