Angielski. Język programowania?

Na pytanie, jaki język jest najpopularniejszym językiem programowania, możemy się spodziewać odpowiedzi typu: Java, C++, Python i wiele innych. Zdecydowanie będą one prawidłowe. Jednak równocześnie okazuje się, że dla nas, jeden podstawowych języków, które powinniśmy opanować, chcąc zagłębić się w programistycznym świecie, jest język… angielski.

Niby oczywiste, a jednak wielu z nas o tym zapomina. Jest to język niesamowicie uniwersalny, ale przede wszystkim dominuje on w branży. Zacznijmy jednak od początku.

Nauka programowania. Jak zacząć?

Jak można domyślić się po tytule wpisu, będziemy tu przedstawiać argumenty za tym, aby przed wyborem nauki konkretnego języka programowania zająć się swoją umiejętnością porozumiewania się w języku angielskim.

Wynika to z dwóch przesłanek. Pierwszą jest ogólna globalizacja, szczególnie w rejonach rynku IT, drugą fakt, iż praktycznie wszystkie topowe języki programowania bazują właśnie na komendach i ciągach algorytmów wykorzystujących słownictwo angielskie.

Globalizacja rynku informatycznego.

Język IT to język międzynarodowy. Większość firm specjalizujących się w takich rzeczach, jak tworzenie gier komputerowych, projektowanie i wdrażanie oprogramowania, opracowywanie cyfrowych systemów działa globalnie. Zarówno same końcowe twory oraz materiały wykorzystywane w trakcie ich projektu są w dużej mierze angielskojęzyczne, jak i często powstają dzięki międzynarodowym współpracom.

Nawet niewielkie firmy także z naszego krajowego rynku pozyskują zagraniczne zlecenia. Profile programistów znajdują się w międzynarodowej bazie, stąd potrzeba tworzenia ich międzynarodowym języku. Znajomość języka angielskiego jawi się jako istotna na rynku IT do codziennej pracy, nawet bez planów wyjazdu poza granice kraju.

Dla przyszłego juniora znajomość języka angielskiego w bardzo dużym stopniu może mieć wpływ na ostateczne warunki zatrudnienia, gdyż dobry rekruter wie, że pozwoli to także na lepsze i szybsze przyswajanie nowych rozwiązań.

Wart wspomnieć o Stack Overflow. Termin znany raczej każdemu, kto choć trochę zainteresował się kodowaniem. Często obiekt żartów, ale jednak. To anglojęzyczne forum, skupiające programistów z całego świata, może być naprawdę świetnym miejscem do rozwijania swojej pasji. Aby jednak nie paść tam ofiarą mniej lub bardziej wysublimowanych żartów, znajomość języka angielskiego na wysokim poziomie jest zdecydowanie potrzebna.

W ten sposób możemy wymieniać jeszcze długo. Dlatego na tym w kwestii globalizacji rynku IT na razie staniemy.

Języki programowania.

Znajomość języka angielskiego pozwala na dużo szybszą naukę popularnych w branży IT języków programowania. Wynika to z oczywistego faktu oparcia komend i algorytmów o właśnie angielskie wyrażenia w praktycznie każdym popularnym kodzie, jak i same źródła są w dużej mierze angielskojęzyczne.

Języki programowania są w rzeczywistości w dużej mierze intuicyjne, znając choćby podstawy języka angielskiego.

Jak się uczyć języka?

Tak jak w przypadku nauki programowania, tak i w nauce obcego języka najbardziej pomaga praktyka. Nie nauczysz się tego, wertując książki. Trzeba dbać o stały kontakt z językiem, otoczyć się nim, wykorzystywać okazję do używania go podczas codziennych zajęć.

Oczywiście przydają się kursy językowe, bardzo popularne na rynku edukacyjnym, ale nadal brak codziennej praktyki może znacznie zmniejszyć potencjał do nauki.

W przypadku nauki języka angielskiego jako solidnych fundamentów pracy programistycznej należy pamiętać także o kwestii branżowych terminów i zagadnień, które często nie są nauczane podczas zwykłych kursów. Można trafić na specjalne kursy uczące branżowego języka, ale i po prostu połączenie nauki języka angielskiego z nauka programowania zdaje się świetnie uzupełniać.

O czym pamiętać ucząc się języka?

Czytaj!

Jeżeli przeraża Ci czytanie książek zacznij od anglojęzycznych forów. Szukaj informacji w Internecie nie tylko na polskich stronach, ale wszędzie tam, gdzie możesz je znaleźć, zrozumieć a przy okazji podszlifować znajomość języka.

Pisz!

Pisanie w obcym języku wielu ludziom pomaga w zapamiętaniu słówek. Pisz na wyżej wymienionych forach, notuj słówka, które poznałeś, używaj ich w swoich pierwszych kodach.

Mów!

Bierz udział w konferencjach dla programistów, wyrażaj swoje opinie, rozmawiaj ze znajomymi, którzy posługują się tym językiem.

Słuchaj!

Subskrybuj kanały, w których prowadzone są vlogi po angielsku. Możesz sobie na początek pomagać napisami. W ramach rozrywki także warto oglądać filmy i programy bez lektora.

Ciesz się nauką.

To chyba najważniejsze. Ucząc się pamiętaj, żeby nie robić tego na siłę. Zdaj sobie sprawę z tego, że pogłębianie wiedzy to przywilej, a nie przykry obowiązek.

Zapraszamy na nasze zajęcia “programowanie dla dzieci’, które pozwalają wejść w świat kodowania poprzez naukę zarówno programowania, jak i angielskiego 😉

Poznaj nasze inne wpisy w tej kategorii:

2 Comments on “Angielski. Język programowania?”

  1. Łukasz

    Programowanie = Angielski 🙂 prawie wszystkie dokumentacje + praca w międzynarodowych zespołach to rozwija najbardziej. Bez angielskiego będziemy takim kulejącym programistą który wolniej się rozwija od tych do mówiła, piszą, rozumieją 😉

  2. Karol

    Angielski to jest podstawa podczas nauki programowania. W dzisiejszych czasach angielski jest podstawą wszędzie. Bez niego programista bardzo wolno się rozwija. Znajomość angielskiego pomaga w zostaniu profesjonalnym programistą. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *