Jak sprawić, by nauka programowania dla dzieci była ekscytującą przygodą?

Nauka programowania. Metody.

Kodowanie jest zazwyczaj fascynującą ciekawą i niezwykłą przygodą. Jednak, aby taką się stało, kurs programowania dla dzieci i młodzieży musi być dostosowany do tego, jak dzieci wyobrażają sobie programowanie i zdecydowanie odchodzić stylem od lekcji szkolnych. Nasze dzieci, przeciążone nauką na co dzień, niekoniecznie popołudniami chcą kolejnej dawki teorii nawet takiej, która powinna ich interesować. Ich umysły po dniach pełnych nowych informacji, które często nie są dla nich wciągające i ciekawe (co nie zmienia faktu, że nadal potrzebne) nie chcą koleje porcji wiadomości i uczenia się pamięć skomplikowanych zagadnień. Popołudniowa nauka programowania dla dziecka powinna być relaksem, zabawą, odpoczynkiem. I wbrew pozorom, im bardziej będzie ona dla nich rozrywką, tym lepsza będzie efektywność jej przyswajania.

Nauka programowania. Metody.

Jak wygląda nauka programowania? Metody są różne. Żeby warsztaty programowania dla dzieci były interesujące, nie mogą one ograniczać kreatywności dziecka. Postępowanie według standardowych schematów, typu zaprogramowanie druku kartki z napisem “Hello World” zostawmy starszym. Dzieci nie lubią szablonowości. Prowadzenie ich z góry narzuconą ścieżką w przypadku dodatkowych zajęć to jeden z największych błędów, które często są popełniane przez początkujące placówki. Tego typu akcje nie tylko nie angażują ich, ale potrafią skutecznie zniechęcić nawet największych małych entuzjastów, którzy pojawili się się na kursach z zamiarem poznania nowych umiejętności. Materiały przekazywane młodym słuchaczom, muszą być odpowiednio dobrane do ich wieku. Pamiętajmy także o różnicach w podejściu do świata i nauki w poszczególnych grupach wiekowych. Czasami rok – dwa różnicy a dzieci zupełnie inaczej postrzegają siebie i innych, jak i inaczej wartościują pewne założenia.

Czy kodowanie jest trudne?

Nie jest i to trzeba przekazać. Najważniejsze jest zdanie sobie sprawy z tego, że młodzi adepci programowania nadal mogą przyswajać złożone pojęcia i rozwiązywać skomplikowane zadania nawet przy zdecydowanie ograniczonej wiedzy technicznej. Wystarczy mieć w zasięgu ręki odpowiednie materiały i nieco chęci.

Jeden z najbardziej popularnych programów do nauczania programowania wśród dzieci i młodzieży – Scratch, pokazuje jak za pomocą odpowiedniego przekazu, dzieci mogą od najmłodszych lat uczyć się procedur i algorytmów. Dzięki niemu programowanie to dla nich pestka, a zdobyte w dzieciństwie umiejętności będą mogły przełożyć bez problemu na późniejsze, dorosłe kodowanie.

Fajne zajęcia dodatkowe.

Programowanie dla dzieci i młodzieży musi pasować do ich obecnego stylu życia. Pokolenie YouTube i Social Media to specyficzna generacja, całkowicie różniąca się od wcześniejszych. Dla nich udział w rozwoju cyfrowych możliwości nie oznacza wyłącznie specjalistycznych umiejętności, ale po prostu chcą móc sami wspomagać hobby – swoje i rówieśników.

Samo chodzenie na zajęcia dodatkowe dla dzieci nie jest w tej chwili czymś, co wzbudza zainteresowanie i poruszenie wśród rówieśników. Tymczasem umiejętności programistyczne już zdecydowanie tak. Stąd programowanie dla dzieci i młodzieży jawi się im jako jedne z najfajniejszych zajęć, z których są dumne.

W przypadku bardziej zaawansowanych technik i języków kodowania nadal należy o tym pamiętać. Propozycja stworzenia bazy danych dotyczących zakupów spożywczych niekoniecznie je wciągnie, ale baza i notowania najbardziej znanych streamerów w różnych kategoriach, już prawdopodobnie tak.

Nastawienie na zwycięstwo.

Dzieci i młodzież oczekują szybkich wyników. Długofalowe projekty niekoniecznie wciągają i satysfakcjonują. Nauka ma dawać namacalny efekt tu i teraz. Dlatego należy postawić na edukowanie, które może już nawet po jednych zajęciach dać konkretny efekt, a po kilku lekcjach dawać uczniom poczucie, że nauczyli się rzeczywiście wartościowych w praktyce rzeczy. 

Temat zaprogramowania obszernej gry komputerowej zainteresuje, ale po wielu godzinach wiele dzieci straci zainteresowanie i zacznie się nudzić. Dlatego dobry kurs programowania dla dzieci i młodzieży powinien odpowiednio dzielić materiał taki sposób, aby każde zajęcia przynosiły choć trochę satysfakcji i dawały powód do dumy.

Programowanie. Jak zacząć?

Najlepsze efekty nauki mają słuchacze uczęszczający na stacjonarne warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży. Zaraz za nimi plasują się kursy online, o ile mają zapewnioną pomoc mentorską i indywidualne podejście dla każdego słuchacza. Jednak wszystkie one muszą opierać się tych samych założeniach…

Nauczyciele, którzy prowadzą kursy programowania dla dzieci, wiedzą jak ciężko jest czasem trafić w punkt, jak ważna jest aktualizacja programu nauczania na bieżąco oraz co powinno być priorytetem. W ten sposób powstał ten wpis. To dzięki doświadczeniu wykładowców możemy przekazywać dalej istotne informacje, jak i uświadamiać jak wielkie znaczenie w efektywnej nauce mają nawet najdrobniejsze niuanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *