Nauka tworzenia stron internetowych dla dzieci w HTML

Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że Internet to najważniejszy wynalazek XX wieku. W tej chwili przeciętny nastolatek spędza w sieci nawet 7 godzin dziennie. Jednocześnie wiele z nich, przeglądając strony internetowe, nie ma pojęcia, na jakich zasadach one w ogóle działają. Co ciekawe, kod HTML to zarówno język tworzący ponad 90% stron internetowych, jak i jest to jeden z najprostszych języków na start. Według pedagogów już 9-letnie dzieci są w stanie zająć się pisaniem własnej strony w HTML, a co ważniejsze ich pierwsza witryna może postać w zaledwie kilka godzin.

Jak działa HTML?

HTML to język znaczników. W przeciwieństwie do języków programowania nie składa się z funkcji, które reagują na dane wejściowe. Kod HTML istnieje dla wizualnych i strukturalnych aspektów strony internetowej.

Jak wyjaśnić to dziecku? W Internecie można znaleźć ciekawy przykład. Pozwól dziecku napisać na kartce papieru dłuższy fragment tekstu jednym ciągiem. Treść jest nudna i nieczytelna. Bardzo ciężko jest znaleźć interesujące momenty, akapity i po prostu bardzo źle się go czyta. W momencie, kiedy weźmie do ręki kolorowe zakreślacze i podzieli nimi różne fragmenty, można w nim dużo więcej znaleźć. Zakreślacze działają tu jak podstawowe komendy wpływające na takie formatowanie jak pogrubienia, podkreślenia itp.

To nie wszystko… niech teraz weźmie do ręki nożyczki, klej i przyklei na innej kartce wszystko tak, aby stworzyć wyraźne akapity czy podziały. Tak – to także znajduje odzwierciedlenie w kodzie HTML, który dzięki odpowiednim znacznikom, dzieli tekst na odpowiednie akapity, ustalają jego umiejscowienie, wcięcia, szerokości kolumn.

Teraz pójdziemy jeszcze dalej. Zamiast przyklejać pocięty tekst na białej kartce, weźmy taką w ulubionym kolorze, a do tego wytnijmy z gazety lub namalujmy grafiki, które będą ilustrować tekst. Tak jak można się domyśleć, na to też znajdziemy odpowiednie komendy w kodzie HTML.

Podsumowując, można powiedzieć, że kod HTML jest zbiorem przyborów, które odpowiednio eksponują i formatują wpisane i wklejone na stronie internetowej dane.

HTML a programowanie

Niejednokrotnie można spotkać się z oburzeniem, że kod HTML nie jest programowaniem. Jasne, czysty kod to wspomniany wcześniej przybornik pełen znaczników odpowiedzialnych za końcowy wygląd strony (tak zwany front-end). Jednak podstawy tego, jak wygląda taki kod, w jaki sposób przebiega jego edycja i co znaczą niektóre ze znaczników, może zdecydowanie ułatwić naukę przyszłego programowania w takich językach jak Java czy Python.

Jak dzieci mogą uczyć się HTML?

Nie tak łatwo jest odnaleźć w sieci odpowiednie dla dzieci materiały uczące od podstaw tworzenia stron internetowych w HTML. Można znaleźć podpowiedzi, ale niekoniecznie całe zbiory ćwiczeń i kursów do samodzielnej nauki. Dlatego zapraszamy na nasze zajęcia z tworzenia stron internetowych i aplikacji webowych, gdzie młodzi pasjonacie nauczą się tworzyć własne strony zarówno w HTML, jak i za pomocą innych wspierających rozwiązań.

Zainteresują Cię także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *