Pierwsza edycja Devoxx4Kids w Krakowie za nami!
Konferencja odbyła się w budynkach Uniwersytetu Pedagogicznego przy ul. Podchorążych 2 w Krakowie i miała charakter otwarty, a udział w niej był bezpłatny – przyświecał nam cel, aby każde dziecko, które interesuje się tym, jak programować, miało możliwość spróbowania swoich sił. Sponsorem i współorganizatorem konferencji była Akademia Programowania. Przy organizacji tego wydarzenia mieliśmy zaszczyt współpracować z Instytutem Techniki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym w wydarzenie Pracownikom Instytutu, a szczególnie Panu dr hab. prof. nadzw. Henrykowi Noga. Devvox4Kids odbyło się pod patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Na nasze wyrazy uznania i słowa podziękowania zasługują też wszyscy instruktorzy prowadzący zajęcia oraz opiekunowie sal i dzieci. Wolontariusze ci z radością i uśmiechem wykonywali swoją pracę, mamy nadzieję, że bawili się przy tym równie dobrze jak my.
Przebieg konferencji
Zajęcia prowadzone były w czterech grupach wiekowych. Wykorzystywaliśmy zarówno darmowe jak i komercyjne rozwiązania umożliwiające dzieciom i młodzieży naukę programowania poprzez zabawę. Najmłodsi uczestnicy z grupy 6+ zajmowali się programowaniem w Scratchu, próbowali swych sił także w LegoWedo. Nieco starsi, tworzący grupę 9+, mieli możliwość poznać także nieco bardziej skomplikowany zestaw Lego Mindstorms EV3. Uczestnicy powyżej 12 roku życia zmierzyli się również z językiem Java i programowaniem w 3D.
Dorośli uczestnicy konferencji uczestniczyli natomiast w serii wykładów:
- „Dlaczego uczyć dziecka programowania?” Wykład prowadził mgr inż. Radosław Krowiak;
- „Mówię więc słucham – Rzecz o komunikacji, empatii i partnerstwie w relacjach z dzieckiem” oraz „Przypowieść o młodych talentach: jak odkrywać, wspierać i pielęgnować zainteresowania dziecka?” Wykłady prowadzone przez mgr Annę Pactwę i mgr Marię Brodę;
- „Drukarka 3D jako uniwersalna pomoc dydaktyczna.” Wykład mgr inż. Krzysztofa Stanika;
- „Rozwijanie twórczości dzieci ważnym elementem ich rozwoju.” Wykład mgr Aleksandry Knych;
Na zakończenie konferencji odbyło się podsumowanie, w czasie którego mogliśmy podzielić się wrażeniami oraz zrobić sobie wspólną fotografię.
Nie obeszło się bez drobnych potknięć, za które serdecznie przepraszamy: rejestracja uczestników została nieco opóźniona, pojawiła się też konieczność zamiany sal z powodu problemów ze sprzętem komputerowym. Konferencja także nam pozwoliła się nauczyć kilku rzeczy i mamy nadzieję, że wyciągnięte wnioski pozwolą nam w przyszłym roku uniknąć podobnych niedogodności.
Do zobaczenia w przyszłym roku!