QWERTY, czyli alfabet na klawiaturze

QWERTY, nauka alfabetu na klawiaturze

Doświadczenia akademii pokazują, że kontakt dziecka z technologią (tablety, smartfony, panele dotykowe) często poprzedza umiejętność czytania i pisania. Dzieci bawią się klawiaturą (ekranem) ciekawe nie samych klawiszy czy przycisków, lecz efektów, które je wywołują. Zainteresowanie dziecka można połączyć z nauką. Wystarczy komputer, połączenie z siecią i szczera chęć rodzica.

Dla najmłodszych, niekoniecznie abecadło

Program CrazyLittleFinger to prosta gra, w której rodzic może zdefiniować klawisze, by wyświetlały domyślne, bądź wybrane według uznania obrazy. Zaleta tego programu leży w jego prostocie i niezawodności – uruchamiając CrazyLittleFinger mamy pewność, że dziecko nie uszkodzi danych przypadkową kombinacją klawiszy, a obserwując pojawiające się różne obrazki pod klawiszami nie znudzi się błyskawicznie. To nauka przez zabawę i okazja by przez proste obrazki poznawało świat, czyniąc z klawiatury wciągającą zabawkę.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia – najmłodsi z czasem poznają proste gry, a równolegle w szkole – alfabet. Komputer obecnie to narzędzie edukacyjne praktycznie równorzędne z zeszytem czy długopisem – nie bez powodu europejskie władze zarządziły walkę z cyfrowym wykluczeniem i analfabetyzmem. Cyfrowy świat będzie w mniejszym lub większym stopniu towarzyszyć dziecku w całym toku edukacyjnym. Pierwsze kontakty z komputerem mogą być trudne, ale od czego ma się rodziców?

Zarówno pod sieć web, aplikacje mobilne jak i komputery stacjonarne został napisany szereg programów, które uczą pisania na klawiaturze. Przykład stanowi seria krótkich webowych gier wypuszczona przez BBC pod tytułem Dance Mat Typing – każda gra zawiera krótkie poziomy, w toku których gracz poznaje litery na klawiaturze. Z czasem program “wymusza” posługiwanie się drugą ręką, pokazując optymalne i szybkie sposoby na wklepywanie wyrazów. Całość spięta jest przyjazną dla oka grafiką. Gra istnieje w języku angielskim, jednak do korzystania wystarczy znajomość podstaw tego języka.  

Zabawa klawiaturą zapewnia nie tylko lepsze obeznanie z obsługą komputera, pomaga również w nauce czytania, jest przy tym przyjemna – realizując najskuteczniejszy sposób nauki – poprzez zabawę.

Linki:
Szkoła Klawiatury BBC
Program Crazy Little Finger (link do instalacji)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *