Nauka programowania dla dzieci. Znamy – nie korzystamy.

To jaką przyszłością jest programowanie, okazuje się nie być dla nikogo tajemnicą. Jednak nadal na kurs programowania dla dzieci chodzi jedynie co ósme dziecko. Skąd tak dziwne zjawisko? Popatrzmy dokładniej.

Waga zawodu.

Według raportów Ministerstwa Cyfryzacji nasza świadomość technologiczna jest w rzeczywistości bardzo duża. Wśród badań rodziców dzieci pomiędzy 8, a 15 rokiem życia opiekunowie zaskakiwali trafnością odpowiedzi, jeżeli chodzi o przyszłość i możliwości rynku pracy. Ponad połowa wskazała programistę jako najbardziej intratny zawód w najbliższych dekadach. Zaraz za nim plasuje się grafik komputerowy, którego znaczenie na rynku pracy popiera 48% ankietowanych. Natomiast przez lata uznany za wybitnie dobry zawód, jakim jest lekarz, według nowoczesnych rodziców znajduje się dopiero na trzecim miejscu.

Świadomość przyszłości.

Wśród rodziców, którzy zdecydowali się na posłanie pociechy na kurs programowania dla dzieci 65% jako powód wskazało, że jest to krok w stronę przyszłego życia zawodowego dziecka. Powody takie jak moda, ale i rozwijanie pasji, czy wspieranie rozwoju dziecka wskazuje również około połowa rodziców.

Kurs programowania dla dzieci. Potrzeba więcej.

Dlaczego w takim razie tak niewiele rodziców decyduje się na posłanie dziecka na warsztaty programowania? Dwa główne powody to brak dostępności tego typu kursów w okolicy oraz wysokie ceny prywatnych zajęć pozalekcyjnych.

Co czwarty rodzic deklaruje chęć posłania dziecka na tego typu warsztaty, wskazując na ich ważność z punkt widzenia samodzielności dziecka (74%), pobudzania kreatywności (63%) oraz nauki niezwykle ważnej umiejętności pracy w grupie (56%)

Jednym słowem dostępność tego rodzaju edukacji w Polsce jest niestety mocno ograniczona, pomimo dużego popytu. Miejmy jednak nadzieję, że w najbliższym czasie ulegnie to zmianie. Do tej pory kilka europejskich krajów zdecydowało się na wprowadzenie lekcji programowania do systemu szkolnictwa i wygląda na to, że zajęcia tego typu są niezwykle ważne. Polskie Ministerstwo cyfryzacji, także przygotowuje więcej możliwości dla dzieci i ich rodziców na rozwój w programistycznym świecie. Jednak to cały czas może być za mało.

Może warto zainwestować w kurs programowania dla dzieci już teraz, a nie pasywnie patrzeć w przyszłość?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *