Jak nauczyć dziecko języka obcego?

Jeszcze nie tak dawno znajomość języka obcego było dodatkową zaletą, z czasem stała się znaczącą umiejętnością, dziś jest niezbędna. Niemiecki, angielski czy francuski to podstawa, a umiejętność bezproblemowego porozumiewania się w jednym z nich to droga do wielu możliwości. Przez lata zmieniło się też podejście do samego nauczania języka obcego. Kiedyś polegało ono na wkuwaniu obcych słówek czy odmianie wyrazów przez czasy i przypadki. Dziś dzieciaki szybko i świetnie mówią w obcym języku, dzięki nowoczesnej metodologii. Zabawy żywym językiem, a nie lekcjami.

Jak język wybrać?

Kwestia wyboru języka jest sprawą indywidualną. Najczęściej stawia się na język angielski, gdyż uzyskał on miano języka międzynarodowego, takiego, jakim miał być dawno temu język esperanto. Oprócz tego częstym wyborem jest język niemiecki oraz francuski.

Jak zacząć naukę języków?

1. Przygoda od małego.

Przedszkola językowe już nie dziwią nikogo, ale w sieci można odnaleźć także szereg kursów językowych dla… niemowląt! Jasne – kursy takie, szczególnie dla dziecka, które nie mówi jeszcze w swoim rodzimym języku, mogą wydawać się śmieszne, jednak coś w nich jest 😊. Pedagodzy zgodnie twierdzą, że im szybciej rozpocznie się kontakt z żywym językiem, tym łatwiej i intuicyjnie można się nauczyć.

2. Podstawy podstaw w domu.

Malucha w okresie przedszkolnym można już zacząć uczyć samemu, nawet nie znając języka. Oswajamy dziecko z językiem obcym, puszczając mu zagraniczne piosenki, bajki dla najmłodszych czy gry edukacyjne. Po pewnym czasie okaże się, że maluch potrafi zrozumieć pojedyncze słowa, śpiewać piosenki, czy rozumieć ogólny sens niektórych wypowiedzi.

W Internecie znajdziemy mnóstwo opcji na zdalną naukę języka przez najmłodszych w domu. Dużo z nich to starannie przygotowane materiały, podczas których języka obcego jest w stanie nauczyć się nawet trzylatek.

3. Dobry nauczyciel.

Nie ma jednak jak nauczyciel, który zna język i jest w stanie merytorycznie przekazywać najpotrzebniejsze elementy swoim uczniom. Ma to szczególnie znaczenie, jeżeli rodzice nie mówią obcym języku, którego chcą nauczyć dziecka. Oczywiście pokrywa się to z pierwszym podpunktem i możliwościami, jakie ma dziecko od najmłodszych lat. Może to być nauka w przedszkolu, mogą to być zajęcia dodatkowe dla dzieci, albo na przykład dla starszych możliwość nauki w szkole, zarówno w ramach normalnych lekcji, jak i kółkach językowych dla chętnych.

Dlaczego warto uczyć dziecko języków obcych?

Globalny aspekt znajomości języka obcego to chyba już oczywista kwestii poruszana od kilku dekad. Wiele branż zaczyna posługiwać się językiem angielskim, jako naturalną terminologią, a dużo ze znanych nam pojęć specjalistycznych nie ma nawet odpowiedników w innych językach, w tym w naszym. Ma to głównie znaczenie w takich kierunkach rynku jak stanowiska w branży IT, a coraz częściej ekonomii i branżach zajmujących się nadawaniem trendów w codziennym życiu.

Nauka języka obcego dla dzieci od najmłodszych lat to także udowodniony już wpływ na rozwój mózgu dziecka, jego funkcji poznawczych i możliwości. Wielojęzyczność pomaga w myśleniu abstrakcyjnym, projektowaniu i konstruowaniu zagadnień i rozwiązań, znacznie wpływa na umiejętności komunikacji.

W badaniach zauważono także fizyczny rozwój obszarów mózgu, który wpływa na takie zagadnienia, jak pamięć, wyrażanie emocji, a nawet za umiejętności poza językowe takie jak te wypływające bezpośrednio z kory mózgowej, a w najmłodszym okresie życia są odpowiedzialne za choćby raczkowanie, wiązanie sznurowadeł oraz ogólną motorykę pomagającą przy wielu dziedzinach sportu i aktywności fizycznych.

Podsumowanie zalet nauki drugiego języka.

Nauka, a nawet styczność z każdym kolejnym językiem to niesamowita gimnastyka dla mózgu. Nie tylko dla dzieci, ale to u nich są najbardziej zauważalne zmiany. Najbardziej widoczne to:

1. Poprawa pamięci, wpływająca na zdolności poznawania i opanowywania nowych materiałów w szkole i nie tylko

2. Pomoc w podejmowaniu decyzji. Okazuje się, że wielojęzyczność znacznie zwiększa obszary pojmowania i projektowania.

3. Wzmożona koncentracja. Potrzebna podczas wielu aspektów i znacznie zwiększają możliwości nauki innych przedmiotów.

4. Opóźnienie lub zmniejszenie ryzyka powstawania chorób neurodegeneracyjnych niezależnie od wieku.

5. Wielokierunkowa percepcja. Często nazywana zdolnościami językowymi. Osoba znająca języki obce potrafi rozróżnić kolejne nawet bez ich znajomości

6. Wielozadaniowość, a także dzięki temu szybsze uporanie się z problemami, czy przyswojeniem materiałów z różnych dziedzin.

7. Inteligencja kognitywna. Cecha, dzięki której możemy łatwo „przełożyć” teorię na praktyczne sytuacje, kojarzyć katy, Myślenic logicznie.

8. Poprawa zdolności językowych podczas używania języka ojczystego. Wbrew temu, o co często martwią się rodzice, nauka obcego języka w najmłodszych latach życia, nie tylko nie przeszkadza w nauce języka ojczystego, ale wręcz pobudza do jego efektywniejsze i prawidłowego stosowania.

Jako szkoła programowania dla dzieci nie możemy nie wspomnieć o tym, że sytuacja ma się bardzo podobnie z językami programowania. Nauka kodowania za pomocą profesjonalnego języka nie tylko pozwala na wyjątkowe możliwości w przyszłości, ale także wpływa na ogólny rozwój i umiejętności szybszego pojmowania materiału z innych dziedzin przez dzieci w każdym wieku.

Zapraszamy do podobnych wpisów:

Czy nauka programowania dla dzieci zapewni im dobrą pracę w przyszłości?

Pierwszy język programowania


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *