Sztuczna inteligencja. Science Fiction czy rzeczywistość?

Pojęcie sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence – AI), od lat gości w książkach, kultowych produkcjach filmowych, czy wyobraźni wielu z nas? Ale czy tylko? Sztuczna inteligencja to rzeczywistość, która dzieje się już teraz na naszych oczach, jak i jest jednym z głównych nurtów kierujących postępem naukowym.

Dla niektórych pojęcie sztucznej inteligencji brzmi strasznie i kojarzy się z apokaliptycznymi wizjami przejęcia świata przez roboty. Dla innych to wizja posiadania na własność urządzeń, które ułatwią i uprzyjemnią codzienne życie. Tymczasem AI to już nie tylko przyszłość, ale i teraźniejszość. Obecnie na przykład coraz bardziej zaawansowane systemy sterowania sprzętami w domu to już namiastka prawdziwego AI.

Systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję są w zasięgu naszych rąk, wystarczy tylko je zauważyć. A żeby zauważyć, należy dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest.

AI to urządzenia, które są w stanie samodzielnie „myśleć”, jak i uczyć się nowych umiejętności. Celem tworzenia sztucznej inteligencji, jest osiągniecie poziomu, w którym maszyny uzyskają możliwości, które do tej pory miał tylko ludzki umysł. Chodzi o abstrakcyjne i logiczne myślenie oraz umiejętności tworzenia.

Robot czytający w myślach.

Brzmi strasznie? Jednak nie ma się czego obawiać. Takowy twór w tej chwili to nic innego jak program, który wykorzystuje szablon ludzkiej budowy drogi neuronowej. Wychwytuje on, na jakich obrazach zatrzymuje się wzrok człowieka oraz co tu dużo mówić zgaduje na tej podstawie, o jakich obrazach myśli. Niestety nie jest w stanie pojąć jeszcze abstrakcji myślenia, więc odgaduje wyłącznie rzeczywiste kompozycje.

Sophia.

Jedno z najznamienitszych osiągnięć człowieka w kwestii AI. Sophia to robot, który nie tylko odpowiada na zadane pytania, ale potrafi rozpoznawać emocje, żartować, jak i stale uczy się nowych rzeczy, od swoich rozmówców. Sophia ma za sobą wywiady w telewizji, jak i występ podczas spotkania ONZ, w którym przedstawiała nowe możliwości pomocy.

Piszące boty.

Sztuczna inteligencja ma być między innymi samodzielną, twórczą jednostką. Już teraz powstały choćby dodatkowe rozdziały Harry’ego Pottera, stworzone przez AI. Ku zdumieniu wielu osób, okazały się one naprawdę ciekawymi opowiadaniami.

Sztuczna inteligencja to między innymi niezwykłe twory wychodzące z rąk zespołów programistów. To oni dbają o każdy szczegół tego, jakimi ścieżkami idzie rozwój „tok myślenia” robota oraz w jaki sposób przyswaja informacje czy rozpoznaje emocje. Może więc warto pokierować karierę swojego dziecka na odpowiednie tory i zapisać je na kurs programowania dla dzieci już teraz?

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *