Trzy najważniejsze techniczne umiejętności dające możliwości lepszej pracy w przyszłości.

Czego uczyć dziecko, co pomoże mu w przyszłości?

Nie jest tajemnicą, że posiadanie wiedzy technicznej może znacznie przyczynić się do rozwoju kariery lub znalezienia pracy. Są umiejętności, które mogą wyróżnić Cię na tle konkurencji i zwiększyć Twoje szanse na to, aby powoli budować swoją karierę na możliwie najlepszych stanowiskach. Głównie powinni skupić się na nich młodzi ludzie i dzieci. Wiele z nich omawianych było na naszym blogu w przeróżnych wpisach. Ten artykuł poświęcamy, więc ich szybkiemu podsumowaniu. Podana w pigułce wiedza dotycząca tego, jakie umiejętności powinien posiadać już na start dobry pracownik przyszłości, może wskazać w prosty sposób, co należy zmienić w podejściu do rozwoju, który niejednokrotnie bazuje na opcjach sprzed ery cyfryzacji.

Najważniejsze umiejętności technologiczne XXI wieku.

Pisanie na klawiaturze.

Szybkie, bezproblemowe, a wręcz intuicyjne umiejętności związane z obsługą klawiatury to podstawa, która będzie potrzebna na niemalże każdym stanowisku. Jakiś czas temu pisaliśmy na naszym blogu o skrótach klawiaturowych przydatnych każdemu programiście, prawdą jednak jest, że są one w równie dużym stopniu potrzebne każdemu, ułatwiając pracę na komputerze ogólnie. Ponadto szybki, bezwzrokowe pisanie na klawiaturze, pomaga już teraz nie tylko w życiu zawodowym, ale i ogólnie, co wynika z potrzeby pisania e-maili, czy rozmów na czatach i portalach społecznościowych, a także coraz częstszemu załatwiania spraw urzędowych i wypełniania wniosków w e-urzędach. Pisanie odręczne powoli zanika w nowoczesnych firmach jako forma kontaktu, czy tworzenia notatek. Nauka szybkiego pisania może odbywać się za pomocą nowoczesnych narzędzi i programów do tego przeznaczonych dających dobre nawyki, jak i możemy wspomagać te umiejętności po prostu częstą praktyką.

Obsługa pakietu Microsoft Office i podobnych.

Poniekąd, nawiązując do akapitu powyżej, umiejętności obsługi pakietu Office i jego odpowiedników w postaci na przykład pakietu Google, to podstawa dzisiejszej i przyszłej pracy na stanowiskach biurowych. Niezależnie od tego, czy jest to praca związana z finansami, obsługą klienta, czy nawet kreatywna, znajomość Worda, Excela, Powerpointa, czy Outlooka to „must have” każdego dobrego pracownika. Dzięki plikom pochodzącym z tych programów możemy przesyłać informacje dane i efekty pracy do zespołu lub szefa, a także zachowywać je w odpowiednich formatach tak, aby zawsze móc bezproblemowo do nich powrócić. Warto poznać podstawy ich obsługi samodzielnie, ale też dobrym pomysłem niezależnie od wieku jest postawienie na kurs pokazujący niemalże nieskończone możliwości, jakie daje dogłębna znajomość tych programów.

Technologiczna śmiałość.

Termin niejednokrotnie pojawiający się na naszym blogu, jak i podczas prowadzonych przez nas zajęć z programowania. Nie możemy opierać się technologii, a przede wszystkim musimy oswoić z nią najmłodsze pokolenie. I nie jest tu mowa o podstawowej obsłudze komputera, czy telefonu, wykorzystując go do rozrywki, tak jak to potrafi każde dziecko. Chodzi tu o coś większego, co pozwala na bezproblemowe poznawanie nowych możliwości, przesiadanie się z urządzenia na radzenie bez potrzeby nauki od podstaw jego obsługi i możliwości samodzielnego rozwiązywania problemów związanych z funkcjonalnością urządzeń i oprogramowania. Dobrze jest, aby nikt nie wyręczał dziecka podczas korzystania z komputera w przypadku niegroźnych błędów czy problemów z instalacją lub działaniem aplikacji. Powinno ono samo mieć potrzebę tego, aby bez czyjejś pomocy rozwiązać problem lub znaleźć jego rozwiązanie na przykład w sieci, zanim uda się z nim do specjalisty. Aktywne korzystanie z urządzeń i programów to słowo klucz i umiejętność, która powinna wypierać bezmyślne klikanie na telefonie czy komputerze dla prostych celów.

Technologiczna śmiałość może także pójść o wiele dalej i przybierać formę twórcy technologicznych możliwości. Zapisanie dziecka na kurs programowania dla dzieci i młodzieży, czy inne tego typu zajęcia po pierwsze zachęcą do niezwykle ważnego z punktu widzenia prognoz przyszłości rozwoju umiejętności, jak i obudzą w nich potrzebę zgłębiania wiedzy i samodzielności podczas korzystania z cyfrowych rozwiązań.

Prognozy na przyszłość.

Powyższe umiejętności to kropla w morzu potrzeb, jakie ma i będzie miał przyszły rynek pracy. Jednak te kilka „skromnych” rzeczy może sprawić, że młody człowiek je posiadający znacznie łatwiej otrzyma wymarzoną posadę, jak i będzie dużo szybciej rozwijać w sobie kolejne umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *