Programowanie w Minecrafcie. Najważniejsze informacje.

Czym jest Minecraft?

W ciągu zaledwie kilku lat Minecraft stał się jedną z najpopularniejszych gier na świecie, pomimo niewielkiego budżetu marketingowego. Minecraft, kiedyś znany wyłącznie jako gra dla dzieci przeniósł się do szkół, gdyż wreszcie i one ujrzały w nim potencjał edukacyjny. Wynika to między innymi z faktu, że jest to tak zwany „sandbox” czyli po polsku „piaskownica”. Oznacza to, że jest to wirtualna kraina, w której użytkownicy mogą tworzyć własne światy i zdobywać doświadczenia, wykorzystując zasoby gry oraz własną kreatywność.  Gra jest dostępna na wielu platformach. Można w nią grać na komputerze, smartfonie, tablecie, XBoxie, Nintendo Wii czy PlayStation.

Dlaczego Minecraft jest tak popularny?

Od czasu premiery w 2009 roku Minecraft szybko stał się jedną z najpopularniejszych gier na świecie. Jest opisywany jako gra bez z góry narzuconego celu. Gracze mogą budować i odkrywać co chcą i jak chcą. Gra jest niejednokrotnie porównywana do wirtualnego Lego.

Młodzi fani Minecrafta mają dużą elastyczność pod względem sposobu gry. Mogą odtworzyć istniejący świat lub zbudować nowy od podstaw, mogą walczyć ze złoczyńcami i poszukiwać przygód, a także grać w pojedynkę lub z przyjaciółmi.  W wielu popularnych grach potrzeba konkretnych zdolności, aby podołać rozgrywce. Może to być frustrujące dla młodszych dzieci, które nie zawsze mają umiejętności lub nieograniczony czas potrzebny na osiągnięcie postępów w grze. W grze Minecraft dzieci mogą tworzyć własne przygody na każdym poziomie.

Czy Minecraft może czegoś nauczyć?

Budowanie i odkrywaniu może pomóc dzieciom rozwinąć umiejętności rozwiązywania problemów. Dzieci grające z przyjaciółmi uczą się komunikacji i pracy w zespole.  Można wymienić wiele innych przykładów, dzięki czemu Minecraft zdobywa popularność również w szkołach.

Czy Minecraft jest bezpieczny?

Minecraft to jedna z najpopularniejszych gier na świecie, zwłaszcza dla dzieci.  W internetowej wersji regulaminu gry Minecraft określono, że osoby poniżej 13 roku życia potrzebują zgody rodziców.  Pomimo ograniczeń wiekowych Minecraft jest bardzo popularny wśród młodszych uczniów szkół podstawowych. W samej grze nie ma nic nieodpowiedniego nawet dla najmłodszych. Użytkownicy eksplorują światy oraz budują swoją infrastrukturę z materiałów znalezionych w grze.

Podobnie jak w przypadku każdej aktywności online, należy pamiętać o pewnych kwestiach bezpieczeństwa. Jeśli masz małe dziecko, które gra w Minecrafta:

– załóż konto za pomocą własnego adresu e-mail i poznaj hasła,

– zastanów się czy chcesz zezwolić na grę wieloosobową,

– porozmawiaj z dzieckiem na temat tego, że w przypadku jakichkolwiek zachowań innych graczy, które wzbudzają w nim niepokój lub dyskomfort, powinno Cię to tym poinformować.

Tryb jednego gracza czy wieloosobowy?

Dzieciaki mogą grać samodzielnie w trybie dla jednego gracza, co jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ nie mogą korzystać z funkcji czatu. Opcja multiplayer umożliwia wspólną zabawę w jednym świecie. Najbezpieczniej jest stworzyć prywatny serwer, do którego mogą dołączać tylko znajome dzieci z klasy czy sąsiedztwa. Niektóre serwery zostały skonfigurowane tak, aby umożliwić dzieciom i rodzinom wspólną zabawę z surowymi zasadami dotyczącymi języka i zachowania.

Jak Minecraft uczy programowania?

Minecraft wykorzystuje strukturę bloków 1×1 do tworzenia światów i obiektów. Bardzo łatwo jest je przetłumaczyć na język programowania złożony z jedynek i zer, które określają, co robi program i jak działa.  Prawdziwym kluczem do nauki programowania przez dziecko, jest znalezienie właściwej motywacji. Minecraft oferuje to, ponieważ łączy w sobie zabawną grę, którą kochają, z delikatnym wprowadzeniem do funkcji kodowania.

Minecraft można ulepszyć przez modyfikacje (mody), które zmieniają grę od środka. Mowa tu na przykład o generowaniu potworów, zapewnianiu graczom zwiększonego zdrowia lub przedmiotów. Gracze dzielą się swoimi modami, żeby każdy mógł korzystać z ich twórczości. Jednocześnie też każdy na dobrą sprawę może zrobić własne i ulepszyć grę na swój sposób.

Podczas nauki programowania w Minecrafcie wykorzystywana jest możliwość kodowania zazwyczaj dzięki odpowiednio przygotowanym dodatkom pozwalającym dotrzeć do „serca” gry i ulepszać ja od wewnątrz.  Zazwyczaj programowanie dla najmłodszych z Minecrafcie opiera się o kodowanie w popularnym, blokowym języku Scratch. Starsze dzieciaki mogą pokusić się o tekstowe tworzenie własnych ulepszeń w języku programowania Python czy Java, czyli już w pełni profesjonalnych językach używanych przez profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *