Najlepsze zabawki STEM, które uczą dzieci programowania.

Co to są zabawki STEM?

Jeżeli uważasz, że edukacja technologiczna to wyłącznie opcja dla nastolatków, jesteś w błędzie. Pewnie niejeden rodzic nawet najmłodszego dziecka zetknął się z określeniem zabawek, jako zabawki STEM. Jednak mało kto wie, co to tak naprawdę oznacza. Tymczasem mogą one zapewnić dziecku dobry start w nowoczesną edukację.

STEM to skrót od poszczególnych dziedzin: nauka (science), technologia (technology), inżynieria (engineering) i matematyka (math). Zabawki STEM mogą być używane przez nauczycieli i rodziców w celu wspierania znajomości i zainteresowania nauką i technologią. Duży wybór opcji dostępny jest dla dzieci w każdym wieku. Dobrze dobrane są w stanie poszerzyć wiedzę z zakresu informatyki, inżynierii oprogramowania i projektowania stron internetowych. Wiele nowoczesnych zabawek STEM integruje się z otaczającą nas technologią, dzięki czemu uczniowie mogą łatwiej niż kiedykolwiek zanurzyć się w świat kodowania. Dostępnych jest wiele możliwości, które sprawią, że nauka stanie się przyjemnością. Od robotyki po tworzenie gier wideo i animacji. Jeśli uważasz, że programowanie może być zbyt trudne dla dziecka, pamiętaj, że obecny rozwój, którego już doświadczyli dzięki tabletom i komputerom, przygotował ich również do kodowania. Pamiętaj też, że zabawki STEM nie tylko uczą, ale też wykorzystują mechanizmy, które rzeczywiście bawią i zajmują wiele czasu. W ten sposób dziecko, w niektórych przypadkach nawet nieświadomie poznaje niezwykle ważne w przyszłym życiu zagadnienia i umiejętności.

Warte uwagi roboty STEM dla uczniów szkoły podstawowej.

Kierując się wyborem odpowiednich zabawek powstałych w nurcie edukacji STEM należy brać pod uwagę wiek dziecka i jego zainteresowania. Od najmłodszych lat, a nawet miesięcy dziecka, znajdziemy ofertą różnego rodzaju zabawek STEM. Od wieku około 4-5 lat możemy już zacząć zastanawiać się nad zakupem przedmiotów, które rozwijają w dziecku umiejętności, które są niezwykle przydatne w przyszłej nauce kodowania. Począwszy od gier i łamigłówek kształtujących odpowiednie umiejętności miękkie, poprzez pierwsze proste roboty, które dają możliwości rozwoju myślenia komputatywnego przez małego użytkownika. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy kilka najlepszych i popularnych opcji, przeznaczonych dla dzieci w wieku szkolnym. Niektóre z nich są po prostu naprawdę ciekawymi zabawkami, inne mogą być dobrą zachętą do nauki kodowania, przed wysłaniem dziecko na zajęcia z cyfrowej edukacji.

Pick and Play.

Stań się twórcą własnych animacji! Zabawka dla dzieci, która choć na pierwszy rzut oka przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym, może wciągnąć na długie godziny także małych uczniów z pierwszych klas szkoły podstawowej. Za pomocą puzzli układamy opowieść, która ożywiona zostaje przez odpowiednią aplikację. Co ciekawe na dziecko czeka wiele logicznych wyzwań, gdyż ułożenie koło siebie zupełnie losowych klocków, nie sprawi, że wyjdzie z tego coś wartościowego. Twórcy mówią o pięciu milionach możliwych opowieści. Całość przypomina nam nieco układanie historii w aplikacji Scratch, jednak za pomocą fizycznych bloczków. Dzięki Pick and Play dziecko rozwija w sobie umiejętności myślenia krytycznego, przewidywania, no i oczywiście jest to świetny wstęp do poznania mechaniki algorytmów.

Botley

Botley to mały, prosty robot, na opakowaniu którego zobaczymy rekomendowany wiek 5+. Nie dajmy się jednak zwieść, że to zabawka wyłącznie dla przedszkolaków. Młodsi uczniowie także spędzą przy nim całe godziny, programując jego zachowanie. Poza różnego rodzaju funkcjami, takimi jak jeżdżenie po wyznaczonej linii itp., posiada on także opcje pozwalające na sekwencjonowanie jego ruchów, aby osiągnąć założony cel. Zabawa robotem Botley pozwala na zapoznanie się z algorytmami i budowaniem odpowiednich sekwencji w wyjątkowo efektywny, bo namacalny sposób.

IRobot Root rt0

Kolejny robot, ale tym razem istne cudo, które pozwala na zabawę osobom w każdym wieku. IRobot to mnogość funkcji, z czego najczęściej wykorzystywanymi przez zachwycone dzieciaki, są możliwości poruszania się po wyznaczonych ścieżkach, reakcji na dotyk czy malowania za jego pomocą wzorów. Co jednak najważniejsze programowanie robota rozwija się tak, jak rozwijają się umiejętność jego użytkownika. Zaczynamy od prostego programowania blokowego, znanego nam z programu Scratch, a skończyć możemy programując robota za pomocą w pełni tekstowego kodu.

Zestaw do kodowania czujnika ruchu Kano

Bardzo przyjemny zestaw pozwalający na wartościowe spędzanie czasu przed monitorem. Programowanie czujnika ruchu pozwala na rozwiązywanie ponad 30 mniej i bardziej skomplikowanych wyzwań, za pomocą podstawowych funkcji programistycznych. Podstawowa wersja była wizualnie prostym elektronicznym urządzeniem. W najnowszych edycjach, wzbogacono go,  jako zachęcający do zabawy wygląd, taki jak na przykład różdżka za Harrego Pottera czy czujnik pozwalający na używanie Mocy Jedi!  W ten sposób jeszcze łatwiej zachęci do wejścia w świat programowania mniej przekonane do tego dzieciaki.

LEGO Mindstorm

Olbrzymia gama produktów, często wykorzystywanych także w szkołach programowania. Zaletą zestawów Mindstorm jest to, że dziecko od początku do końca buduje i programuje własnego robota. W ten sposób poznaje i zdobywa wiele umiejętności idealnie wpisujące się w ideę STEM. Budowanie wymaga myślenia projektowego, przestrzennego, poznanie podstaw konstrukcji i inżynierii. Późniejsze programowanie robota to zabawa mająca ogromny wpływ na poznanie świata i podstaw programowania.

Arduino

Coś, co naszym zdaniem powinno znaleźć się w tekście o najlepszych zabawkach STEM, choć to niekoniecznie jeszcze zabawka. Zestawy Arduino rekomendujemy nastolatkom, którzy nie tylko chcą programować ciekawe urządzenia, ale też zagłębiać się stopniowo w świat elektroniki. Fajnym rozwiązaniem jest to, że po zakupie podstawowego zestawu, kolejne części, mikroprocesory itp., można dokupować na bieżąco, wtedy, kiedy akurat ma się pomysł na kolejne urządzenie. W sieci istnieje mnóstwo samouczków i instrukcji, a także można zapisać się na kurs Arduino na platformie ZaprogramowaniGO.

Zabawki STEM. Jak wybrać?

W powyższym tekście zajęliśmy się stricte robotami pozwalającymi na interakcję z nimi jak i tworzenie własnych pomysłowych rozwiązań. Jednak zabawki STEM to duży wybór różnego rodzaju gier, akcesoriów i urządzeń. To nie tylko nauka kodowania, ale też wielu innych umiejętności i pomocy dydaktycznych. Wybierając je musimy przeanalizować czy aby na pewno będą idealnym rozwiązaniem, aby nie dać się nabrać na produkty, które zostały podpisane jako STEM w nieuczciwy przez producenta sposób. 

Dobra zabawka STEM:

– oferuje interakcję wymagającą od dziecka logicznego myślenia, związków przyczynowo skutkowych, czy ćwiczenia intuicji projektowej,

– przekazuje ważne informacje i wiedzę w taki sposób, że dziecko nie odbiera tego jako naukę i edukację, ale świetną zabawę i rozwijanie hobby,

– uczy podstaw konkretnych dziedzin nauki w taki sposób, że staje się to intuicyjne jak i niejednokrotnie przykłady poznane podczas zabawy mają wpływ na przyszłe podejście do tematu.

Wybór dobrej zabawki STEM dla dziecka i nastolatka, to jeden z najlepszych prezentów, jaki możemy im dać. Może czasami warto odpuścić sobie zakup kolejnego, modnego gadżetu po to, by następnie móc dziecku dać to, co będzie dla niego nie tylko ciekawe, ale i niezwykle wartościowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *