Cechy dobrego programisty przydatne w codziennym życiu.

Kodowanie jest zarówno nauką, jak i sztuką. Wymaga ogromnej koncentracji i poświęcenia, aby móc się go nauczyć, doskonalić i stosować. Poza oczywistymi zdolnościami i umiejętnościami dobry programista to także taki który ma cechy opisane poniżej. To, że dziecko niekoniecznie ma je w tej chwili, nie oznacza, że będzie złym programistą. Uczenie kodowania od najmłodszych lat także pozwala je wykształcić w możliwie najlepszy sposób. Dlatego zawsze warto zacząć programować.

Pewność siebie

Programista tworzy rozwiązania i opcje dla innych, stąd musi być pewny swoich umiejętności, zaufać przychodzącym mu do głowy rozwiązaniom i próbować kolejnych z nastawieniem, że tym razem na pewno uzyska najlepszy wynik.

Pewność siebie zdecydowanie pomaga dzieciom i nastolatkom w dążeniu do własnych celów, zdobywaniu znajomych i niepoddawaniu się w przypadku trudności.

Cierpliwość

Pisanie programów, gier i aplikacji to żmudna praca, wymagająca czasu i cierpliwości. Niejednokrotnie najlepszym specjalistom zdarzają się wpadki i momenty, kiedy wydaje się, że wszystko powinno działać, a jednak coś jest nie tak. Do tego kompilowanie kodu niejednokrotnie zabiera dużo cennego czasu. Stąd cierpliwość to nieodzowna cecha każdego programisty.

Tak jak w kodzie, tak i w życiu, niektóre sytuacje wymagają cierpliwego podejścia, przeczekania, czasu, aby coś się rozwinęło i działało, tak, jak miało działać. Cierpliwość u dzieci jest cechą, która zdecydowanie pomaga im w stopniowym osiąganiu celów.

Zdolności adaptacyjne

Praca programisty nieraz wymaga elastyczności, otwartej głowy i dostosowywania się do różnych sytuacji i zadań. Do tego dochodzi ciągły postęp, który niejednokrotnie wymagają zmiany podejścia, a nawet poznania nowych opcji.

W życiu dziecka także zdarzają się różne zmiany. Ważne jest, aby umiało się do nich dostosować, bez większego problemu. Nie ma nic gorszego dla rozwoju niż opór przed adaptacją do nowych warunków i życie w stagnacji.

Pamięć

Dobra pamięć w pracy programisty to podstawa. Nie da się napisać w miarę szybko programu czy aplikacji, stale przeglądając książki czy Internet w poszukiwaniu możliwości. Ważne jest odnaleźć rozwiązanie, zastosować je, a w przyszłości powracać do niego, mając je w pamięci.

Dobra pamięć to także świetna cecha dla każdego, kto poznaje jakiekolwiek nowe umiejętności. Nieoceniona zarówno w szkole, jak i poza nią.

Cechy dobrego programisty

Po przeczytaniu powyższych podpunktów pewnie niejedna osoba zdziwiła się, że tak podstawowe umiejętności mogą się przydać w programistycznej karierze. Z drugiej strony, jeżeli dziecko nie posiada którejś z tych cech, nie oznacza to, że nie warto zacząć uczyć je kodowania. Wręcz przeciwnie. Odpowiednie kursy programowania dla dzieci i młodzieży są doskonałym miejscem, gdzie stawia się nie tylko na czysto koderską wiedzę, ale także na wszechstronny rozwój tak zwanych miękkich umiejętności, takich jak te opisane w tekście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *