Java dla dzieci: informacje dla rodziców początkujących programistów.

Programowanie dla dzieci

Nauka programowania i język Java.

Java to potężny, wieloplatformowy język programowania używany w wielu profesjonalnych i komercyjnych aplikacjach — w tym w każdej aplikacji na Androida, a nawet w samym systemie operacyjnym Android!

Co mamy dzięki językowi Java?

Minecraft

Minecraft został całkowicie opracowany w Javie. W samej grze gracze budują własny, trójwymiarowy świat. Z około 75 milionami graczy miesięcznie, Minecraft jest nadal jedną z największych gier na świecie. Co ważne, Minecraft to także ogromne wartości edukacyjne

Gmail

Opracowany przez Google Gmail został utworzony w Javie, głównie ponieważ język ten ma świetny wskaźnik wydajności.

Twitter

Twitter także wykorzystuje Javę. Jednym z powodów jest fakt, że Java jest niezwykle „przenośna” – programy Java można uruchamiać na wielu różnych platformach, co czyni ją doskonałym językiem.

Tyle mogłoby już wystarczyć dla mniej dociekliwych, aby zdecydowali się na kurs programowania w Java. Jednak warto wspomnieć o wielu innych aspektach.

Kompatybilność.

Java jest językiem, który mimo nieustannych aktualizacji pozwala na pracę zarówno starszych jak i najnowszych programów napisanych na tej platformie. Nic nie zapowiada tego, aby język w przyszłości miał się zmienić tak diametralnie, że zdobyte umiejętności przedawnią się i nie będzie możliwości z ich korzystania. Hasło reklamowe sprzed lat, brzmiące „Napisz raz, uruchom wszędzie” jak najbardziej podkreśla to, co daje nam poznanie tego języka.

Nauka programowania od podstaw – Java.

Na pewno nie można oczekiwać tego, że programowanie dla dzieci w języku Java jest dziecinnie proste. Jest to język wysokiego poziomu, w którym szacuje się, pracuje koko 45% współczesnych programistów – specjalistów w wielkich i małych firmach.

Nauka Javy to silne skoncentrowanie się na programowaniu obiektowym. Pomimo wielu podobieństw do języka C++ w Javie jednak nie uświadczymy dziedziczenia wielokrotnego. Kod javy jest silnie rozbudowany i wymaga kompilowania, co czasami odstrasza początkujących.

Co można stworzyć w Java?

Aplikacje Webowe.

Java to zdecydowanie najlepszy język do pisania skomplikowanych, ale stabilnych i wydajnych aplikacji webowych. Szczególnie często używany podczas tworzenia zajmującego się sprawami finansowymi i transakcjami. W przypadku mało rozbudowanych projektów Java może ustępować miejsca mniej skomplikowanym językom ze względu na komfort i szybkość tworzenia, jednak podczas budowy stabilnych i wydajnych systemów nie ma sobie równych.

Aplikacje Android.

Java jest jednym z najpopularniejszych języków, w którym tworzone są gry i aplikacje na platformę Android. Nie używamy w tej chwili języka, który doścignął Javę w kwestii tworzenia płynnych, ciekawych i intuicyjnych możliwości na Androida. Warto wspomnieć, że jesteśmy na etapie, kiedy wiele systemu, rozrywek czy aktywności sieciowych przenosi się na urządzenia mobilne. Jest to kolejny powód, dla którego można stwierdzić, że język programowania Java będzie topowy jeszcze przez wiele lat.

Big data.

Coraz częściej używany termin do nabywania wielkich systemu zbierających i operujących danymi. Big Data to trzon wielu kierunków rynku, a analiza ogromu danych umożliwia optymalną pracę wielu instytucji i firm. Obecna ilość danych jest nie do pojęcia dla ludzkiego umysłu, by mógł on sam sprostać zadaniu wyciągnięcia złotego środka z poszczególnych informacji. Tutaj Java nie ma sobie równych. Główne systemy pracujące z danymi, napisane są właśnie w Javie i zdecydowanie ciężko uzyskać tak zadowalające efekty przy użyciu innych znanych nam języków.

Data science i AI.

W przypadku tego typu projektów pisanie w Javie zdaje się przegrywać na rzecz innych bardziej stabilnych języków programowania. Jednak nadal może być ona wykorzystywana. Po prostu nie zawsze dostanie się tak spektakularne efekty, szybko i łatwo jak w przypadku choćby Pythona.

Nauka programowania, czy warto?

Oczywiście! Programowanie dla dzieci to nowy kierunek, który już teraz powoli staje się podstawą rozwoju naszego świata, a niedługo będzie elementarną umiejętnością każdego, kto choć trochę będzie chciał czerpać całymi garściami z tego, co tworzą inni, a nawet samemu kreować przyszłość.

Zainteresował Cię nasz wpis? Zapraszamy do lektury podobnych:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *