Jak przygotować dziecko do zawodów przyszłości?

Już teraz stykamy się z momentami, gdy na rynku pracy pojawiają się oferty stanowisk, przez wiele osób zupełnie nieznanych. Rewolucja technologiczna wyeliminowała wiele branż i z dnia na dzień stworzyła zupełnie nowe dziedziny, które jeszcze kilka lat temu były w sferze opowieści sci-fi. Według prognostów są olbrzymie szanse na to, że większość obecnych dzieci będzie pracować na stanowiskach powiązanych z technologią AI, czy cyfryzacją, a wiele z nich zajmą się zawodowo rzeczami, których jeszcze w tej chwili po prostu nie ma. Mówimy tu o liczbach rzędu 65% przyszłych pracowników.

Jako rodzice dbamy o rozwój dzieci, i to żeby w przyszłości mogły wejść na rynek pracy w odpowiednich warunkach i posiadając umiejętności potrzebne do rozwoju kariery. Jednak, jak przygotować dziecko do pracy w zawodach, które jeszcze nie istnieją? Wbrew pozorom da się. Może nie kompleksowo i dokładnie pod konkretne stanowisko, ale rozwój pewnych umiejętności i cech charakteru zdecydowanie da im pierwszeństwo przed rówieśnikami w staraniu się o futurystyczne na razie stanowiska.

Jak uczyć dziecko na przyszłość?

Chęć ciągłego rozwoju

W każdym aspekcie życia potrzebne jest ciągłe kształcenie się, jak i po prostu zdobywanie nowych doświadczeń i wyciąganie z nich lekcji na przyszłości. Ludzie, którzy świetnie radzą sobie w dorosłym życiu i dostosowują do nowych wyzwań to osoby, które od dziecka kształciły w sobie potrzebę rozwoju. I nie chodzi tu nawet o ciągłą naukę, ale o potrzebę odkrywania, ciekawości kreatywność prowadzącą do powstawania nowych zaskakujących rozwiązań. Jako rodzice powinniśmy rozwijać w dzieciach te cechy oraz dbać o to, żeby dziecko miało poczucie, że bycie małym odkrywcą jest fajne.

Umiejętności przywódcze

Umiejętności przywódcze to między innymi takie cechy jak podejmowanie decyzji, wyznaczanie celów, bezproblemowa komunikacja, negocjacje i planowanie wspólnych projektów. Warto zachęcać dzieci do sportów zespołowych, brania udziału w wydarzneiach lub bycia członkiem organizacji samorządu uczniowskiego, czy innych angażujących do działania i zdobywania określonych celów grup rówieśników.

Umiejętność pracy w zespole

Ta momentami flagowa umiejętność wymagana już teraz w ogłoszeniach. Chodzi o umiejętności rozmowy i wspólnego planowania celów oraz rozwoju projektów, nad którymi pracuje więcej osób. Prognozuje się, że w przyszłości mało będzie samodzielnych stanowisk, a bardziej stawiać będziemy na całe zespoły ludzi, zajmujących się problemem podzielonym na poszczególne zagadnienia. Z tego powodu już teraz warto wysyłać dziecko na zajęcia popołudniowe, podczas których współpraca jest jednym z najważniejszych kształtowanych cech.

Pisanie i czytanie ze zrozumieniem

Niesamowicie ważna cecha, która nadal charakteryzuje i będzie charakteryzować dobrego pracownika. W przypadku pracownika przyszłości, którego praca prawdopodobnie będzie oscylowała wokół danych, czy programowania lub obsługi urządzeń, przekazywanie i odczytywanie informacji w jasny i klarowny sposób jest podstawą. Nie tylko na płaszczyźnie człowiek – człowiek, ale też człowiek –  maszyna. Stąd czytanie ze zrozumieniem i umiejętność przekazywania krótkich, zwięzłych informacji jest niesamowicie ważna. Powinniśmy od najmłodszych lat zarówno zachęcać dziecko do czytania, jak i do rozmowy.

Do tego podpunktu warto dodać także umiejętności matematyczne i brak problemów z myśleniem ścisłym na choćby podstawowym poziomie.

Technologiczna śmiałość

Pomimo tego, że jesteśmy otoczeni technologią, a najmłodsi z niej korzystają, nie tylko o to chodzi. Dobry pracownik przyszłości nie będzie bał się także zmian, podejmowania wyzwań dotyczących konfiguracji sprzętu, wypróbowywania udogodnień itp. Możemy pójść też jeszcze kawałek dalej i wysłać dziecko na kursy programowania dla dzieci i młodzieży, które wskażą im kolejne, naprawdę fascynujące możliwości rozwoju i pogłębiania swoich cyfrowych hobby.

Jak będzie wyglądał świat w przyszłości?

O ile niektórych form postępu technologicznego nie da się przewidzieć, o tyle możliwe jest przygotowanie naszych dzieci do zmian i rozwijanie umiejętności, które pozwolą im odnieść sukces na ciągle zmieniającym się świecie. Najważniejsze jest to, żeby angażować się w dziecięce zainteresowania i pasje oraz uczyć je, że zmiana nie jest przerażająca, ale że może być fajna i ekscytująca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *