Sztuczna inteligencja. Science Fiction czy rzeczywistość?

Pojęcie sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence – AI), od lat gości w książkach, kultowych produkcjach filmowych, czy wyobraźni wielu z nas? Ale czy tylko? Sztuczna inteligencja to rzeczywistość, która dzieje się już teraz na naszych oczach, jak i jest jednym z głównych nurtów kierujących postępem naukowym. 

Dla niektórych pojęcie sztucznej inteligencji brzmi strasznie i kojarzy się z apokaliptycznymi wizjami przejęcia świata przez roboty. Dla innych to wizja posiadania na własność urządzeń, które ułatwią i uprzyjemnią codzienne życie. Tymczasem AI to już nie tylko przyszłość, ale i teraźniejszość. Obecnie na przykład coraz bardziej zaawansowane systemy sterowania sprzętami w domu to już namiastka prawdziwego AI.

Systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję są w zasięgu naszych rąk, wystarczy tylko je zauważyć.Jednak aby miało to jakiekolwiek efekty, należy najpierw dowiedzieć się, czym tak naprawdę są.

AI to urządzenia, które są w stanie samodzielnie „myśleć”, jak i uczyć się nowych umiejętności. Podobnie jak człowiek, na podstawie otrzymanych informacji potrafi stworzyć nowe idee, albo przewidywać zmienne. Celem tworzenia sztucznej inteligencji, jest osiągniecie poziomu, w którym maszyny uzyskają możliwości, które do tej pory miał tylko ludzki umysł. Chodzi o abstrakcyjne i logiczne myślenie oraz umiejętności tworzenia własnych kreacji, a nie tylko odwzorowywanie tego, co zapisano w procesorze czy przesłano podczas analizy danych.

Oto szybki przegląd tego, co do tej pory udało się naszej cywilizacji uzyskać, jeżeli chodzi o próby stworzenia czegoś, co odwzorowuje meandry ludzkiego umysłu.

Robot czytający w myślach.

Brzmi strasznie? Jednak nie ma się czego obawiać. Takowy twór w tej chwili to nic innego jak program, który wykorzystuje szablon ludzkiej budowy drogi neuronowej. Wychwytuje on to, na jakich obrazach zatrzymuje się wzrok człowieka oraz co tu dużo mówić zgaduje na tej podstawie, o jakich obrazach myśli. Niestety nie jest w stanie pojąć jeszcze abstrakcji myślenia, więc odgaduje wyłącznie rzeczywiste kompozycje, które zostały wgrane do jego zasobów. O ile w miarę skutecznie udaje mu się na przykład rozpoznać myśli powstałe na skutek jednoznacznych przesłanek, a tyle praktycznie nie radzi sobie z ludzką wyobraźnią dotyczącą czegoś, co nie ma racji bytu.

Sophia.

Jedno z najznamienitszych dotychczas osiągnięć człowieka w kwestii AI. Sophia to robot, który nie tylko odpowiada na zadane pytania, ale potrafi rozpoznawać emocje, żartować, jak i stale uczy się nowych rzeczy, od swoich rozmówców. Poszła już nieco dalej niż wcześniej opisany przykład, gdyż jest w stanie użyć sarkazmu, albo żartować z rozmówcy. Jednak nadal jest to bardzo ograniczone i raczej powstałe poprzez odpowiednią kompilację wprowadzonych danych. Jednym z takich głośnych przykładów, które miały miejsce jest moment kiedy przeraziła ludzi, mówiąc na wizji o zagładzie ludzkości. Zdanie to wynikało z analizy monologu przedmówcy, a nie rzeczywistego toku myślenia urządzenia. Sophia ma za sobą wywiady w telewizji, jak i występ podczas spotkania ONZ, w którym przedstawiała nowe możliwości dotyczące pomocy dla różnego rodzajów problemów wśród populacji.

Piszące boty.

Sztuczna inteligencja ma być między innymi samodzielną, twórczą jednostką. Już teraz powstały choćby dodatkowe rozdziały Harry’ego Pottera, stworzone przez AI. Ku zdumieniu wielu osób, okazały się one naprawdę ciekawymi opowiadaniami. Co prawda panuje w nich kilka nieścisłości, jeśli chodzi o sam zamysł, ale mimo wszystko jesteśmy pod wrażeniem.

Nauka programowania, czy warto?

Sztuczna inteligencja to między innymi niezwykłe twory wychodzące z rąk zespołów programistów. To oni dbają o każdy szczegół tego, jakimi ścieżkami idzie rozwój „tok myślenia” robota oraz w jaki sposób przyswaja on informacje czy rozpoznaje emocje. Liczymy na to, że już niedługo ta dziedzina nauki pójdzie jeszcze bardziej do przodu, a przyszłe pokolenie opracuje możliwości, pozwalające na stworzenie wręczających nas w kolejnych dziedzinach życia urządzeń. Może więc warto pokierować karierę swojego dziecka na odpowiednie tory i zapisać je na kurs programowania dla dzieci już teraz?

Chcesz poznać inne ciekawe wpisy? Zapraszamy do lektury poniższych artykułów:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *