Programista – zawód przyszłości

Programista poszukiwany

W 1965 roku Gordon Moore, jeden z założycieli firmy intel zaobserował podwajanie się liczby tranzystorów co ok. 18 miesięcy. W współczesnej postaci “Prawo Moore’a” stanowi, że moc obliczeniowa komputerów podwaja się co 24 miesiące” Patrząc na współczesność, trudno nie zauważyć, że przyrost technologii jest gwałtowny i namacalny.

26 marca 2016 roku oficjalną premierą ma Oculus Rift – google wirtualnej rzeczywistości, które wskrzesiły uznawaną za niepraktyczną technologię VR. Konkurencja jednak nie śpi – obserwując rozwój OC, firma samsung wydaje Gear VR, firma HTC wypuszcza Vive, Google natomiast Google Cardboard – korzystający z mocy obliczeniowej smartfona tani zestaw VR.

Równolegle rozwijają się technologie AR (augmented reality) – pokaz ich możliwości miał miejsce na zeszłorocznych targach E3 gdzie Microsoft przedstawił prototypowe Hololens – okularny nakładające na rzeczywistość obiekty cyfrowe. Sukces AR potwierdza dzieło Nintendo i aplikacja Pokemon GO, której mechanika łączy w sobie dwa światy – rzeczywisty i komputerowy. Prócz technologii AR, VR dochodzą jeszcze wereables – inteligentne zegarki, opaski, mikroelektronika obecna w coraz większej ilości przedmiotów. W siłe rosną technologie sieciowe – takie jak; beacony czy usługi w chmurze. Jeszcze dekadę temu wymienione wyżej rozwiązania stanowiły mrzonkę futurologów. A teraz? Brakuje rąk do pracy.

Liczby mówią same za siebie

Przyrost techologiczny sprawił, że na samym polskim rynku brakuje ok. 30 tysięcy programistów, na europejskim – blisko 200 tysięcy. Obecnie każda branża angażuje informatyków i programistów do realizacji zadań. System edukacyjny nie jest w stanie uzupełnić stale powiększającej się luki. Szacuje się, że w UE do 2020 roku będzie brakować około 800 tysięcy specjalistów z branży IT. Zdaniem ekspertów różnica między popytem na pracowników a podażą będzie rosnąć o kolejne 3-5 procent rocznie.

Niedobór to wypadkowa nie tylko gwałtownego rozwoju – wpływ na ogromne zapotrzebowanie miał również niż demograficzny (obecnie studia informatyczne rozpoczyna i kończy mniej osób niż kilka lat temu – w całej UE kończących informatykę jest o 13 procent mniej w porównianiu z rokiem 2012), migracja wykwalifikowanych pracowników oraz sztywna oferta programowa szkolnictwa.

Rynek poszukuje analityków danych, programistów z jasno określoną specjalizacją (np, językową) Szczególnie poszukiwani są programiści w językach C# oraz Java. Zapotrzebowanie na specjalistów przekłada się na ich pensje. Pracownicy IT to najlepiej zarabiająca w Polsce grupa zawodowa z przeciętną pensją 5,7 tysięcy złotych, przebijając pensje bankowców. Nauka programowania staje się inwestycją.

Programista niejedno ma imię

Photo credit tmolini via Foter.com CC BY

O tendecji do ciągłej informatyzacji społeczeństwa świadczy rozrost szczegółowych usług w sektorze IT. Biorąc pod uwagę obecne trendy, można wnioskować, że z każdym kolejnym rokiem pojawią się nowe typy usług, wraz z niezbędnymi do ich obsługi specjalistami.

Obecnie funkcjonuje około 20 specjalności informatycznych, a wskutek rozwoju technologicznego wciąż pojawiają się nowe. Im więcej technologii, tym bardziej zdywersyfikowane będą specjalizacje, przykładem nowych mogą być stanowiska związane z zarządzaniem i przetwarzaniem ogromnych i różnorodnych zbiorów danych tzw Big Data, bądź specjalizacje związane z usługami w chmurze (Cloud computing) takie jak Broker cloud (doradztwo w zakresie wyboru odpowiednich usług it dla klienta), Cloud computing engineer (tworzący nowe rozwiązania w zakresie cloud computing) Quality assurance engineer (którego zadaniem jest testowanie i opiniowanie technologii pojawiających się na rynku) UI/UX designer (odpowiedzialny za projektowanie interfejsów programów tak, by były przyjazne użytkownikowi) Do nowych specjalizacji można wliczyć developera 3D w zakresie VR/AR/MR, do którego obowiązków należy rozwój oprogramowania dla platform obsługujących wirtualną bądź rozszerzoną rzeczywistość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *