7 Korzyści z grania w gry wideo.

Czy gry wideo są złe dla naszych dzieci?

Każdy z nas słyszał o pewnych zarzutach dotyczących wpływu gier wideo na nasze dzieci. Wśród nich najczęściej znajdują się takie jak: strata czasu, który może być wykorzystany na bardziej produktywne zajęcia, budowanie zachowań agresywnych i przemocowych, czy szybkie uzależnianie od tej formy spędzenia czasu. Tymczasem wpływ gier wideo w badaniach przedstawia zupełnie inną rzeczywistość.

W 2019 roku przeprowadzono badanie kierowane przez Blumberga i Deater-Deckard, które wykazało, że gry wideo są w rzeczywistości bardzo korzystne w rozwoju dzieci.

Oto 7 zaskakujących korzyści płynących z gier wideo dla dzieci.

1. Koordynacja oko-ręka

Koordynacja wzrokowo-ruchowa jest definiowana jako zdolność przetwarzania informacji otrzymywanych poprzez zmysł wzroku i wykorzystywania ich do kierowania rękoma w celu wykonania odpowiedniego zadania. Jakkolwiek skomplikowanie to brzmi, używamy tego mechanizmu na co dzień, przy nawet trywialnych czynnościach takich jak pisanie, gotowanie itp. Jest to równocześnie mechanizm, którego uczymy się od pierwszych dni życia, a eksperci od rozwoju dziecka apelują, aby skupić na tym uwagę od najmłodszych lat. To właśnie koordynacja oko-ręka pozwala na poznawanie świata czy rozwój społeczny dziecka.

Granie w gry komputerowe to mnóstwo bodźców i zadań wykorzystujących ten proces. Wiele gier wymaga wykonywania złożonych kombinacji przycisków bez odrywania wzroku od ekranu, aby spojrzeć na elementy sterujące.

2. Rozwija inteligencję wizualno – przestrzenną

Umiejętności wizualno-przestrzennych używamy także cały czas, aby znaleźć i zrozumieć wzorce, dostrzec relacje między obiektami i określić odległość między dwoma lub większą liczbą punktów odniesienia.

Przekładając na codzienne czynności inteligencję wizualno – przestrzenną wykorzystujemy na przykład przechodząc przez ulicę, czytając mapę, czy biorąc do ręki przedmiot. W wieku 2-3 lat umiejętności te kształtują takie zabawki jak pojemnik z otworami dla różnych kształtów klocków. Starsze dzieci znajdą sposoby na pobudzenie tych relacji, właśnie w grach komputerowych.

Wiele gier jak Minecraft czy Roblox — jest osadzonych w wirtualnych światach 3D. Gracze muszą wykorzystywać swoje umiejętności wizualno-przestrzenne do nawigacji (i interakcji) ze światem za pomocą awatara. Otrzymują tam zadania, które obejmują zebranie pewnych przedmiotów lub walkę z wygenerowanym komputerowo wrogiem. Może to znacznie poprawić ich zrozumienie przestrzeni i odległości za pomocą odnośników czysto wizualnych.

3. Pobudzanie umiejętności społecznych

Niektóre dzieci są z natury ciche i nieśmiałe. Cechy te często utrudniają im dopasowanie się do grupy rówieśników i nawiązanie przyjaźni. Gry online mogą być dla nich sposobem na nawiązanie kontaktu z osobami o podobnych zainteresowaniach. Co więcej, gry wideo mogą służyć dziecku jako sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi w wirtualnym otoczeniu, co może być istotne w ostatnim czasie, w związku z sytuacją pandemiczną.

Ponadto w ostateczności zainteresowanie grami wideo może dać dziecku coś, o czym może porozmawiać z rówieśnikami. Wiele dzieci wymienia gry wideo jako hobby lub ulubioną rozrywkę.

4. Motoryka i precyzja

Gry wideo wymagają wykonywania złożonych kombinacji przycisków lub wielokrotnych sekwencji. W przypadku małych dzieci, których zdolności motoryczne i ruchowe wciąż się rozwijają, powtarzające się ruchy to najlepszy sposób na poprawę pamięci mięśniowej, a ciągłe ćwiczenia mogą przyzwyczaić ręce do szybkiego i zwinnego poruszania.

Jak łatwo się domyślić, istnieją bardzo realne zastosowania tego rodzaju umiejętności. Rozwijanie zdolności motorycznych dziecka może pomóc mu opanować inne umiejętności, takie jak pisanie ręczne, pisanie na klawiaturze lub granie na instrumencie.

5. Umiejętność rozwiązywania problemów

Każda gra wideo – nawet najprostsza jest zbudowana wokół wyzwania. Bez względu na kategorię, do której należy gra — akcja, przygodowa, RPG, FPS, łamigłówki – ma ona nadrzędne zadanie, które gracz musi wykonać.

Badania sugerują, że dzieci grające w gry wideo mogą znacznie poprawić swoje umiejętności planowania, organizacji i myślenia lateralnego. Wiele gier, aby wygrać, wymaga pewnej analizy i strategii. Im więcej Twoje dziecko gra w określone gry, tym bardziej trenuje swój mózg, aby:

• zidentyfikować problem,

• zebrać i przeanalizować wszystkie powiązane informacje,

• obudzić kreatywność do myślenia nieszablonowego,

• wybrać najlepsze rozwiązanie.

6. Poprawa umiejętności czytania ze zrozumieniem

Niemalże oczywistym jest, że dzieci mogą poprawić swoje umiejętności czytania ze zrozumieniem, grając w niektóre gry – zwłaszcza te oparte na fabule lub zadaniach. Nawet gry akcji lub proste układanki mogą zachęcić dzieci do czytania i przetwarzania informacji.

Wynika to z instrukcji tekstowych, które są typowe dla samouczków w każdej grze. Wielu z nich korzysta z metody „ucz się przez działanie”, w ramach której gracze przechodzą przez samouczek, aby zapoznać się z różnymi zasadami, systemami i wykonywanymi operacjami.

Oczywiście nic nie może zastąpić dobrej książki, ale gry wideo mogą pomóc, zwłaszcza jeśli dziecko nie może przekonać się do czytania książek.

7. Ograniczanie niepotrzebnych zachcianek.

Niedawne badanie wykazało, że dzieci doświadczyły 24% zmniejszenia chęci na przekąskę lub słodki napój po zagraniu w grę wideo, która wymagała rozwiązywania zagadek lub rozwiązywania problemów. Czyżby wbrew pozorom granie w gry mogło być jednym z aspektów przyczyniających się do zatrzymania epidemii otyłości? ?

Pamiętajmy o tym, co ważne.

Nigdzie w tym tekście nie napisaliśmy, że siedzenie 2-3 godziny z rzędu przed grą wideo jest zalecane. Jednak wszystko robione z umiarem może przynieść korzyści, choćby takie jak te opisane powyżej. Wiemy też, że niektóre z najczęściej wymienianych zagrożeń dotyczących grania w gry komputerowe, wynikają z pewnych doświadczeń. Jednak często w ich przypadku dochodziło do sytuacji, gdzie dzieci grały po wiele godzin non-stop, wyłączając się całkowicie z codziennych obowiązków i innych pasji.

Dopóki zarządzasz czasem, jaki Twoje dziecko spędza przy komputerze lub konsoli do gier, brak aktywności i potencjalny brak ruchu nie powinny stanowić większego problemu. Dzięki stałemu monitorowaniu czasu i wyboru tytułów, granie w gry wideo może dać Twojemu dziecku niesamowitą przewagę w rozwoju w porównaniu do niegrających rówieśników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *