Top 7 języków programowania dla dzieci w 2019 roku

nauka programowania dla dzieci

W miarę jak technologia staje się coraz bardziej obecna w naszym codziennym życiu, opanowanie podstawy programowania stają się nie tylko przyszłościową edukacją, ale raczej koniecznością zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

W przeciwieństwie do poprzednich pokoleń obecni uczniowie mają dostęp do wielu różnego rodzaju możliwości, a nawet darmowych zasobów pozwalających na wejście w świat programowania. W niedługim czasie każdy może poznać podstawy, aby już za chwilę wykorzystać tę wiedzę do tworzenia działających aplikacji, gier i stron internetowych.

Dziś nawet przedszkolaków można nauczyć podstaw, a dzieci umiejące już pisać i czytać, na poziomie pierwszej klasy szkoły podstawowej nauczą się kodowania bez problemu. Zdobycie tych umiejętności w tak młodym wieku będzie miało duży wpływ na ich ogólny rozwój, a badania wykazały, że programowanie wspomaga rozwój w innych obszarach, takich jak czytanie, pisanie i matematyka.

Dzieci, które opanowały podstawy kodowania, dodatkowo rozwijają się w kierunku lepszej umiejętności rozwiązywania problemów, analitycznego myślenia i pociągu do uczenia się kolejnych rzeczy.

Programowanie to język obcy naszych czasów, a uczenie dzieci prawidłowego korzystania z niego z pewnością przyda się w późniejszym okresie życia. Jednak nie wszystkie języki programowania są takie same. Dostępnych jest tak wiele, że może być trudno zdecydować, który z nich jest najlepszy dla początkującego.

W poniższym artykule wymienimy nasz wybór dla 7 najlepszych języków programowania dla dzieci w 2019 roku.

1. Scratch 3.0

Scratch, opracowany głównie dla dzieci w wieku od 7 do 16 lat, jest bezpłatnym edukacyjnym językiem programowania opracowanym przez Mitcha Resnicka i opatentowanym przez Lifelong Kindergarten Group w Massachusetts Institute of Technology (MIT). Nauka kodowania dla dzieci za pomocą Scratcha jest łatwa, ponieważ platforma zapewnia intuicyjny, łatwy w obsłudze interfejs blokowy do programowania wizualnego, który eliminuje frustrację podczas pisania kodu.

Scratch jest jednym z najbardziej atrakcyjnych wizualnie spośród wszystkich języków programowania dla dzieci na liście, ale prawdziwym powodem, dla którego naprawdę jest polecany, jest swoboda działania, na którą pozwala on dzieciakom. Chodzi o uproszczenie procesu tworzenia animacji, projektowania gier i budowania interaktywnych opowieści, aby dosłownie każdy mógł to zrobić od podstaw. Dzieci czują się w Scratchu jak prawdziwi projektanci gier i nawet kompletni nowicjusze mogą w kilka minut tworzyć proste, całkowicie niestandardowe projekty.

Scratch ma również dużą społeczność internetową, ponad 15 milionów zarejestrowanych użytkowników z każdego zakątka świata. Każdy może zostać członkiem, pod warunkiem, że będzie on przestrzegać przyjaznych zasad ustanowionych przez Zespół Scratcha MIT. Pozwala to na śledzenie projektów, a także dzielenie się swoimi co ułatwia programistyczny rozwój.

2. Blockly

Blockly to wizualny blokowy język programowania dla dzieci, który jest powszechnie postrzegany jako odpowiedź Google’a na Scratcha. Mówiąc dokładniej, wykorzystuje te same elementy składowe, aby pomóc dzieciom opanować kod. Jedyna prawdziwa różnica polega na tym, że Blockly jest w rzeczywistości językiem zbudowanym z kilku wcześniej istniejących języków programowania.

Opracowany na podstawie licencji Apache 2.0, Blockly jest często opisywany jako biblioteka JavaScript do programowania wizualnego. Oznacza to, że jest stworzony przede wszystkim dla dzieci w wieku 8+, które chcą nauczyć się kodować w domu lub w szkole.

Blockly zawiera „bibliotekę JavaScript”, która zasadniczo służy jako scentralizowana lokalizacja, w której można łatwo znaleźć i uzyskać dostęp do innych języków (takich jak JavaScript, Python, PHP, Lua i Dark).

Jest bardzo prosty w obsłudze. Użytkownicy wyjmują bloki z przybornika i układają je w sekwencji, aż stworzą swój pomysł. Po zakończeniu program sprawdza, co zostało zrobione, a jeśli kod nie jest poprawny — wraca i analizuje ponownie, aż znajdzie błąd.

Blockly umożliwia każdemu opracowanie rzeczywistej, działającej aplikacji na Androida. To sprawia, że ten język to nie tylko nauka programowania dla dzieci. Użytkownicy mogą z łatwością przełączać języki, dzięki czemu mogą w dowolnym momencie zobaczyć różne typy kodu dla tego samego programu.

Mimo że jest to świetny program, w porównaniu do Scratch – Blockly jeszcze pozostaje w tyle. Nie jest tak rozwinięty, jak jego największy konkurent i nie ma tylu dobrych samouczków, co utrudnia dzieciom samodzielne nauczenie się programowania.

3. Python

Zupełnie inny niż dwa pierwsze wpisy na liście. Python jest potężnym, tekstowym językiem programowania, którego dzieci w wieku 8 lat mogą z łatwością się nauczyć. Ten konkretny język sprawdza się zarówno jako punkt wyjścia do opanowania innych języków, jak i wystarczająco dobre narzędzie do dorosłego tworzenia gier, stron internetowych i aplikacji.

Istnieje wiele gier i samodzielnych kursów online, dzięki którym nauka języka Python (zwłaszcza Python 3) jest wyjątkową zabawą i bardzo wciągającą rozrywką dla dzieci. Język programowania Python jest doskonałym wyborem dla wprowadzania kodowania. Nauka programowania dla dzieci i młodzieży w Pythonie pozwala im na poznanie rzeczywistego kodowania, jak i zachęca do korzystania z pomocy online i rozbudowanych bibliotek. Natomiast opanowanie zmiennych, pętli i innych funkcji w Pythonie da im doskonałą podstawę do radzenia sobie z bardziej zaawansowanym oprogramowaniem w przyszłości.

4. JavaScript

JavaScript to świetny wybór dla dzieci, ponieważ obecnie prawie wszystko działa w tym języku. Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer — wszystkie te przeglądarki używają JavaScript. Jeśli Twoje dzieci opanują ten konkretny język, nauczą się, jak przekształcać proste dokumenty internetowe w niesamowite interaktywne aplikacje i gry.

Warsztaty programowania dla dzieci w JavaScript są zwykle przeznaczone dla tych młodych słuchaczy, którzy mają już pewne doświadczenie w programowaniu w Scratch lub Python. Zwykle jest to zalecane dla dzieci w wieku powyżej 10 lat.

5. Lua

Lua to język skryptowy, który jest idealny do wprowadzania dzieci w kodowanie tekstowe. Łatwo się go nauczyć, używać i osadzać w aplikacjach. Lua to darmowy, elegancki, wydajny, przenośny, możliwy do osadzenia i przyjazny dla początkujących język programowania.

Jedną z najlepszych rzeczy w Lua jest to, że dba o rzeczy niskiego poziomu, takie jak zarządzanie pamięcią dla użytkownika. Lua jest podobny do Pythona, ponieważ eliminuje szereg problemów ze składnią, które utrudniają kodowanie dzieciom. W przeciwieństwie do JavaScript nie ma wymagań używania średników na końcu każdego wiersza kodu.

Ze względu na swoją szybkość i lekkość język Lua jest idealny do programowania urządzeń wbudowanych. Wiele osób używa go dzisiaj również do tworzenia gier i aplikacji na iOS i Android. Na przykład popularna gra Angry Birds oparta jest właśnie na Lua.

Podobnie jak Scratch, Lua ma dużą i aktywną społeczność online, pełną użytkowników, którzy zawsze są gotowi pomóc i poprowadzić początkujących we właściwym kierunku.

6. Java

Język programowania, który niekoniecznie będzie tak prosty w przyswojeniu, jak ma to miejsce w przypadku Pythona, jednak jest bardzo pożądany, jak i znajomość tej formy kodowania wspomaga przyszłe uczenie się kolejnych, bardziej skomplikowanych opcji.

Java sprawdza się jako język programowania przeznaczony dla niezdecydowanych, młodych programistów, którzy chcą zarówno tworzyć przyjemne krótkie gry i aplikacje, jak i na przykład strony WWW.

Wszechstronność Javy pozwala zdecydowanie na stworzenie wszystkiego, począwszy od samych podstaw. Można w nim tworzyć zarówno aplikacje webowe, jak i natywne, gry android czy responsywne strony Internetowe pełne ciekawych graficznych ubarwień.

7. C # (Unity)

Unity to popularny silnik gier, który może nauczyć dzieci kodowania podczas tworzenia gier o profesjonalnej jakości. Jest to zamknięta, wieloplatformowa aplikacja do tworzenia gier, w której użytkownicy mogą bawić się obiektami w 3D i dodawać do nich różne elementy. Skrypty można pisać w języku C#, który jest językiem dość podobnym do języka Java.

Unity to potężny program i może być używany do stworzenia prawie wszystkiego. Oczywiście ma on swoje szczególne zalety — jedną z nich jest tworzenie aplikacji Windows. Dzięki obsłudze .NET C # (na którym działa Unity) jest teraz pierwszym wyborem każdego programisty do tworzenia aplikacji komputerowych na system Windows.

Nauczenie się używania tego języka to nie tylko tworzenie gier. Dzięki Unity Twoje dzieci zdobędą świetne umiejętności dla przyszłych przygód programistycznych. To świetny punkt wyjścia, z którego może powstać świetny programista.

Unity ma darmową wersję, dostępną dla wszystkich, w każdym miejscu. Na oficjalnej stronie użytkownicy mogą znaleźć wiele bezpłatnych samouczków i lekcji, które pomogą im z początkami przygody.

Programowanie. Jak zacząć?

Każde dziecko jest inne i nie ma jednego języka, który pasuje wszystkim. Wszystkie, które tutaj wypisaliśmy, są doskonałe. Możesz najpierw rozważyć użycie wizualnego języka, a następnie sprawdzić, czy Twoje dziecko jest gotowe na niektóre opcje tekstowe.

Zapraszamy także na warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży w naszej szkole, gdzie krok po kroku pomożemy Twojemu dziecku poznać jego możliwości.

Więcej ciekawych wpisów:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *