Kiedy kupić dziecku pierwszego smartfona?

Pytanie coraz częściej zadawane na forach i grupach parentingowych. Rzeczywiście momentami ciężko się zdecydować, kiedy jest ten najlepszy czas. Telefon dostają już przedszkolaki, a znów w niektórych rodzinach nastolatkowie nie mogą doprosić się o to urządzenie. Jeszcze jakiś czas temu, telefon służył głównie do rozmowy. Dziś nikt nie da dziecku starej, poczciwej Nokii, żeby mogło mieć kontakt z rodzicami, bo tym samym naraża dziecko na śmieszność w gronie rówieśników. Tak więc pytanie rozszerza się do zagadnienia, kiedy dziecko powinno otrzymać pierwszego smartfona?

1. Przedszkolak.

Tak, pierwsze smartfony otrzymają dzieciaki już w zerówce… Ale po co?? Nie dość, że w tym wieku dziecko powinno i tak zawsze być pod opieką dorosłego, to jeszcze pozwalanie na samodzielne korzystanie z urządzeń może być niezdrowe dla jego rozwoju społecznego, jak i psychicznego. Zdecydowanie mało kto zainteresowany rzeczywistymi potrzebami maluchów, widzi sens w dawaniu smartfona przedszkolakowi. NIektórzy mówią o tym, że takie są trendy, a już przedszkolaki uczęszczają na warsztaty programowania dla dzieci. Jednak nie należy mylić zorganizowanych zajęć dodatkowych, które często odbywają się wbrew pozorom w formie aktywności nieinformatycznych z posiadaniem na stałe tego urządzenia.

2. Pierwsze lata szkoły podstawowej.

Druga – trzecia klasa szkoły podstawowej jest często uważana przez rodziców za „ten moment”. Ale czy to nadal nie za wcześnie? Dzieiwęcio czy dziesięciolatek nadal głównie funkcjonuje pod opieką dorosłych. Oczywiście czasami zdarzają się przypadki, kiedy dziecko w tym wieku już samo wraca ze szkoły albo czeka na rodziców w domu. Jest to wtedy pewien argument. Ale wymaga on głębszego przemyślenia. Głównie ze względu na to, że dziecko w tym wieku spędza już jakąś część dnia na samodzielnych zabawach czy z rówieśnikami, a wtedy trudno upilnować, czy telefon aby na pewno służy tylko do niezbędnych czynności, czy może nie staje się  niepotrzebnym, dodatkowym bodźcem wyłączającym je z innych ważnych funkcji i relacji.

3. Nastolatek.

W wieku 12+ dziecko jest już samodzielne i to może być odpowiedni moment na zakup telefonu. Do tego w tym wieku dochodzi już dosyć mocna presja rówieśników i o ile powinniśmy to zjawisko tłumaczyć dziecku, pamiętajmy, że akceptacja grupy jest ważna na tym etapie rozwoju. Zabranianie dziecku posiadania tego “modnego” a czasami przydatnego urządzenia może być krzywdzące w wielu aspektach.

Dodatkowe zajęcia edukacyjne

Może po prostu warto zastanowić się, jak oprócz dawania dziecku telefonu zorganizować mu wolny czas, tak aby to niepozorne urządzenie nie stało się jedyną rozrywką? My zapraszamy na nasze warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży, które nie dość, że oferują świetne możliwości rozwoju, to są na nich poruszane także kwestie bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z tego typu urządzeń.

Czym tak naprawdę jest stały dostęp do smartfona?

W dzisiejszych czasach telefon nie służy wyłącznie do kontaktu. Dając dziecku smartfona do ręki, musimy zdawać sobie sprawę, że będzie ono korzystało z Internetu, portali społecznościowych i innych. Nieograniczony dostęp do mediów tego typu niekoniecznie jest tym, co chcemy, aby nasze dziecko robi w wolnym czasie. Dlatego decydując się na zakup telefonu, nawet dla nastolatka, ustalmy pewne zasady korzystania z niego.

Z drugiej strony telefon z Internetem może służyć jako narzędzie edukacyjne, więc także nie można demonizować jego zakupu. Starsze dziecko dostęp do Social Media może wykorzystywać nie tylko w celach rozrywkowych. Często jest to podstawowe źródło kontaktu młodzieży, dzielenia się informacjami, jak i aktualnościami choćby ze szkoły. 

Jest wiele za i wiele przeciw. Każda sytuacja powinna być przemyślana na spokojnie, zarówno przez rodzica, jak i dziecko. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i ma swoje indywidualne potrzeby. Szczera rozmowa i odpowiednie argumenty powinny dać jasny obraz tego, czy nasze dziecko powinno dostać już własnego smartfona, czy może jeszcze jest na to czas.

Chcesz poznać więcej ciekawych porad? Zapraszamy do kolejnych wpisów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *