Jakie są najlepsze języki programowania dla dzieci w 2020?

Jakie są najlepsze języki programowania dla dzieci w 2020?

Weszliśmy w trzecią dekadę XXI wieku. W związku z tym coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, jak nauka programowania dla dzieci i młodzieży jest ważna, dla ich i dla naszej przyszłości.

W przypadku młodszych uczniów wielu rodziców preferuje platformy do nauki programowania wizualnego / blokowego. Niektórzy wolą jednak, aby ich dzieci pisały od początku prawdziwy, dorosły kod.

Dobrze, żeby umiejętności i zainteresowania twojego dziecka zawsze decydowały o wyborze języka. Jeśli jest ono zainteresowane kodowaniem Minecraft, możesz zacząć od programowania wizualnego, a następnie przejść do Java lub JavaScript. Robotyka? Niektóre z zestawów do robotyki wykorzystują języki skryptowe, takie jak Luba i Scala, które są przyjazne dla dzieci. A może jest mały kreator chce zająć się budowaniem strony internetowej? Niech uczy się HTML i CSS. Słuchaj tych zainteresowań i pomóż mu znaleźć zasoby i lekcje, które będą mu odpowiadać. W końcu każdy byłby znacznie bardziej zainteresowany programem, który uczy ich, jak realizować swoją ciekawość i pasję.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Wśród popularnych języków dla młodego programisty często mówi się o następujących opcjach:

JavaScript — preferowany język do tworzenia gier 2D i tworzenia aplikacji. Chociaż JavaScript jest niezbędnym narzędziem dla programistów front-end, stał się jednym z najszybciej rozwijających się języków na świecie ze względu na popularność jego języka w najpopularniejszych platformach takich jak PayPal czy Netflix.

Innym językiem, który zyskał na popularności, jest Python. Python to język skryptowy, który wielu uważa za jeden z najłatwiejszych do nauczenia się. Służył do tworzenia Instagram, YouTube i Spotify, a uczniowie mogą nawet użyć go do opracowania strony internetowej przy użyciu popularnego frameworka Django.

Tymczasem okazuje się, że wybór języka programowania przychodzi też z czasem, a najważniejsze na start jest trafić na odpowiednie zajęcia.

Pamiętaj o najważniejszych sprawach!

Kodowanie dla dzieci musi być świetną zabawą!

Nie wszyscy nauczyciele informatyki podzielają ten punkt widzenia. Wielu nadal korzysta z metody „Hello World”, w której uczniowie uczą się drukować słowa „Hello World” na ekranie.

Z naszego doświadczenia wynika, że młodsze dzieci uważają tę metodę za nużącą i może ona zniechęcić je do nauki kodowania. Trzymajmy się z dala od zbyt akademickich i przyziemnych programów nauczania. Zamiast tego skupmy się na angażujących kursach odpowiadających zainteresowaniom dzieci. Wiele z najlepszych materiałów ma postać gier, które dzieci lubią bez względu na to, wokół czego się koncentrują.

Znajdź polecane warsztaty programowania dla dzieci.

Chociaż indywidualne nauczanie z korepetytorem jest  doskonałym sposobem nauki, może być bardzo drogie i nie jest dostępne dla wielu rodzin. Z drugiej samodzielna nauka programowania często nie daje pożądanych  (przynajmniej na starcie) efektów. Warto więc rozważyć wyszukanie zajęć grupowych oraz kursów online zapewniających wsparcie na żywo z prawdziwymi programistami.

Zrozum różnicę między programowaniem wizualnym a tekstowym.

Istnieje wiele platform uczących dziecko „prawdziwych języków programowania”. Jednak większość z nich będzie uczyć za pomocą wizualnych metod blokowych. Zazwyczaj jest to najlepsze rozwiązanie dla początkujących lub dzieci w wieku 5-7 lat. Kursy typu „przeciągnij i upuść” zostały zaprojektowane tak, aby były ciekawe i łatwe, ale są również narzędziami, które w pewnym momencie nie dają nic nowego.

Dobrze jest, jeżeli warsztaty programowania dla dzieci używają prawdziwych języków programowania i profesjonalnych narzędzi do kodowania. Kursy mogą być prowadzone w taki sposób, że uczniowie w wieku 8 lat mogą bez problemu przyswajać nowe informacje i dobrze się bawić.

Zaletą tego podejścia jest to, że słuchacze zdobywają wiedzę, tworząc prawdziwe oprogramowanie, a to otwiera przed nimi wiele możliwości w przyszłości.

Kurs programowania dla dzieci w Akademii Programowania.

My także wychodzimy z założenia, że warto jest uczyć się mądrze. Na wybór języka programowania przyjdzie czas. Tymczasem już teraz można zacząć po prostu od ogólnych założeń i postawić na przyszłościowe zajęcia, które nie znudzą się słuchaczom w przeciągu jednego semestru. Wręcz przeciwnie, rozbudzą w nich potrzebę ukierunkowania swoich pasji.

Zapraszamy do oferty kursów online zaprzyjaźnionej szkoły TUTAJ

One Comment on ““Jakie są najlepsze języki programowania dla dzieci w 2020?”

  1. Łukasz

    Już powoli niektóre szkoły wprowadzają dla dzieciaków podstawy programowania. Ja strasznie żałuję, że za moich czasów nie było tego w programie, a takie kursy dla dzieci nie były dostępne na polskim rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *