Nauka programowania dla dzieci z Pythonem. Dlaczego warto?

warsztaty programowania dla dzieci

Jak rozpocząć naukę programowania?

Obecnie dostępnych jest naprawdę wiele języków programowania, oferujących różne poziomy złożoności i możliwości. Jeśli Twoje dzieci dopiero zaczynają kodować, naszą najważniejszą radą jest wybranie języka na podstawie zainteresowań dziecka. Jednak tam, gdzie to możliwe, zachęcamy do wybierania na start profesjonalnych, ale łatwiejszych języków, szczególnie dla starszych dzieci, które już mają za sobą pierwsze doświadczenia w kodowaniu choćby blokowym.

Nauka programowania. Jaki język?

Łatwy język programowania dla dzieci to taki, który pozwala na zrozumienie go podczas czytania, nie przysparza problemów z pisaniem, jest intuicyjny. Aby zainteresować dzieci kodowaniem, pierwszy język programowania musi być przyjazny dla początkujących, ponadczasowy, zbudowany na dobrych podstawach i często używany w branży.

Z naszego doświadczenia wynika, że żaden inny język nie spełnia tych kryteriów lepiej niż Python.

W tym artykule wymienimy 5 głównych powodów, dla których programowanie w języku Python jest idealne dla dzieci, które chcą zostać przyszłymi programistami.

1. Programowanie w języku Python jest idealne dla początkujących.

Najtrudniejszą częścią programowania dla początkujących jest zrozumienie nowych pomysłów i koncepcji. Większość języków komputerowych, zwłaszcza starszych, takich jak C, wymaga dużo nauki przed rozpoczęciem zabawy. Jeśli chcesz programować w C, najpierw musisz nauczyć się trudnej składni. Sprawia to, że większość początkujących, szczególnie młodszych, zostaje przytłoczona i sfrustrowana. Tracą zainteresowanie lub rozwijają niechęć do programowania, zanim zaczną pisać właściwy kod.

W przeciwieństwie do większości języków programowania składnia Pythona jest zwięzła i łatwo czytelna dla każdego. Odzwierciedla język ludzki znacznie lepiej niż jakikolwiek inny język programowania, co czyni go idealnym dla początkujących. Po prostu ma sens.

Pisanie kodu w Pythonie przypomina pisanie poleceń tyle że w języku angielskim. Warsztaty programowania dla dzieci w Pythonie sprawiają, że dzieci szybko poznają podstawy i nauczą się, jak używać tego języka do tworzenia gier i animacji. Python dla dzieci jest przyjazny dla początkujących i zmniejsza ryzyko frustracji, która czasami może powodować, że dzieci przestają programować.

W przeciwieństwie do większości języków programowania składnia Pythona jest zwięzła i łatwo czytelna dla każdego. Odzwierciedla język ludzki znacznie lepiej niż jakikolwiek inny język programowania, co czyni go idealnym dla początkujących. Po prostu ma sens. Pisanie kodu w Pythonie przypomina pisanie poleceń tyle że w języku angielskim. Warsztaty programowania dla dzieci w Pythonie sprawiają, że dzieci szybko poznają podstawy i nauczą się, jak używać tego języka do tworzenia gier i animacji. Python dla dzieci jest przyjazny dla początkujących i zmniejsza ryzyko frustracji, która czasami może powodować, że dzieci przestają programować.

2. Python jest łatwy w konfiguracji.

Środowiska programowania mogą być trudne do skonfigurowania, ale w Pythonie nie ma o tym mowy. Jeśli masz system Windows, Python można zainstalować w zaledwie 3 prostych krokach.

Aby skonfigurować Pythona na swoim komputerze, wystarczy odwiedzić oficjalną stronę (https://www.python.org/downloads/) i pobrać oprogramowanie.

Pamiętaj, aby wybrać najnowszą wersję oprogramowania zgodnego z twoim systemem operacyjnym.

3. Python jest przyjazny dla dzieci.

Python jest świetny dla dzieci. To niesamowity, oparty na tekście język kodowania, idealny dla dzieci w wieku powyżej 8 lat. Dzięki Pythonowi młodzi ludzie mogą zacząć przekształcać swoje pomysły w rzeczywistość. Istnieje wiele ekscytujących zasobów, które mogą im w tym pomóc.

Uczenie dzieci Pythona poprzez kreatywne projekty, którymi są zainteresowani, jest ciekawą kombinacją, którą oferują także nasze warsztaty programowania dla dzieci w Zaprogramowani.com.

4. Zapotrzebowanie na znajomość Pythona stale rośnie.

Według Stack Overview, największej i najbardziej zaufanej społeczności online dla programistów, Python jest obecnie najszybciej rozwijającym się językiem programowania ostatnich lat. Wiele portali online twierdzi, że Python jest obecnie jednym z najpopularniejszych języków programowania. Python jest również uważany za język idealny dla obsługi maszyn i sztucznej inteligencji — tych dziedzin, które są już bardzo rozwinięte, a zapotrzebowanie na specjalistów będzie stale rosnąć.

5. Python to przyszłość.

Jak sugerują powyższe statystyki, popularność Pythona będzie nadal rosła, a wielu ekspertów uważa, że język ten ma moc dzięki swojej prostocie i faktowi, że ogromne ilości kodu Pythona w dużych projektach będą wymagały rozwoju i konserwacji przez wiele lat.

Mimo że Python zmieniał się i ewoluował przez lata, struktura języka nadal pozostaje stosunkowo nienaruszona. Metody i funkcje sprzed dekady są prawie identyczne z tymi, które są obecnie używane. Oznacza to, że osoby, które obecnie rozpoczną warsztaty programowania dla dzieci w Pythonie, mają olbrzymią szansę na to, że ich umiejętności nigdy się nie zdezaktualizują.

Język ten jest dziś używany w wielu różnych firmach i branżach. Google, Instagram, DropBox, YouTube, Quora — wszystkie z tych gigantów technologicznych zostały napisane przede wszystkim w języku Python. Google szczególnie uwielbia Pythona i wykorzystuje go do szerokiego zakresu celów (np. do przechowywania danych w chmurze).

W ramach zachęty na rozwój przyszłości naszego dziecka dodamy, że pensje początkowe dla programistów wykwalifikowanych w Pythonie są jednymi z najwyższych na rynku IT.

Kodowanie. Jak zacząć?

Przede wszystkim od znalezienia odpowiedniej szkoły, prowadzącej warsztaty programowania dla dzieci w Pythonie. Mogą być to także kursy online, pod warunkiem, iż są dobrze zorganizowane i pod stałym nadzorem mentorskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *