Blockly – duchowy następca Scratch’a

Obecne trendy wskazują jednoznacznie, że nauka programowania dla dzieci przynosi nie tylko szansę na lepszą adaptację w zdigitalizowanym świecie, ale również rozwija intelekt. Dydaktycy prócz przekazywanej wiedzy muszą posługiwać się narzędziami, których przystępny interfejs ułatwi przyswajanie kolejnych porcji materiału. Odpowiedzią na ich potrzeby jest Blockly.

Narzędzie wielozadaniowe

Blockly powstał z inicjatywy Neila Fraser’a i Google. Zapoczątkowany w 2011 roku, początkowo miał zastąpić OpenBlocks działający na AppInventorze. Blockly to JavaScriptowa biblioteka przeznaczona do tworzenia bloczków reprezentujacych fragmenty kodu: za ich pomocą programiści mogą stworzyć przystępne dla najmłodszych programy edukacyjne. Typowy program edukacyjny bazujący na Blockly składa się z pola kodu, na którym użytkownik przekłada bloki instrukcji, skrytki narzędziowej składującej wszystkie dostępne instrukcje oraz pola wyjściowego, na którym użytkownik “obserwuje” realizację stworzonego programu.

Biblioteka jest open-source’owa, elastyczna (może wygenerować kod w różnych językach), umożliwia tworzenie własnych bloków, zaprojektowana pod języki słabo-typowane. W wersji webowej wspiera wszystkie najpopularniejsze przeglądarki. Dostępna również na mobilkach – Androidzie i IOS. To potężne narzędzie, które w rękach programistów i edukatorów sprawia, że nauka programowania dla dzieci jest łatwa i przystępna dla każdego.

Projektowanie od podstaw

W praktyce

Możliwości Blockly wykorzystują znane programy edukacyjne takie jak App Inventor 2, do nauki i tworzenia aplikacji na Androida, czy też platforma code.org znana z inicjatywy Hour of Code. Link zawarty pod koniec artykułu pokazuje możliwości biblioteki w pigułce. Blockly świetnie sprawdza się również w innych, innowacyjnych projektach takich jak: LearnToMod – programu do modowania, Wonder Workshop – start’upa z wykorzystaniem robotów, snappa – programu do tworzenia aplikacji pod Androida oraz IOS’a. Ciekawą implementacją blockly jest gra CodeSpells – pomysłowa zręcznościówka, w której gracz steruje czarodziejem – bohater poznaje nowe czary, ale ich sposób działania jest w pełni programowalny.

Twórcy blockly udostępnili prosty program, który ułatwi rozwój aplikacji – Block Factory. Za jego pomocą użytkownik może błyskawicznie stworzyć własny blok, automatycznie generując czysty kod w podanym języku (Python, PHP, Lua, Dart).

Słowem kończącym, biblioteka idealnie nadaje się do celów edukacyjnych: elastyczna i wielozadaniowa może w pełni konkurować z gotowymi narzędziami, a w miarę jej rozwoju w jeszcze większym stopniu podnieść poziom edukacji w zakresie nowych technologii.

Linki:
Demo
Fabryka bloków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *