5 stanowisk, które zostaną wkrótce zastąpione przez sztuczną inteligencję.

nauka programowania dla dzieci i młodzieży

Nauka programowania dla dzieci a prognozy

Według badania przeprowadzonego przez Oxford University 45% obecnych miejsc pracy zniknie w ciągu najbliższych 10 lat. Wynika to z faktu, że zostaną one całkowicie zautomatyzowane lub zmodernizowane do poziomu, w którym potrzebny będzie tylko ułamek obecnej siły roboczej. Kilka osób będzie obsługiwało całą rzeszę maszyn. Na dodatek maszyn, które wykonają wiele pracy dużo szybciej niż obecni pracownicy, no i oczywiście bez zmęczenia, potrzeby sny czy innych.

Co to oznacza? Tyle że trzeba brać pod uwagę, iż są zawody, których już nie będzie, za to będą stanowiska potrzebne do tworzenia zastępczych inteligentnych rozwiązań – programiści. Nauka programowania dla dzieci jest więc dla nich przyszłością już dziś.

Kurs programowania dla dzieci czy „standardowe” kierunki kształcenia?

Oto zawody, które lepiej niech pozostaną już tylko jako relikt przeszłości, a na ich miejsce warto postawić na naukę programowania. Szczególnie tyczy się to młodych ludzi, którzy na rynek pracy wejdą dopiero za dekadę lub jeszcze później.

Kierowca

Pracujący jako kierowcy (taksówka, autobus, samochód dostawczy itp.), mogą niedługo stracić pracę dzięki sztucznej inteligencji i rozwojowi pojazdów autonomicznych. To żadna nowość, że firmy takie jak Tesla, Ford, Uber, a nawet Apple opracowują i testują pojazdy autonomiczne! W rzeczywistości wszyscy główni producenci samochodów zmierzają w stronę samochodów elektrycznych i autonomicznych, a ci, którzy tego nie robią, wkrótce zostaną w tyle. Na drogach od jakiegoś czasu pojawiają się inteligentne samochody, jednak głównym problemem jest jak na razie… brak zaufania społecznego do ich działania, choć testy wskazują na większy stopień bezpieczeństwa niż w przypadku „ludzkich” kierowców.

Rolnik

Rolnictwo zawsze było i nadal jest ogromnym sektorem pracowniczym, ale prawdopodobnie zmieni się to nadchodzącej dekadzie. Postępy w sztucznej inteligencji spowodowały automatyzację wcześniejszych ręcznych procesów, takich jak sadzenie nasion, zbieranie dojrzałych owoców i warzyw, i wiele, wiele innych. Tak samo ma się to do hodowli różnego rodzaju zwierząt. Tu automatyzacja niegdyś ludzkiej, fizycznie pracy idzie pełną parą.

Kasjer – sprzedawca.

To dzieje się już na naszych oczach. Dzięki technologii kas samoobsługowych, opracowywanej przez firmy takie jak NCR Corporation, Amazon i Walmart sklepy przyszłości będą potrzebować tylko jednego kasjera do „nadzorowania” 8–10 kas i transakcji. Dzięki temu nie musimy już czekać w długich kolejkach na zakupy i chętnie z tego korzystamy. Kasy samoobsługowe posiada już większość sieciowych sklepów, często oblegane i praktycznie każdy z nas choć raz dla zaoszczędzenia czasu z nich skorzystał.

Personalni asystenci.

Kto potrzebuje osobistego asystenta w dzisiejszych czasach, gdy inteligentni asystenci, tacy jak Siri, Alexa, Asystent Google i wiele innych, są gotowi pomóc Ci we wszystkim, od rezerwacji lotu po zamówienie obiadu w Twojej ulubionej restauracji, a nawet opowiedzą Ci kawał! Coraz lepiej wywiązują się ze swoich obowiązków, a ponadto są pod ręką 24 na dobę 😉.

Maklerzy giełdowi

Według Bloomberga, amerykańska giełda należy do botów. 90% wszystkich obrotów finansowych na całym świecie, każdego dnia to zasługa botów! Pozostałe 10% stanowią prawdziwi handlowcy i inwestorzy. Cóż, nie powinno nas to dziwić, ponieważ tam, gdzie są pieniądze do zarobienia, zawsze znajdzie się ktoś, kto spróbuje to zautomatyzować i uzyskać przewagę nad konkurencją.

Nauka programowania dla dzieci teraz zaowocuje w przyszłości.

Rozwój sztucznej inteligencji i automatyzacja nie tylko będą wymagały pracy, ale także stworzą miejsca pracy — miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji. Aby je zdobyć, jedną z opcji jest nauka programowania dla dzieci i młodzieży i jej kontynuacja w dorosłym życiu. Jednym, słowem zdobycie nowych umiejętności, które pozwolą ci łatwo dopasować się do trendu, jest najlepszym sposobem na pozostanie istotnym pracownikiem nawet w nadchodzącej erze sztucznej inteligencji.

5 Comments on “5 stanowisk, które zostaną wkrótce zastąpione przez sztuczną inteligencję.”

 1. Paweł

  Ja staram się wpoić dla młodszych braci aby uczyli się już podstaw 🙂 wymyślam proste zadania, ale widzę ze czasami wola pograć niż zrobić coś mądrego..

  1. Hania

   Jeżeli gra jest choć trochę edukacyjna, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby czasami zajęła im czas 😉

 2. Łukasz

  W sumie już wchodzą w zżycie kioski z żywością bez personelu. Tylko jest taka sprawa że trzeba serwis to takich miejsc jakby cos przestało działać. Czyli jedne zawód znika ale pojawia sie drugi :))

  Bardzo wiele zawodów można zastąpić nawet na produkcji, ale nie zawsze będzie to w 100% tak samo jak skontrolowane przez człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *