Hobby. Rozwój przez pasję.

Hobby to niezwykle wartościowy element życia każdego człowieka, który popycha go do przodu, daje chęć do poznawania nowych rzeczy, trendów i możliwości. Niezależnie od hobby, często w jego skład wchodzi wiele aktywności, od bezpośrednio zajęcia się tym, co lubimy robić, poprzez czytanie literatury dotyczącej danego aspektu życia. Ciekawość i chęć ciągłego poznawania rozwijają w człowieku motor napędzający pragnienie poznawania nieznanych dotąd informacji, rozwiązań, mechanizmów.

Hobby najmłodszych.

Hobby ogólnie jest niesamowicie rozwijającym aspektem codzienności. W przypadku hobby u dzieci ma ono też ogromne znaczenie edukacyjne i wychowawcze. Okazuje się, że dzieciaki, które posiadają aktywne hobby, dużo częściej już w młodym wieku zaczynają myśleć nad tym, co będą robić w przyszłości i jednocześnie poznają pewne aspekty przyszłego zawodu dużo szybciej w porównaniu do innych.

Wiele z rodzajów pasji, które interesują dziecko, to aktywności, które poprawiają jego kondycję fizyczną (co w czasach problemu otyłości jest niesamowicie ważne) lub też umiejętności społeczne, poprzez kontakt z innymi pasjonatami. Często dzieciaki zaczynają interesować się tematem w momencie, kiedy nastaje swego rodzaju „moda” wśród rówieśników. To pomaga im zawiązać przyjaźnie i nie tylko.

Wszelkie artystyczne zacięcie pomaga rozwijać w dziecku kreatywność, wspomaga jego umiejętności wyrażania siebie, podbudowując jego wiarę we własne umiejętności i dając mu możliwości dzielenia się tym ze światem, co na pewnym etapie rozwoju jest dla niego bardzo ważne.

Złe i dobre pasje.

Praktycznie nie ma czegoś takiego jak złe hobby. Dopóki dziecko nie interesuje się niebezpiecznymi dla niego rzeczami, kiedy trzeba powiedzieć „dość” dla jego bezpieczeństwa, każda pasja ma w sobie czynnik edukacyjny. Od oczywistych rzeczy, takich jak poznawanie szczegółów dotyczących różnego rodzaju historii, budowy urządzeń czy biologii zwierząt, po często niezauważalne dla niego samego aspekty pozwalające na zrozumienie zasad fizyki, chemii czy kultury.

Najważniejszym jest nie krytykować. Każde hobby rozwinie w dziecku pozytywne cechy lub pozwoli mu przekonać się, że jest to coś, z czym chce związać życie, lub odwrotnie, że jednak nie jest to coś, czym chce się zajmować. Nie ma znaczenia czy mówimy o hobby, które może utrzymać się całe życie, czy chwilowe, dziecięce typu zbieranie resoraków. Każde z nich ma w sobie coś, co pozwala dziecku na poczucie własnej indywidualności, osiągnięć, a także na relaks i choć na chwilę zdjęcie ze swoich barków codziennych obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *