Nauka programowania dla dzieci. Znamy – nie korzystamy.

To jaką przyszłością jest programowanie, okazuje się nie być dla nikogo tajemnicą. Jednak nadal na kurs programowania dla dzieci chodzi jedynie co ósme dziecko. Okazuje się że jest wiele powodów takich a nie innych statystyk.Pomimo doskonałej wręcz wiedzy przeciętnego rodzica na temat prognoz, czy możliwości jakie daje kurs programowania dla dzieci, kończy się tylko na teorii. Ale zacznijmy od początku. Jak wygląda świadomość społeczeństwa?

Waga zawodu

Według raportów Ministerstwa Cyfryzacji nasza świadomość technologiczna jest w rzeczywistości bardzo duża. Wśród badań rodziców dzieci pomiędzy 8, a 15 rokiem życia opiekunowie zaskakiwali trafnością odpowiedzi, jeżeli chodzi o przyszłość i możliwości rynku pracy. Wszelakie programy mające poszerzyć świadomość społeczną na temat kształcenia przyszłej kadry, mają swoje efekty przynajmniej w teorii. Ponad połowa wskazała programistę jako najbardziej intratny zawód w najbliższych dekadach. Zaraz za nim plasuje się grafik komputerowy, którego znaczenie na rynku pracy popiera 48% ankietowanych. Natomiast przez lata uznany za wybitnie dobry zawód, jakim jest lekarz, według nowoczesnych rodziców znajduje się dopiero na trzecim miejscu.

Jest to oznaka tego, że zdajemy sobie sprawę z ciągłego rozwoju świata, braku statyczności na rynku, jak i rozwoju potrzeb społeczeństwa. Wiemy jak ważne jest wdrażanie nowych technologii i jaki związek ma z tym kształcenie od najmłodszych lat kolejnych pokoleń.

Świadomość przyszłości

Wśród rodziców, którzy zdecydowali się na posłanie pociechy na kurs programowania dla dzieci 65% jako powód wskazało, że jest to krok w stronę przyszłego życia zawodowego dziecka. Powody takie jak moda, ale i rozwijanie pasji, czy wspieranie rozwoju dziecka wskazuje również około połowa rodziców.

Warsztaty programowania dla dzieci

Dlaczego w takim razie tak niewiele rodziców decyduje się na posłanie pociechy na warsztaty programowania dla dzieci? Dwa główne powody to brak dostępności tego typu kursów w okolicy oraz wysokie ceny prywatnych zajęć pozalekcyjnych. Niestety musimy pamiętać, że nie zawsze dzieciaki mają możliwości dojazdu do większych miast, gdzie z powodów rynkowych opłaca się założyć odpowiednie placówki. Na wsiach oddalonych o przynajmniej 20 km od większego miasta, żyje olbrzymia ilość dzieci, która nie może dojeżdżać na tego typu kursy z wielu powodów, związanych choćby z brakiem możliwości rodzica, do tego, aby mógł nadzorować dziecko w czasie dojazdu. Drugi problem, czyli kwestia finansowa, to jedna z najbardziej oczywistych przeszkód, która pojawia się niezależnie od miejsca zamieszkania. Warsztaty programowania dla dzieci nadal w dużej mierze traktowane są przez prywatne placówki, jako niesamowite rozwiązanie przeznaczone dla elit i często właśnie do tych warstw społecznych kierują swoją ofertę także pod względem ceny. 

Popatrzmy na kolejne dane.

Co czwarty rodzic deklaruje chęć posłania dziecka na tego typu warsztaty, wskazując na ich ważność z punkt widzenia samodzielności dziecka (74%), pobudzania kreatywności (63%) oraz nauki niezwykle ważnej umiejętności pracy w grupie (56%). Czyli mimo wszystko rodzice zdają sobie sprawę z ogólnego rozwoju, jaki przynoszą różnego rodzaju kursy i warsztaty kodowania, jednak nie zawsze wyniki takiej nauki są według nich wymierne w porównaniu do poświęconego na nią czasu czy środków.

Jednym słowem dostępność tego rodzaju edukacji w Polsce jest niestety mocno ograniczona, pomimo ogólnego dużego popytu na samą ich ideę. Miejmy jednak nadzieję, że w najbliższym czasie ulegnie to zmianie. 

Nauka programowania w edukacji wczesnoszkolnej

Do tej pory kilka europejskich krajów zdecydowało się na wprowadzenie lekcji programowania do systemu szkolnictwa i wygląda na to, że zajęcia tego typu są niezwykle ważne. Polskie Ministerstwo cyfryzacji, także przygotowuje więcej możliwości dla dzieci i ich rodziców na rozwój w programistycznym świecie. Jednak to cały czas może być za mało.

Może warto zainwestować w kurs programowania dla dzieci już teraz, a nie pasywnie patrzeć w przyszłość?

Chcesz poznać więcej informacji dotyczących nauki programowania dla najmłodszy? Zapraszamy do kolejnych wpisów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *