Gdzie programista może szukać pracy (za granicą)?

Fakt o dużym zapotrzebowaniu na programistów na rynku pracy jest ogólnie znany od kilku lat. Trochę mniej osób zdaje sobie sprawę tego, że nie mowa tu wyłącznie o naszym krajowym rynku, ale problemie dotyczącym całego globu. Z niedoborem rąk do pracy w sektorze programistycznym spotykają się nawet takie kraje jak Japonia czy Stany Zjednoczone. Programista jest zawodem międzynarodowym, z tego powodu nie ma problemy z potrzebą nabywania nowych umiejętności w zależności od docelowego kraju zatrudnienia. Do tego coraz większe możliwości pracy zdalnej w sektorach IT sprawią, że patrząc przyszłościowo, nie musimy zwracać uwagi na wyłącznie nasz, krajowy rynek pracy. Inne państwa także potrzebują koderów (a swoją drogą Polscy są niezwykle cenieni ze względu na umiejętności) i to właśnie tam, można trafić w doskonale płatną ciekawą niszę. Oto kraje, które w tej chwili borykają się z problemem niedoboru programistycznej kadry, a jednocześnie pozwalają na „ciekawy” poziom wynagrodzeń.

Australia.

Miejsce daleko od Polski, ale zarobki mogą nam wynagrodzić niedogodności, związane z podróżami w odwiedziny do bliskich. Przeciętny web developer na kangurzym lądzie zarabia pomiędzy 14 a 30 tysięcy złotych. Do tego szacuje się, że w 2023 roku, niedobór programistów na rynku dosięgnie około 100 tysięcy(!) stanowisk pracy, co jest ogromną liczbą biorąc pod uwagę populację tego kraju. Czyż to nie świetna motywacja do tego, żeby poprawiać swój warsztat dla ciekawej przyszłości? 

Japonia.

W kraju kwitnącej wiśni wskazuje się na to, że za około dekadę będzie problem z obsadzeniem ponad 800 tysięcy miejsc pracy. Japonia pomimo olbrzymiego rozwoju technologicznego, który jest widoczny na każdym kroku, cały czas potrzebuje programistów. Nie da się ukryć, że są tam doceniani. Przeciętny programista otrzymuje zarobki w wysokości 20-30 tysięcy złotych, a ci najbardziej wykwalifikowani potrafią otrzymywać pensję nawet wysokości 70 tysięcy złotych. Jednak należy pamiętać, że Japonia to jeden z najdroższych krajów, dlatego stacjonarna praca w tym niezwykle klimatycznym kraju, może okazać się wcale nie taka dużo bardziej opłacalna niż w innych. Znów praca zdalna dla japońskiego pracodawca może okazać się po prostu pracą marzeń.

Wielka Brytania.

Od kilku lat, na brytyjskich rynkach pojawia się rocznie nawet do 1,5 miliona ofert pracy dotyczących programistów. Biorąc pod uwagę bliskość kraju i połączenia lotnicze, Wielka Brytania może stać się świetnym miejscem dla naszych rodaków, którzy chcą pracować zdalnie, nie opuszczając Polski, a jednocześnie nie jest dla nich problemem, co jakiś czas wybrać się tam w celach biznesowych. Przeciętna pensja programisty w Anglii to około 20 tysięcy złotych, a więc całkiem ciekawie jak na warunki pozwalające na tak bliski kontakt.

Holandia.

Spokojne, melancholijne państwo tulipanów. Jednocześnie tylko w samym Amsterdamie jest „olbrzymie ciśnienie” na programistów i wypada nawet 26 ofert pracy na jednego juniora. Nie ma może stałych widełek zarobkowych technologicznych specjalistów, ale biorąc pod uwagę zapotrzebowanie można się spodziewać że będą one interesujące. Biorąc pod uwagę jak blisko nas znajduje się Holandia, można mówić o podobnych profitach i warunkach pracy, jakie były omawiane w przypadku zatrudnienia w Wielkiej Brytanii.

Nauka kodowania dla dzieci

Pierwsze kroki w nauce kodowania można rozpocząć już w przypadku najmłodszych dzieci. Mali słuchacze, którzy rozpoczynają naukę programowania równocześnie z innymi przedmiotami szkolnymi, nie tylko dzięki kodowaniu poznają tajniki przyszłych możliwości od początku edukacji, ale także rozwijają w sobie wiele cech i umiejętności, które pozwolą im na jeszcze lepsze przyswajanie materiałów z innych dziedzin nauki. Oczywiście podsumowując także ten artykuł, można założyć, że dziecko uczące się programowania od najmłodszych lat, w przypadku przyszłej pracy kodera, będzie miało prawdopodobnie dużo większą wiedzę i umiejętności w porównaniu do innych kandydatów ubiegających się o te same stanowiska.

Na zakończenie.

Przekonani już, że praca programisty może być rzeczywiście opłacalna? Chcecie zapewnić dziecku świetny start w przyszłość. Zapraszamy na warsztaty programowania dla dzieci w naszej szkole.

Chcesz poznać inne zalety nauki programowania? Zapraszamy do wpisów:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *