Konkursy matematyczne

[Wyłanianie talentów oraz rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczego działania uczniów. (Regulamin Małopolskiego Konkursu Matematycznego dla uczniów gimnazjów województwa małopolskiego)]

Wystarczy chwila przeglądania sieci, aby przekonać się, że konkursy matematyczne są bardzo powszechne. Ich najważniejszym celem jest popularyzacja matematyki i wyszukiwanie uczniów, którzy są nią zainteresowani, ale też poprawianie efektywności nauczania matematyki czy ułatwienie powtórek przed egzaminami. Konkursy mają różną formę, ale też i różną rangę.

Konkursy rejonowe

W wielu szkołach nauczyciele organizują konkursy klasowe czy szkolne – mają one najmniejszy zasięg, są przeznaczone dla uczniów danej placówki. Czasami mają długą tradycję, a choć nie oferują wartościowych nagród, warto do brania w nich udziału zachęcać dzieci, ponieważ jest to dobry sposób na w miarę bezstresowe ocenienie możliwości dziecka.
Większy zasięg, ale też i nierzadko większą trudność, mają konkursy organizowane w danym rejonie. Uczniowie z województwa małopolskiego mogą się zmierzyć na przykład w takich turniejach:
Konkurs Krakowska Matematyka – jego celem jest popularyzacja matematyki na tle historii i różnych wydarzeń dotyczących miasta Krakowa, przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych.

Konkurs matematyczny dla uczniów szkół podstawowych i konkurs matematyczny dla uczniów gimnazjów  to konkursy organizowane przez Kuratorium Oświaty w Krakowie, przystępują do nich niemal wszystkie szkoły, więc poziom jest bardzo wysoki.

Konkursy ogólnopolskie i międzynarodowe

Rozwijanie u uczniów umiejętności wykorzystywania posiadanych wiadomości podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów. (Regulamin Małopolskiego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego)

Bez względu na miejsce zamieszkania, uczniowie mogą brać udział w następujących konkursach:
Alfik Matematyczny – organizowany jest w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Patronuje mu Politechnika Wrocławska.
MAT to konkurs matematyczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. On także organizowany jest w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty.
Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych to konkurs obejmujące 8 kategorii wiekowych i zawodowych, pozwala też na uczestnictwo uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych.
Olimpiada Matematyczna – składa się z trzech etapów, mogą w niej brać udział zarówno uczniowie gimnazjów, jak i szkół średnich. Sześć najlepszych uczestników stanowi delegację polską na Międzynarodową Olimpiadę Matematyczną.

Powszechny Internetowy Konkurs dla Uczniów Szkół Średnich – Matematyka organizowany jest przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, nagrody to przede wszystkim indeksy tej uczelni, konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich.
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur” organizowany jest pod patronatem Rady Europy, przeprowadzany jest jeden raz w roku jednocześnie we wszystkich uczestniczących w nim krajach. W Polsce głównym organizatorem Konkursu jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych, które przeprowadza Konkurs pod patronatem Wydziału Matematyki  i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W konkursie mogą brać udział uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, techników i szkół zawodowych. Dla wielu szkół ten dzień jest prawdziwym świętem matematyki.

Oprócz niewątpliwego rozwoju umiejętności i zadowolenia dzieci, udział w konkursach przynosi też inne, bardziej wymierne korzyści: dodatkowe punkty przy rekrutacji do wybranych szkół, zwolnienie z egzaminów lub ich części, wstęp na uczelnię, możliwość uzyskania stypendium. Dlatego wybierając konkurs i przygotowując się do niego, warto patrzeć też na to, czy jest on uznawany przez szkoły i uczelnie, aby ciężka praca, jakiej taki konkurs wymaga, czy zajęcia dodatkowe dla dzieci związane z przygotowaniem zostały naprawdę docenione.

Więcej interesujących konkursów matematycznych można znaleźć tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *