Mądre aplikacje na telefon i tablet dla dziecka.

Ciężko jest w tej chwili nie pozwolić nawet najmłodszym dzieciom na niekorzystanie z tabletu czy telefonu. Urządzenia te, nawet jeśli dawkowane, są już praktycznie w każdej rodzinie od czasu do czasu przekazywane dzieciakom chociaż na chwilę. Starsze dzieci w wieku szkolnym najczęściej mają już swoje telefony. Niby po to, by mieć z nimi stały kontakt, ale jednak nadal są one wykorzystywane przez nie także do celów rozrywkowych. Dlatego też warto zadbać o to, żeby znajdowały się na nich wartościowe aplikacje, które pozwolą im na rozwój. Oto dosyć subiektywna lista aplikacji na urządzenia przenośne. Wymienione aplikacje są oparte o system Android z powodu popularności urządzeń z Androidem w naszym kraju.

Darmowe aplikacje edukacyjne po polsku.

Aplikacje, które zajmą dziecko na długie godziny, wcale nie muszą być grami, choć oczywiście takie są najpopularniejsze. W poniższym zestawieniu znajdą się zarówno gry, jak i inne ciekawe opcje.

1. Logicland

Bardzo fajna aplikacja, mogąca trochę przypominać niektórym zagadki logiczne znajdowane w testach na inteligencję. Oczywiście w wersji dla dzieci i to raczej tych z młodszych klas. Logicland to zabawa w odkrywanie kolejnych fragmentów układanki, które zdobywa się, odpowiadając na wymagające myślenia zagadki obrazkowe.

2. Rube’s Lab

Gra polegająca na uzyskaniu odpowiedniej drogi dla spadającego przedmiotu tak, aby osiągnął on wymagany cel. Aplikacja może bawić nawet dorosłego użytkownika. Dzieciaki zyskują dzięki niej umiejętność przewidywania i myślenia przestrzennego na podstawie praw fizyki.

3. Thinkrolls

Seria platformówek, w których poruszamy się stworzoną przez nas postacią. Tworzymy drogę dla naszego bohatera, wprawiając w ruch coraz to bardziej skomplikowane mechanizmy, przekładnie, lustra. Fizyka, mechanika i świetna zabawa! Gra wciągająca przez wiele godzin.

4. Zgadnij co to

Wariacja kalamburów, „wisielca”, czy po prostu rebusy obrazkowe. Bardzo fajna gra, ponieważ autor ilustracji miał momentami wyjątkowo ciekawe skojarzenia. Świetna zabawa dla całej rodziny i trening logicznego myślenia oraz znajomości wyrażeń i powiedzeń występujących w języku polskim.

5. Duolingo

Tym razem nie gra, ale platforma edukacyjna. Można dzięki niej nauczyć się języka angielskiego lub wielu innych, także dostępnych w aplikacji. To, co pociąga dzieciaki w Duolingo to możliwość nauki za pomocą fajnych systemów quizów i co najważniejsze – grywalizacja. Dzieci ucząc się, mogą konkurować z innymi użytkownikami. Czekają też na nie dzienne wyzwania i podsumowania.

6. Ciało ludzkie

Interaktywna encyklopedia ludzkiego ciała. Schematy układów, a także krótkie wideo pokazujące jak działają narządy itp. Coś dla ciekawskich dzieciaków, jak i dla uczniów szkół.

7. Kot i pies

Aplikacja z szeregiem mini gier, o różnym stopniu trudności, dlatego też nadadzą się zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Możemy zarówno włączyć same pojedyncze zagadki logiczne, jak i zagłębić się w interaktywne opowieści i rozwiązywać zadania w trakcie ich trwania.

Darmowe aplikacje do nauki programowania.

Jako szkoła programowania musimy wskazać aplikacje, które rozwijają w dzieciach umiejętności przydatne w programowaniu, oraz wprowadzają już bezpośrednio w świat kodowania. Jako że programowanie dla dzieci samo w sobie dosyć szybko wymaga używania pojedynczych angielskojęzycznych komend, niektóre z tych aplikacji także występuje wyłącznie w języku angielskim. Jednocześnie warto wiedzieć, że najczęściej wymagana jest znajomość języka w zaledwie podstawowym stopniu.

1. Scratch Junior

Młodszy brat kultowego Scratcha, czyli aplikacji często używanej nawet na kursach kodowania dla najmłodszych dzieci. W przeciwieństwie jednak do niego nie zawiera komend słownych, tylko wizualne. Dzięki temu jest świetną apką pozwalającą na naukę programowania blokowego dla dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać. Scratch Junior uruchomiony musi być na tablecie.

2. Kodowanie z dinozaurami

Kolejne apka oparta o programowanie za pomocą bloczków z graficznym przedstawieniem komend. Wcielamy się w małego dinozaura, który co poziom ma do spełnienia nowe cele. Bardzo sympatyczna gierka dla dzieci, które chcą po prostu pograć a nie tworzyć.

3. Algorithm City

Kodowanie blokowe, ale tym razem dla nieco starszych. Niech znaki graficzne na blokach nie uśpią czujności. Już po kilku pierwszych poziomach poznajemy takie zagadnienia jak na przykład funkcja i stosujemy ją w kodzie. Kierujemy pingwinkiem tak, aby zdobył wyznaczone cele, jednocześnie mając ograniczone do minimum możliwości ilości wykonanych ruchów. Może wciągnąć nawet dorosłego.

4. Pocket Code

Grę najłatwiej byłoby nazwać (nie urażając twórców) swoistym klonem Scratch. Za pomocą apki Pocket Code tworzymy animacje i proste gry. Wszytko w systemie kodowania blokowego, z tym że tym razem, komendy są już o wiele bardziej skomplikowane.

Aplikacje edukacyjne dla dzieci.

Jeżeli tylko możemy, zawsze powinniśmy patrzeć na to, aby dać dzieciakom zabawki, rozrywkę i możliwości spędzania wolnego czasu w sposób taki, by równocześnie było to dla nich rozwijające. Wymienione w artykule aplikacje, to zaledwie wierzchołek góry lodowej. W sklepie Google Play można odnaleźć je setkami, może więc ktoś zna inne, ciekawe opcje? Prosimy o podanie ich w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *