Czy nauka programowania dla dzieci zapewni im dobrą pracę w przyszłości?

Programowanie to świetna opcja, o ile dziecko lubi tego typu zajęcia. Gdy ktoś robi coś, co uwielbia robić, kariera w tym kierunku staje się coraz bardziej realna. Na to pozwalają nam dzisiejsze czasy. Jeszcze za czasów naszych rodziców nie było takiej mnogości możliwości. Miejsca pracy ograniczały się do kilku zawodów i każdy, kto celował w wygodne życie, musiał wybierać spośród nich. Teraz jest zupełnie inaczej, wolność wyboru ciekawej i dobrej przyszłości jest czymś, czego powinniśmy uczyć nasze dzieci od najmłodszych lat. Nauka programowania dla dzieci w okresie ich największego rozwoju może dać im przewagę nad rówieśnikami zarówno, jeżeli chodzi o przyszłą karierę, jak i rozbudzanie w sobie pasji.

Nauka programowania dla dzieci (i dorosłych) a miejsca pracy.

Od 2010 roku sam rynek zachodni rokrocznie otwiera ponad 300 tys. miejsc pracy w branży IT. Są one w większości niezapełniane odpowiednimi specjalistami ze względu na ich brak. Tylko 1 osoba na sto potrafi choć trochę programować, tymczasem dzisiejszy rynek jest zdominowany przez potrzeby tworzenia nowego oprogramowania niezależnie od branży.

Kodowanie się opłaca.

W pierwszej 25 najbardziej opłacalnych zawodów na zachodnich rynkach znajduje się aż 8 (osiem!) stanowisk programistycznych i związanych z branżą kodowania. Oznacza to, że ogólny rozwój w stronę IT daje szerokie możliwości w wyborze późniejszej specjalizacji, opartej o jego fundamenty.

Nauka programowania dla dzieci nie musi być idealnie dopasowana do zawodu, jaki młody człowiek ma obrać w przyszłości. Tak naprawdę poszczególne specjalizacje są najczęściej wybierane już w dorosłym życiu. Jednak wszystkie je łączy jedna cecha. Podstawami ich jest szeroko rozumiane kodowanie.

Programista to zawód, który ma wpływ na świat.

Programowanie jest dobrym pomysłem dla tych, którzy chcą pozostawić widoczny ślad w otaczającym nas świecie.

Niektórzy ludzie są całkowicie zadowoleni z faktu, że czas na ich pracę, poświęcany  każdego dnia, jest praktycznie niezauważony przez świat zewnętrzny. Wolą być za kulisami i nie potrzebują żadnego widocznego lub namacalnego potwierdzenia, że to, co robią, jest używane przez innych.

Dla tych, którzy chcą móc powiedzieć „Widzisz to tutaj? Pomogłem to zbudować”, nauka programowania dla dzieci to dobry, wczesny start. 

Nawet te podstawy przyczyniają się do czegoś wielkiego.

Na przykład:

• Java jest podstawą rozwoju aplikacji na Androida

• Python stanowi backend dla Instagram, Spotify, Netflix i innych

• C ++ został wykorzystany do opracowania najnowszego pakietu Microsoft Office i Unreal Engine

• JavaScript pozwala użytkownikom na interakcję ze stronami internetowymi.

Programowanie – przykłady kariery w branży IT

1. Inżynier oprogramowania

W przyszłości gry, aplikacje i technologia będą odgrywać jeszcze większą rolę w naszym życiu. Autonomiczne samochody, roboty, futurystyczne sklepy internetowe — takie aplikacje potrzebują oprogramowania, a oprogramowanie to musi być rozwijane przez programistów dla użytkowników.

Od platform mobilnych, takich jak telefony i tablety, po instalacje oparte na lokalizacji, usługi w chmurze… Kod będzie podstawą naszej technologicznej przyszłości. Dzieci, które zaznajomią się z różnymi językami kodowania, zaczną uczyć się, jak korzystać z tych języków, będą pożądanymi pracownikami, bez względu na to, jaką ścieżkę kariery wybiorą.

2. Virtual World Creator

VR i rzeczywistość rozszerzona radykalnie zmienią sposób, w jaki będziemy żyć w przyszłości. Aby uciec od rzeczywistości, będziemy zamieszkiwać wirtualne miejsca, takie jak te przewidziane choćby w filmie Ready Player One.

Te same „wirtualne” technologie zostaną wykorzystane do edukacji (wyobraź sobie klasę, która nagle zamienia się w platformę kosmiczną lub afrykańską równinę, a nauczyciel wskazuje konstelację Oriona lub rzadką roślinę) i sprzedawać nam produkty.

Ponieważ rzeczywistość rozszerzona i rzeczywistość wirtualna stają się coraz bardziej powszechne, marki będą wykorzystywać technologie do tworzenia światów wokół swoich produktów, aby lepiej się z nami komunikować i je sprzedawać.

W tej przestrzeni jest wiele miejsc pracy –  od projektanta wirtualnych światów po moderatora i menedżera awatarów. Ponownie, ponieważ te wirtualne światy będą używane i zamieszkane przez ludzi, ludzie będą potrzebni do ich nadzorowania.

3. Inżynierowie samochodów autonomicznych i elektrycznych

Samochody elektryczne to przyszłość, a badania wskazują, że te same samochody będą miały zautomatyzowane systemy jazdy, które przejmą odpowiedzialność z ludzi na programy.

Będziemy potrzebować inżynierów do projektowania i budowy pojazdów. Będziemy też potrzebować ich do budowy autonomicznych systemów i sieci, które nadzorują, transport publiczny, ruch ogólny i służby ratownicze.

A to tylko najpopularniejsze przykłady.

Kurs programowania dla dzieci to pewny start w przyszłość.

Istnieje wiele sposobów, aby zacząć naukę programowania obojętnie, czy jest to internetowy kurs, letni obóz programistyczny, aplikacja do nauki kodowania lub coś zupełnie innego. Niezależnie od tego, jaki wybierzesz dla swojego dziecka, dajesz mu szansę na świetną karierę w dorosłym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *