Koła naukowe w szkołach

Nauka nieszablonowo

Najlepsze praktyki w pracy z uczniem zdolnym wynikające z raportu: szeroka oferta zajęć pozalekcyjnych dostosowana do potrzeb uczniów. (Raport „Badanie elementów systemu pracy z uczniem zdolnym”)

Zajęcia dodatkowe dla dzieci są skierowane do wszystkich maluchów, które chcą poszerzyć wiedzę o otaczającym świecie. Tematyka zajęć uzależniona jest od wieku uczestników i rodzaju koła. Każdy opiekun takich zajęć dokłada jednak starań, aby były one odmienne od „klasycznych” lekcji: organizuje wycieczki, przygotowuje liczne eksperymenty, aranżuje spotkania z ciekawymi ludźmi, stara się prowadzić zajęcia w innym otoczeniu czy odmiennymi metodami.

W szkołach podstawowych kółka dzielą się zwykle na matematyczne, przyrodnicze, humanistyczne i artystyczne. W gimnazjach najczęściej uczniowie mają do dyspozycji koła matematyczne, biologiczne, chemiczne itd. co wynika zwykle z podziału na przedmioty. Każdy uczeń może zatem zapisać się na takie zajęcia, które najbardziej przypadną mu do gustu i w największym stopniu pomogą rozwijać zainteresowania.

Coraz większym zainteresowaniem szkół cieszą się programy, które wspierają zarówno uczniów jak i nauczycieli, takie jak Akademia Uczniowska czy Interblok. Akademia Uczniowska obejmuje około 300 gimnazjów i zachęca zarówno uczniów, jak i nauczycieli do szukania innowacyjnych rozwiązań, dzielenia się własną wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiednio przeszkolony nauczyciel zakłada Szkolne Koło Naukowe i w jego ramach prowadzi zajęcia dla uczniów – także tych mniej uzdolnionych. W trakcie zajęć uczniowie formułują pytania badawcze oraz hipotezy, planują i przeprowadzają eksperymenty, uczą się też wzajemnie.
Interblok to projekt, który również ma na celu zwiększenie wśród uczniów uczniów szkół gimnazjalnych chęci kontynuowania nauki na kierunkach techniczno-przyrodniczych. W ramach programu uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach badawczych z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.

Zachęcanie do samokształcenia przez uczenie się od siebie nawzajem (m.in.: konkursy, olimpiady, turnieje, warsztaty, obozy letnie i zimowe). (B. Dyrda)

Przygotowanie do konkursów

Koła zainteresowań często mają wpisane w cele „przygotowanie uczniów do udziału w konkursach szkolnych i pozaszkolnych”. Wówczas w ramach zajęć nauczyciele służą pomocą w:

  • znalezieniu interesujących i odpowiednich do możliwości uczniów konkursów,
  • zgłoszeniu uczniów i dopilnowaniu wszelkich formalności,
  • przygotowaniu się do konkursu poprzez zgromadzenie odpowiednich lektur, omówienie zagadnień konkursowych, pokierowanie ucznia,

Opiekunowie kół są też nierzadko odpowiedzialni za organizację etapu szkolnego konkursu i towarzyszą uczniom podczas wyjazdów na kolejne etapy oraz przygotowują dokumenty odwoławcze, jeśli jest to potrzebne.

blog24

Oferta szkół krakowskich

Szkoły w Krakowie mają bardzo bogatą ofertę takich zajęć i znajdziemy je praktycznie w każdej placówce, gdyż trwale wpisały się one w misję każdej szkoły. Liczne kółka zainteresowań ma w swej ofercie Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Wojska Polskiego na Starym Mieście. Także Zespół Szkół Społecznych Nr 5 STO na Podgrórzu ma ciekawą ofertę dla swoich podopiecznych, podobnie jak Gimnazjum nr 29, do którego chodzą uczniowie z dzielnic Bieżanów i Prokocim.

Nie tylko szkoły

Jeżeli dziecko jest zainteresowane udziałem w takich zajęciach, to należy mu stworzyć taką możliwość. Zaletą zajęć organizowanych przez szkoły jest też to, że nie wymagają one wnoszenia dodatkowych opłat. Czasem jednak dziecko nie chce mieć zajęć z tym samym nauczycielem, który uczy w szkole i woli mieć możliwość pracy z innym mentorem oraz w grupie innych uczniów. Wówczas z pomocą przychodzą zajęcia dodatkowe dla dzieci organizowane przez uczelnie wyższe, na przykład kółko matematyczne organizowane przez Instytut Matematyki UJ, który zaprasza na nie uczniów szkół podstawowych, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, z kolei Pracownicy Zakładu Dydaktyki Chemii UJ zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych na „Spotkanie z ciekawą chemią”. Na uwagę zasługuje też prężnie działający w Krakowie Uniwersytet Dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *