Programowanie dla dzieci, a cierpliwość i skupienie.

Wiele z poradników mówiących o idealnych cechach programistów wspomina cierpliwość i skupienie jako najważniejsze zalety, w kategorii umiejętności miękkich. Często też pojawia się pytanie – “ale jak pełen energii 10-lat może skupić się i cierpliwie programować?” Dlatego doprecyzujmy… kodowanie wymaga cierpliwości i skupienia, ale jednocześnie nauka programowania wykształca i rozwija te cechy. Stąd będąc rodzicem nadmiernie pobudliwego dziecka, które nie potrafi na chwilę skupić się na wykonywanym zadaniu, a przy okazji fascynuje je świat technologii, powinni rozważyć programowanie dla dzieci jako ciekawe zajęcia dodatkowe.

Programowanie samo w sobie jest momentami próbą charakteru. Nigdy nie wiesz, czy jako programista trafiłeś w sedno tworząc projekt dla kogoś innego. Do tego dochodzi przeszukiwanie kodu w celu znalezienia błędów i zmiany pojedynczych linijek.

Nauka dobrych nawyków podczas programowania.

Nic na szybko.

Jasne, w pracy programistycznej często pojawia się znienawidzony przez dorosłych termin „deadline”. Jednak podczas kursów programowania dla dzieci, nie ma presji czasu, dopóki praca młodego człowieka nie idzie w całkowicie niedopuszczalnym tempie. Kodu nie da się napisać na szybko. Nieprzemyślane wbijanie kolejnych znaków oznacza masę błędów, literówek uniemożliwiających jego działanie, a w najlepszym razie mało zoptymalizowany kod, który w praktyce będzie miał dużo różnego rodzaju niedociągnięć. Żeby zapobiec wracania do kodu w odległości o 100 a czasem 1000 linijek wcześniej, cały proces tworzenia musi być spokojny i przemyślany. Młody koder ucząc się programowania, musi się wyciszyć, przemyśleć każdą linię i zastanowić się, czy na pewno będzie ona dobrym uzupełnieniem wcześniejszych.

Ważne jest też to, co robią inni?

I nie chodzi tu o porównywanie się do innych osób, ale o wzięcie pod uwagę tego, że niektóre projekty są olbrzymie i jeden człowiek nie jest w stanie napisać sam całego programu. Wtedy też zespół programistów musi rozdzielić zadania, a następnie muszą one być tak wykonane, żeby tworzyły finalnie wspólną działającą w optymalny sposób całość. Dobry kurs programowania dla dzieci i młodzieży także stawia na wykonanie niektórych rzeczy jako drużyna. Nieśmiali słuchacze, muszą w ten sposób przełamać się i dążyć do kontaktu z innymi, a z kolei nadzwyczaj pobudliwi i nieskupiający się uczniowie, muszą się zatrzymać, wysłuchać innych i razem z nimi stworzyć wspólny projekt.

Przerwa na odpoczynek

Nauka programowania, jak i samo programowanie to mocno absorbujące umysł zajęcia. Po pewnym czasie pracy trzeba zadbać o to, żeby na chwilę się zatrzymać, oczyścić umysł, przemyśleć nowe pomysły. W ten sposób dzieci zmuszone są do cierpliwego podejścia do swojego celu. Muszą zrozumieć, że nie zawsze trzeba zrobić wszystko na raz, a czasami krótka lub dłuższa przerwa niebotycznie zwiększa efektywność, poddaje pod analizę nowe pomysły albo sprawia, że dużo łatwiej rozwiązać napotkane wcześniej problemy, które wydawały się być bez wyjścia.

Dokładność i cierpliwość

Zmora każdego programisty, ale i świetny trening cierpliwości i dokładności. Wyszukiwanie błędów w kodzie to mozolna i powolna praca. Niestety programowanie ma do siebie to, że jeden dodatkowy symbol, literówka, lub brak przecinka mogą sprawić, że cały projekt po prostu nie będzie działał. Tu dla osób, które nie miały styczności z kodowaniem, należy wspomnieć, że większe projekty to nawet dziesiątki tysięcy linijek kodu. Dziecko lub nastolatek uczący się programowania niejednokrotnie spotyka się z tym problemem. W pewnym momencie pisany program będzie działał niepoprawnie, wyskoczy komunikat o błędzie lub w ogóle się nie uruchomi. Wtedy młody programista musi przeanalizować, gdzie mógł się wkraść błąd a czasami nawet linijka po linijce sprawdzać dokładnie każdy znak. To zdecydowanie olbrzymia lekcja skupienia, staranności i cierpliwości, ale za to nagradzana działającą grą czy programem.

Programowanie jako sposób na nadpobudliwe dziecko

Jak sami widzicie nauka programowania dla dzieci, może przynieść nie tylko pozytywne skutki, takie jak rozwój wielu umiejętności kreatywnych czy umysłowych, ale także wykształcić w dzieciach pewne bardzo ważne cechy. Dlatego nie należy podchodzić do nauki kodowania, jako do zajęć, gdzie wymagane są pewne cechy, ale popatrzeć też od drugiej strony. Jest to zajęcie, które może pomóc w rozwoju dobrych nawyków i potrzebnych niejednokrotnie w życiu zachowań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *