Pisanie aplikacji mobilnych – kursy dla dzieci i młodzieży.

Tworzenie aplikacji mobilnych to jedno z tych programistycznych zagadnień, w które dosyć wcześnie mogą wejść starsze dzieciaki. A nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach to właśnie aplikacje mobilne bardziej interesują najmłodsze pokolenia. Dzisiejsze nastolatki w dużej mierze używają do przeglądania sieci i rozrywki telefonów, a nie tak jak było jeszcze dekad temu komputerów. Powód jest prosty – smartfony mają teraz takie możliwości, jak i nie są już zwykłymi telefonami służącymi wyłącznie do kontaktu.

Czy dziecko może tworzyć aplikacje mobilne od podstaw?

Tworzenie aplikacji od podstaw może wydawać się dosyć skomplikowanym zadaniem, więc czy możemy oczekiwać, że zrobi to dziecko? Tak. Podobnie jak programowanie w każdym innym języku i celu jest to możliwe, jeżeli podejdzie się do tego w odpowiedni sposób. A jaki? Nieskromnie odpowiadamy, że w taki, w jaki podchodzimy do tego na naszych zajęciach. Możemy też wiele pisać na temat tego, jak pisanie własnych aplikacji i programowanie ogółem może wpływać na świetny, zrównoważony, ale przyszłościowy rozwój dziecka, jednak pisaliśmy o tym już wielokrotnie. Dlatego w tym artykule opiszemy proces tworzenia aplikacji mobilnych. Choć w rzeczywistości on też nie różni się szczególnie od pisania każdej innej aplikacji i programu.

Na czym polega pisanie dobrej aplikacji mobilnej?

Podobnie jak programowanie ogółem, pisanie aplikacji to projekt czegoś, co za pomocą odpowiednich umiejętności będzie działać tak, jakie było tego przeznaczenie. Dobrze jeżeli robi się to przy jednoczesnej świadomości, że duża liczba użytkowników będzie chciała, aby aplikacja ta uwzględniała ich potrzeby, bazując na różnych zmiennych. Można podzielić to kolejne etapy, które są przedstawiane podczas kompleksowej nauki programowania.

Wybór środków i celów technologicznych.

Prościej mówiąc platformy, na której ma działać aplikacja – w tym przypadku Android lub iOS i język programowania, w jakim będzie ona tworzona, czyli głównie narzędzie, w którym będziemy ją pisać.

Projekt.

Chcąc napisać aplikację, musimy najpierw zastanowić się jaką lub do czego? Proste? ? Proste.

Wizualizacja.

Wstępny pomysł na wygląd aplikacji, układ menu i elementy potrzebne do intuicyjnego interfejsu użytkownika. Wbrew pozorom takie rzeczy dobrze jest sobie zapisać na kartce, a nie tylko trzymać w głowie.

Faza pisania aplikacji.

Czyli jej tworzenie za pomocą wybranych wcześniej narzędzi i języków kodowania.

Testowanie.

Chyba najbardziej znienawidzony moment każdego programisty, dopóki test nie pokaże, że wszystko jest jak należy. Jest to etap, na którym bardzo często trzeba dokładnie, kilkukrotnie przeszukać kod lub ustawienia, aby wyłapać błędy, które wkradły się na etapie pisania lub edycji kodu. Aplikacja powinna być też testowana pod kątem intuicyjności stosowania, a więc nie tylko przez autora, ale też osoby postronne, które wskażą ewentualne błędy, niejasności lub źle zaprojektowane elementy.

I gotowe!

Jeżeli wszystko działa jak należy i wiadomo jak obsługiwać aplikację, jest ona możliwa do użycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *