Hobby. Rozwój przez pasję.

Hobby to niezwykle wartościowy element życia każdego człowieka, który popycha go do przodu, daje chęć do poznawania nowych rzeczy, trendów i możliwości. Niezależnie od hobby, często w jego skład wchodzi wiele aktywności, od bezpośrednio zajęcia się tym, co lubimy robić, poprzez czytanie literatury dotyczącej danego aspektu życia. Ciekawość i chęć ciągłego poznawania rozwijają w człowieku motor napędzający pragnienie poznawania nieznanych dotąd informacji, rozwiązań, mechanizmów.

Hobby najmłodszych

Hobby ogólnie jest niesamowicie rozwijającym aspektem codzienności. W przypadku hobby u dzieci ma ono też ogromne znaczenie edukacyjne i wychowawcze. Okazuje się, że dzieciaki, które posiadają aktywne hobby, dużo częściej już w młodym wieku zaczynają myśleć nad tym, co będą robić w przyszłości i jednocześnie poznają pewne aspekty przyszłego zawodu dużo szybciej w porównaniu do innych.

Wiele z rodzajów pasji, które interesują dziecko, to aktywności, które poprawiają jego kondycję fizyczną (co w czasach problemu otyłości jest niesamowicie ważne) lub też umiejętności społeczne, poprzez kontakt z innymi pasjonatami. Często dzieciaki zaczynają interesować się tematem w momencie, kiedy nastaje swego rodzaju „moda” wśród rówieśników. To pomaga im zawiązać przyjaźnie i nie tylko.

Wszelkie artystyczne zacięcie pomaga rozwijać w dziecku kreatywność, wspomaga jego umiejętności wyrażania siebie, podbudowując jego wiarę we własne umiejętności i dając mu możliwości dzielenia się tym ze światem, co na pewnym etapie rozwoju jest dla niego bardzo ważne. Dzięki kreatywnemu hobby i jego efektom dziecko pozwala otoczeniu poznać się od strony jego prawdziwego charakteru, jak i często tego typu twory sprawiają, że także na siebie patrzy ono z innej, bardziej dojrzałej i mniej emocjonalnej perspektywy.

Złe i dobre pasje

Praktycznie nie ma czegoś takiego jak złe hobby. Dopóki dziecko nie interesuje się niebezpiecznymi dla niego rzeczami, kiedy trzeba powiedzieć „dość” dla jego bezpieczeństwa, każda pasja ma w sobie czynnik edukacyjny. Od oczywistych rzeczy, takich jak poznawanie szczegółów dotyczących różnego rodzaju historii, budowy urządzeń czy biologii zwierząt, po często niezauważalne dla niego samego aspekty pozwalające na zrozumienie zasad fizyki, chemii czy kultury.

Najważniejszym jest nie krytykować. Każde hobby rozwinie w dziecku pozytywne cechy lub pozwoli mu przekonać się, że jest to coś, z czym chce związać życie, lub odwrotnie, że jednak nie jest to coś, czym chce się zajmować. Nie ma znaczenia czy mówimy o hobby, które może utrzymać się całe życie, czy chwilowe, dziecięce typu zbieranie resoraków. Każde z nich ma w sobie coś, co pozwala dziecku na poczucie własnej indywidualności, osiągnięć, a także na relaks i choć na chwilę zdjęcie ze swoich barków codziennych obowiązków.

Zajęcia dodatkowe – hobby

Zajęcia dodatkowe dla dzieci, które będą pokrywać się z ich zainteresowaniami i hobby mogą być doskonałym połączeniem nauki i przyjemnego spędzania czasu. Podczas tego typu zajęć, dziecko jest zafascynowane przedstawionym mu materiałem i możliwościami,jednocześnie chłonąc dużą ilość informacji dotyczących tych i innych aspektów życia. Dobrze zorganizowane zajęcia dodatkowe dla dzieci, to nie tylko ukierunkowane na konkretną ścieżkę, ale i rozwój ogólnych, niezwykle przydatnych i użytecznych umiejętności intelektualnych czy społecznych. 

W trakcie tego typu zajęć, dziecko ma też możliwości poszerzyć światopogląd a co najważniejsze spotkać się z rówieśnikami, którzy podzielają pasję. Ma to szczególnie dobry wpływ na dzieciaki, które zafascynowały się mało popularnymi dziedzinami życia i ciężko im w najbliższym otoczeniu odnaleźć słuchaczy, z którymi mogłyby dzielić się nowymi odkryciami.

Kiedy zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe?

W przypadku decyzji o zapisaniu dziecka na zajęcia dodatkowe związane z jego hobby, należy brać pod uwagę to, czy rzeczywiście jest to dziedzina która zdecydowanie pobudza go do działania, czy tylko chwilowa fascynacja. Ma to znaczenie w przypadku zajęć popołudniowych, gdzie stawia się na stopniowy rozwój poprzez regularne chodzenie na przykład w systemie semestralnym.

Chcesz przeczytać podobne wpisy? Zapraszamy:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *