Czym jest uczenie maszynowe?

Niejednokrotnie w naszych artykułach pojawia się termin uczenia maszynowego. Głównie przy okazji artykułów poświęconych możliwościom poszczególnych języków programowania. Jednak niekoniecznie czytelnicy wiedzą, czym jest owe uczenie maszynowe. Nie ma w tym nic dziwnego, do tej pory przeciętny człowiek nie musiał zaprzątać sobie głowy takimi rzeczami. Teraz kiedy wchodzimy w czas inteligentnych systemów, które pojawiają się w domach i na ulicach, warto jednak przybliżyć termin uczenia maszynowego, jak i wykazać, czy różni się ono od sztucznej inteligencji samej w sobie.

Sztuczna inteligencja a uczenie maszynowe.

Doskonałym przykładem wykorzystania inteligentnego systemu jest przełomowy moment, kiedy to szachowy mistrz Kasparow stoczył mecz przeciwko sztucznej inteligencji. Za pierwszym razem jego przeciwnikiem stał się program, który miał za zadanie osiągnąć cel, którym była wygrana, za pomocą zaprogramowanych wcześniej sekwencji ruchów, priorytetów itp. Jak dobrze wiemy, Mistrz wygrał z komputerem i jak przyznał się, dosyć szybko rozgryzł jego „tok myślenia” zaprogramowany wcześniej przez inżynierów. Jednak tryumf mózgu ludzkiego nad komputerem nie trwał długo. Już niecały rok później Kasparow poległ na meczu rewanżowym. Dlaczego? Ponieważ komputer został wzbogacony o element uczenia maszynowego. Oznacza to, tyle iż otrzymał scyfryzowaną ludzką do tej pory cechę, obserwowania poczynań przeciwnika i na ich podstawie modyfikowania własnego postępowania. Oczywiście sama historia meczów szachowych z komputerem w tle ma wiele innych niuansów, czasami teorii, ale na podstawie pobieżnego jej przedstawienia tak właśnie można przedstawić sedno uczenia maszynowego.

Uczenie maszynowe na co dzień.

Czy mamy styczność z uczeniem maszynowym w naszym życiu? Tak i to częściej niż myślimy. Każdy z nas ma w ręku urządzenie, o atrybutach sztucznej inteligencji z uczeniem maszynowym. Mianowicie słowik w telefonie komórkowym. Włączając nowe urządzenie. nie mamy za dużej opcji podpowiedzi, jak i wiele z „dziwnych” słów, które używamy, podkreślane są jako błędy. Podczas używania słonik zbiera wpisywane przez nas dane i z dnia na dzień przestaje uważać niektóre sformułowania za błędne, a nawet podpowiada całe sekwencje najczęściej używanych przez nas zwrotów. Przykład słownika w telefonie już zahacza właśnie o uczenie maszynowe.

Nie żyjemy jeszcze w świecie wyciągniętym z filmów sci-fi i może nie mamy jeszcze otaczających nas humanoidalnych robotów (choć i te są już gdzieniegdzie wykorzystywane), ale machine learning (angielski termin określający uczenie maszynowe) to także olbrzymie ilości danych przetwarzanych z systemów biznesowych, finansowych i wielu innych.

Nauka programowania a uczenie maszynowe.

Dlaczego rozmawiamy o tak poniekąd skomplikowanych kwestiach w szkole programowania dla dzieci? Gdyż oferowane przez nas kursy poszczególnych języków programowania niejednokrotnie obiecują zdobycie umiejętności, które pozwolą na programowanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Warto więc dokładnie wiedzieć, jakie są perspektywy po nauce w wybranym kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *