Zajęcia dodatkowe dla dzieci i ich korzyści.

Czy zajęcia dodatkowe to dobry sposób na to, aby dziecko po dniu zajęć szkolnych mogło rozwijać swoje pasje i spędzić czas „na luzie” przy okazji pogłębiając pewne umiejętności? Na to pytanie jest wiele odpowiedzi. Zdania są podzielone i to zarówno w gronie rodziców, dzieci, jak i pedagogów. Czasami ciśnie się na usta „nie dajmy się zwariować”. Niektórzy rodzice zajmują dodatkowymi warsztatami i zajęciami cały wolny czas dziecka w tygodniu (czasami jeszcze dorzucą coś w weekend), zupełnie nie rozumiejąc, że dziecku potrzebny jest czas nie tylko do odrabiania lekcji itp., ale też po to, by po prostu mogło nie robić nic. Tak jak nam jest potrzeby odpoczynek i błogie lenistwo po pracy, tak i dziecko tego potrzebuje, w końcu to po prostu trochę mniejszy człowiek. A czasami jeszcze bardziej przytłoczony nauką nowych rzeczy. Należy mu się czas wyłącznie dla siebie i swoich małych hobby.

Z drugiej strony wielu specjalistów mówi, że fajne zajęcia dodatkowe dla dzieci to świetna okazja do tego, aby móc się cieszyć bezpiecznym i produktywnym czasem po szkole. Tym bardziej że wskazuje się wiele korzyści fizycznych, psychologicznych i społecznych z tym związanych. Zajęcia pozaszkolne mają duży wpływ na rozwój osobowości, pozwalają na zetknięcie się z obszarami, których dziecko nie mogłoby posmakować bez nich, a także zmniejszają stres emocjonalny oraz poprawiają umiejętności akademickie, czyli lepszego przyswajania wiedzy.

Co więc zrobić? Zapisywać, czy nie? Odpowiedź jest prosta. Znaleźć złoty środek. A najczęściej jest nim wybranie takiej ilości zajęć, żeby nie przytłaczały one dziecka, dawały mu możliwość spędzania wolnego czasu także na jego zasadach, jak i żeby od początku były one dla niego interesujące, a nie wymuszane na siłę przez rodzica. Reagujmy też, jeżeli dziecko twierdzi, że jest zmęczone ich ilością albo gdy sugeruje, że jakieś go zupełnie przestały interesować. W końcu też nie chcemy być do czegoś zmuszani albo przepracowywać wiele nadgodzin. I NIGDY nie zmuszajmy do aktywności, które są tak naprawdę projekcją naszych potrzeb i zainteresowań, a nie dziecka.

Zalety zajęć dodatkowych dla dzieci.

Jeżeli nasze dziecko chce czynnie uczestniczyć w zajęciach dodatkowych i ma już swoje wybrane albo dopiero szuka, należy pamiętać o tym, że takie aktywności dają wiele dobrego. Oto lista największych zalet.

Umiejętności społeczne i kulturowe.

Zajęcia pozaszkolne to czas, gdzie w przeciwieństwie do klas w szkole nie spotykają się ze sobą dzieci, które po prostu realizują materiał. Są to w dużej mierze mali hobbyści i pasjonaci, a tym samym jest to miejsce, gdzie zawiązują się przyjaźnie między dziećmi łączącymi wspólne zainteresowania. Takie spotkania nie tylko pozwalają na trwałe budowanie przyjaźni. Poczucie tego, że hobby jest dla innych dzieci tak samo wartościowe sprawia, że dziecko zaczyna być pewniejsze siebie i nie boi się mówić o swoich planach. Dużo bardziej angażuje się także w grupowe projekty, co jest niesamowicie potrzebną umiejętnością w dzisiejszych czasach, gdzie stawia się na pracę w zespole.

Aktywność fizyczna.

W przypadku zajęć sportowych, tanecznych czy innych ruchowych hobby, dzieci mają rzadką w dzisiejszych czasach możliwość zadbania o swoją kondycję, zdrowy styl życia i oderwanie się od ekranów komputerów i szkolnych zeszytów. Ruch dobrze wpływa także na umysł, a dzieci biorące udział w zajęciach sportowych często łatwiej przyswajają wiedzę zaraz po nich. Ponadto „wybieganie się” ma wpływ na zachowanie dzieci i wiele badań wykazało, że dzieciaki udzielające się w sporcie znacznie rzadziej — mówiąc delikatnie — rozrabiają.

Poprawa wyników w nauce.

Zajęcia dodatkowe, podczas których dziecko musi wysilić szare komórki to zajęcia, które pomagają w rozwoju kluczowych dla pojmowania zagadnień i poszerzania wiedzy obszarów w mózgu. Wiele dzieci uczestniczących w zajęciach takich jak kółka matematyczne czy chemiczne, zajęcia przyrodnicze, czy kursy programowania dla dzieci osiąga wyższe wyniki w nauce szkolnej. Wiedza zdobywana na zajęciach dodatkowych jest często także atutem podczas szkolnych projektów, co wpływa na ich pewność siebie i wiarę we własne umiejętności. To wszystko łączy się także ze zwiększonymi umiejętnościami skupiania się na wykonywanych zadaniach.

Odstresowanie po ciężkim dniu.

Przy założeniu, że dzieciaki chodzą na zajęcia dodatkowe, które ich fascynują i chcą w nich uczestniczyć, nawet te aktywności skupiające się na pogłębianiu wiedzy sprawiają, że dziecko czuje się zrelaksowane i odpoczywa po ciężkim dniu w szkole. Dzieci które popołudniami robią to, co chcą są dużo szczęśliwsze, niż rówieśnicy niemający pomysłu na siebie.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci – gdzie szukać?

Fajne zajęcia popołudniowe mogą być w bardzo różnych formach, dlatego i drogi ich znalezienia mogą być różne. Dużo szkół oferuje swoim uczniom dodatkowe zajęcia lub przedstawia oferty innych zajęć, udostępniając swoje sale do ich prowadzenia. W miastach i miasteczkach pojawiają się ciekawe zajęcia w domach kultury. Ponadto warto jest po prostu popytać znajomych i innych rodziców. Oczywiście duże możliwości daje Internet. Zarówno, jeżeli chodzi o znalezienie ciekawych propozycji zajęć dodatkowych w pobliżu, jak i jako miejsce, w którym są prowadzone zajęcia. Ciekawe możliwości prowadzenia zajęć online mają szkoły językowe, czy prowadzące kursy programowania dla dzieci i młodzieży. Jednak wtedy pamiętajmy, że muszą to być 100% zajęcia – lekcje prowadzone w wirtualnej klasie, a nie gotowe materiały bez wsparcia nauczyciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *