Minecraft. Czy ta gra naprawdę uczy?

Czym jest Minecraft?

Wbrew temu, co sądzi wielu rodziców, granie w gry komputerowe można znacznie wpłynąć na pozytywne cechy charakteru, a także zdolności poznawcze i intelektualne dzieci. Coraz częściej przekonują się oni o tym głównie na podstawie oferowanych gdzieniegdzie kursów programowania dla dzieci, które wykorzystują kilka z nich, a szczególnie grę Minecraft. Od momentu powstania w 2011 roku, gra ta przyciągnęła miliony małych graczy i to wcale nie dlatego, że jest uzależniająca, ale dlatego, że pozwala dzieciom na przelewanie swojej kreatywność na ekran komputera. Minecraft nie jest po prostu bezmyślną czynnością, która powstrzyma dzieci przed angażowaniem się w bardziej produktywne przedsięwzięcia. Gra ta może pomóc dzieciom nauczyć się rozwiązywania problemów, krytycznego myślenia i współpracy. Jest to prosta, ale wciągająca rozgrywka pozwalająca graczom na tworzenie, budowanie i wykorzystywanie swojej kreatywności w niemalże nieograniczonym świecie. Oczywiście Minecraft zawiera także takie elementy rozgrywki jak standardowe walki z mobami, czyli potworami, ale jest to zredukowane, a często można grać zupełnie bez tego, tworząc własne struktury, co wbrew pozorom jest dużo bardziej popularne.

Czy Minecraft to gra edukacyjna?

Zaletą gry takiej jak Minecraft jest to, że uczy ona kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów. Gracze muszą wykazać się niezwykle dużą pomysłowością, aby nawet na sam początek odkryć, w jaki sposób mogą budować zaplanowane struktury, przetrwać w trudnych warunkach czy walczyć z mobami. Stawia się tu na zarządzanie zasobami i to, jak ważne jest odpowiednie, optymalne i realne planowanie, aby osiągnąć cel. Oprócz wspierania kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów Minecraft może również pomóc dzieciom w wykształceniu w sobie umiejętności pracy zespołowej. Podczas rozgrywki zawierającej tryb multiplayer, można postawić na wykorzystywanie zespołu jako całości i odpowiedni podział zadań oraz współpracę. Nie jest to można standardowa gra edukacyjna, ucząca tabliczki mnożenia czy czytania, jednak wspomaga rozwój na poziomie kreatywności i myślenia projektowego, co jest ważne w życiu zarówno dziecka, jak i późniejszego dorosłego.

Okazuje się także, że wiele dzieci wykorzystuje właśnie głównie potencjał edukacyjny Minecrafta, a chwaląc się osiągnięciami, nie wskazują na zdobyte poziomy czy inne, typowo „gamingowe” osiągnięcia, ale mówią właśnie o tym, co udało im się stworzyć i jakie są ich następne plany. Być może to właśnie na podstawie tego powstała wersja gry przeznaczona specjalnie dla szkół, która jest nastawiona już głównie na edukację programistyczną.

Czy dzieci mogą uczyć się programowania w Minecrafcie?

Wiele szkół programowania dla dzieci i młodzieży oferuje w ostatnim czasie kursy programowania dla dzieci w Minecrafcie. Wykorzystywana jest do tego licencja edukacyjna, czyli taka, która jest nastawiona na naukę kodowania w całym znaczeniu tego słowa. Jak? Za pomocą języka Java! No ok, nie zabrzmiało to prosto, a tymczasem jest to niezwykle mało skomplikowane, gdyż dzieci nawet nie wiedzą, że używają autentycznego języka programowania. Polega to na tym, że tak naprawdę grają w swoją ukochaną grę i wykonują zadania wymagające od nich logicznego myślenia i umiejętności rozbijania problemu na czynniki pierwsze, a następnie wydania poleceń postaci w grze.

Kodowanie w Minecrafcie jest na tyle ciekawe i fascynujące, że z nauki kodowania za jego pomocą chętnie korzystają też nastolatkowie, a nawet osoby dorosłe, chcące zobaczyć czym tak naprawdę jest to mityczne programowanie. Jest to świetny wstęp dla każdego i nie tylko wstęp…, podczas kursów programowania w Minecrafcie materiał zajęć jest na tyle rozległy, że uczeń może się spokojnie przesiąść do „dorosłego” kodowania, mając opanowane podstawy.

Czy są inne gry edukacyjne, uczące kodowania?

Na rynku programistycznym dla dzieci istnieje kilka produkcji, które można po części nazwać grami edukacyjnymi, jednak chyba żadna z nich nie jest tak bezpośrednio nastawiona na granie i naukę kodowania jednocześnie. Często są to produkty, Które nastawione są na tworzenie własnych gier. W sieci znajduje się jednak kilka ciekawych pozycji, jak i można znaleźć pewne aplikacje, które pozwalają na szybkie poznanie podstaw programowania, jak i już konkretnych języków. Mogą to być gry pokazujące, jak działa algorytm ogółem, a także pierwsze komendy w Java, Python czy Ruby. Jednak to Minecraft, a szczególnie jego edycja edukacyjna ma największy potencjał.

Kodowanie w Minecrafcie w Akademii Programowania.

Jako szkoła programowania dla dzieci istniejąca na rynku już prawie od dekady, programowanie w Minecrafcie musiało znaleźć się w naszej ofercie, aby zapewnić kompleksową ofertę dla każdego dziecka i nastolatka. Nasze zajęcia z Minecrafta są prowadzone już od kilku semestrów, głównie w formie kursów online. Wiele młodszych dzieci, kto zaczęło u nas właśnie od Minecrafta, bo tylko to był dla nich czymś znajomym, przesiadło się później na bardziej zaawansowane kursy programistyczne i od początku świetnie sobie na nich radzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *