Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?

                 Ze światem technologii spotykamy się każdego dnia. Nie tylko korzystając z telefonu, ale także robiąc zakupy, jeżdżąc windą czy uruchamiając zmywarkę. Wszechobecność zaprogramowanych przedmiotów sprawia, że zawód programisty jest jednym z najbardziej pożądanych. Jakie jednak korzyści, poza oczywistymi perspektywami pracy, niesie ze sobą nauka programowania?

1.Rozwój logicznego myślenia. Dziecko, które programuje uczy się posługiwać algorytmami, przewiduje konsekwencje swojego działania i planuje kolejne kroki. Język programowania, podobnie jak język którym się posługujemy, posiada pewny reguły, których należy przestrzegać. Zaprogramowanie pewnych elementów wymaga pojawienia się wcześniej innych. Niektóre fragmenty kodu nie mogą być ze sobą połączone. Wszystko to wymaga logicznej analizy.

2. Nauka rozwiązywania problemów. Zanim dziecko rozpocznie programować, ma w głowie pomysł swojej gry, a więc zna cel, który zamierza osiągnąć. Aby to zrobić analizuje różne sposoby, testuje je, a kiedy coś nie działa szuka innego rozwiązania.

3. Trening motywacji. Stworzenie gry od początku do końca to długotrwały proces. Dziecko uczy się wytrwałości, doceniania ukończenia kolejnych elementów gry. Podczas programowania niejednokrotnie pojawiają się błędy, których rozwiązanie nie jest od razu oczywiste. Większość dzieci nie poddaje się w tym momencie, ale szukają rozwiązania, testują różne możliwości, aby pójść o kolejny krok do przodu.

4. Rozwój kreatywności. Dzieci są bardzo wymagającymi odbiorcami gier komputerowych, Sami najlepiej wiedzą, że nie każda gra jest dla nich na tyle interesująca, aby w nią grać. Stojąc po drugiej stronie i tworząc taką grę wymyślają fabułę, która wciągnie innych graczy. Często odwołują się do znanych im motywów, historii, łączą różne wątki, a także kreują zupełnie nowe.

5. Swobodne poruszanie się w świecie technologii. Nauka programowania niejako wymusza posługiwanie się pewnymi pojęciami ze świata technologii. A pojęcia te coraz bardziej przedostają się do codziennego języka. Dla wielu osób są one niezrozumiałe, jednak młodzi programiści posługują się nimi bez żadnych problemów.

Nauka programowania rozwija dzieci pod wieloma względami. Nawet jeśli w przyszłości obiorą inną ścieżkę zawodową, to z pewnością czas spędzony na nauce programowania będzie cały czas procentował.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *