Zajęcia dodatkowe dla dzieci i ich wpływ na rozwój najmłodszych.

Co to są dodatkowe zajęcia edukacyjne?

Żyjemy w czasach, kiedy istnieje coraz większa świadomość tego, jak już od najmłodszych lat potrzebna jest nauka, poznawanie nowych rzeczy, interakcja ze światem. Stawiamy na rozwój dzieci, ich edukację i możliwości. Właśnie dlatego zajęcia pozalekcyjne jawią się jako opcja dodatkowa dla rodziców, którzy wiedzą, jak ważne jest wspieranie możliwości rozwoju.

Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dziecka?

To jakie zajęcia dodatkowe dla dzieci wybierzemy, zależy od wielu czynników. Pamiętajmy, że chodzi o dziecko. Młody organizm chłonie wszystko jak gąbka, tym samym jest bardziej podatny na zmiany, stres, opinie. Stąd wybór tego, jak nasze dziecko będzie spędzać czas wolny po szkole, może mieć wielki wpływ na jego osobowość. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, iż nie należy dziecka zmuszać do aktywności, na które nie ma ochoty. Czas po zajęciach szkolnych to jego czas wolny. Może, ale nie musi uczestniczyć w zajęciach dodatkowych, tym bardziej, że często mimo wszystko ma do odrobienia jeszcze lekcje i obowiązki domowe.

Dlaczego warto chodzić na zajęcia dodatkowe?

Takie zajęcia pozalekcyjne to świetna okazja do tego, aby przystanąć na chwilę i porozmawiać z dzieckiem o tym, co tak naprawdę je interesuje, albo w jakim kierunku chce się rozwijać. Oczywiście jako rodzice, nie zawsze możemy się z tymi wyborami zgadzać. Jeżeli jednak nasza pociecha ma pomysł albo ideę tego, co chce robić, jak i jest to w pełni bezpieczne i osiągalne nie mówmy od razu stanowczego nie. Jeżeli nie pozwolimy mu na rozwój, którego nawet chwilowo pragnie, może mieć do nas duży żal w przyszłości za zabranie mu szansy. Lepiej porozmawiać, aby dokładnie wytłumaczyć mu, z czym wiąże się taka, a nie inna aktywność. Taka rozmowa może sprawić, że dziecko jeszcze raz przeanalizuje swoje chęci… a może przekona nas, że warto dać mu szansę. Wiele placówek prowadzących zajęcia dodatkowe dla dzieci oferuje możliwości bezpłatnej lekcji próbnej. Pozwala to właśnie na wypróbowanie i pokazanie, jak wygląda tego typu aktywność i przygotowanie się do jej rozwoju w przyszłości.

Co w przypadku, gdy to my jako rodzice chcemy przekonać do ciekawych zajęć?

Przede wszystkim zastanówmy się, czy proponowane dziecku zajęcia nie są tak naprawdę spełnieniem naszych marzeń, czymś, czego nie doświadczyliśmy, a chcieliśmy, albo tego, z czego sami byliśmy zadowoleni. Narzucanie swoich potrzeb i hobby bez patrzenia na to, czy dziecko je podziela, jest nieodpowiednie. Nie na tym polega rola rodzica, aby kształtował potomka na sowie podobieństwo. Musimy pamiętać, że nawet najmniejsze dziecko, jest nadal samodzielną jednostką.

Zajęcia dodatkowe – hobby

Czasami nasz maluch bez szemrania zgadza się na zaproponowane przez nas aktywności lub koniecznie pragnie kontynuować rozwój w kierunku takim, jaki my obraliśmy. Czy to dobrze? Zdecydowanie, jeżeli jesteśmy pewni, że dziecko rzeczywiście zaraziło się od nas pasją. Zdarza się jednak tak, że maluch, który czuje się w pewnie sposób niedoceniany lub chce koniecznie zadowolić nas jako rodziców, przyjmuje nasze hobby jako stałą, którą ono także powinno reprezentować. W ten sposób ma poczucie, że spełnia nasze oczekiwania albo będzie w naszych oczach jeszcze bardziej wartościowe. Dlatego pomimo tak pewnej zgody dziecka, wybór zajęć dodatkowych jest także świetną okazją do porozmawiania o tym, że jego potrzeby i hobby nie są mniej ważne, i nie muszą pokrywać się z pasjami opiekunów.

Zajęcia dodatkowe dla młodzieży i nie tylko.

To czy zajęcia dodatkowe dla dzieci i młodzieży sprawdza się jako ciekawe, fascynujące i rozwijające zależy zarówno od tego, czy nasze dziecko chce w nich uczestniczyć, a także tego, jak są one prowadzone. Jednak ciężko czasami zorientować się w charakterze prowadzonych warsztatów, a strony internetowe nie zawsze przedstawiają materiał w obiektywny sposób. Najlepiej jest celować w sprawdzone placówki, posiadające już na swoim koncie znaczną ilość absolwentów a przede wszystkim pozytywnych komentarzy. Dzięki powszechnemu dostępowi do sieci można dużo łatwiej sprawdzić opinie, a tym samym zweryfikować, które miejsce będzie idealne.

Wybór wszelkich zajęć dodatkowych dla dzieci jest olbrzymi, szczególnie w większych miastach, gdzie nie ogranicza się on do domów kultury czy bibliotek, ale także na lokalnym rynku istnieje wiele różnych placówek prywatnych. Czasami rodzice zadają sobie pytanie, po co wysyłać dzieci na zajęcia, które niekoniecznie rozwijają typowe hobby? Odpowiedź jest prosta. Bo każdy, dobrze zorganizowany czas podczas zajęć dodatkowych przynosi możliwości rozwoju.

Zajęcia dodatkowe – sportowe.

Zajęcia sportowe to jedne z najczęstszych zajęć, szczególnie wśród chłopców. Wnoszą one do życia dziecka wiele dobrego. Jednym z argumentów za puszczeniem malucha lub nastolatka na różnego rodzaju zajęcia ruchowe jest wszechogarniająca nasze społeczeństwo epidemia nadwagi a nawet otyłości. Dzieci, nawet te najmłodsze coraz mniej czasu spędzają na aktywności fizycznej, a częściej spędzają czas wolny wyjątkowo biernie. Ruch to coś, co pozwoli im na zachowanie kondycji, odpowiedniej postawy ciała, równowagi, refleksu. Ponadto sporty drużynowe rozwijaj też w dzieciach poczucie przynależności, empatię, rozwijają myślenie strategiczne i wpływają na pewność siebie.

Zajęcia dodatkowe – muzyczne.

Rytmika, taniec, gra na instrumentach czy nauka śpiewu, to z kolei zajęcia najczęściej wybierane przez damską część młodego pokolenia. I już na początek można łatwo odnaleźć sens uczęszczania na tego typu zajęcia. Muzyka łagodzi obyczaje, czyli wykształca w dzieciach umiejętności relaksu, a ponadto pozwala im na spojrzenie w głąb siebie i wyrażanie swoich emocji w odpowiedni sposób. Zajęcia umuzykalniające rozwija wszechstronnie zarówno intelektualnie, jak i emocjonalnie i ruchowo. Odpowiednio dobrany instrument, rodzaj tańca, czy występy w chórze mogą procentować na całym przyszłym życiu, zarówno hobbystycznym, jak i zawodowym. Tego typu lekcje pozaszkolne uwrażliwiają, rozwijają twórczo i społecznie.

Zajęcia dodatkowe – plastyczne.

Zajęcia pozaszkolne najczęściej odbywające się w domach kultury, ale nie tylko. Tego typu aktywności są polecane dla każdego dziecka, bez względu na to, czy posiada ono swoisty talent, który będzie mogło podczas nich rozwijać, czy może jeszcze się nie ujawnił. Podczas warsztatów, szczególnie takich, gdzie prezentowane są najmłodszym przeróżne techniki, dzieci rozwijają się wielotorowo. Wspomaga się ich naturalną zdolność tworzenia i wskazuje istna to, że ich perspektywa ma znaczenie. Zdecydowanie uwrażliwia się malucha na piękno i pozwala na myślenie wychodzące poza granice codzienności. Zabawy formą, kolorami i treścią wspomagają rozwój mózgu dziecka, przekładając się na szereg umiejętności, które pozwolą na efektywniejszą naukę, kreatywność i przyswajanie informacji w przyszłości.

Zajęcia dodatkowe – gotowanie

Coraz częściej pokazujące się w miastach zajęcia uczące gotowania i tworzenia posiłków dla dzieciaków w każdym wieku. Bardzo dobry trend, biorąc pod uwagę to, że mocno stawia się na rozwój zmysłu słuchu i wzroku, a smak i węch są często pomijane, pomimo tego, że mają wpływ na osobę tak, jak wszystkie inne. Dzięki takim zajęciom pobudza się kreatywność, myślenie perspektywiczne, umożliwia się dziecku „zaistnieć” w domowej kuchni, pozwalając mu brać udział w niezwykle istotnym momencie przygotowania posiłku dla rodziny. Dziecko dzieli się swoim tworem dosłownie, co jest dla niego powodem do dumy, satysfakcji i uwierzenia w swoje możliwości. Warsztaty popołudniowe, podczas których dzieci uczą się gotować, to często także dla nich okazja do zapoznania się geografią, kulturami, a nawet naukami przyrodniczymi. Odpowiednio przygotowane zajęcia mogą okazać się niezwykle satysfakcjonującym czasem, podczas którego nasza pociecha może rozwijać się na wiele spodów.

Zajęcia dodatkowe – językowe.

Szkoły i kursy językowe weszły na kolejny poziom. Od kilku lat języków obcych uczą się nawet dzieci, które teoretycznie nawet jeszcze nie mówią poprawnie w ojczystym. Czy to źle? Zdecydowanie nie. Nauka języka obcego od najmłodszych lat procentuje. I to nie tylko znajomością więcej niż jednego języka co jest bezcenne na rynku pracy, ale także ogólnym rozwojem mózgu. Dzieci znające więcej niż jeden język, potrafią w każdym z nich porozumiewać się w pełni naturalnie i bezbłędnie a do tego otrzymują predyspozycje do nauki kolejnych w przyszłości. Ponadto wiele języków już teraz potrzebnych jest do rozwoju w różnych kierunkach. Choćby przyszła praca w branży IT, czy reklamowej w dużej mierze bazuje na zwrotach z języka angielskiego. Podchodzenie do nich ze znajomością języka zdecydowanie ułatwia ich zrozumienie i rozwój w danym aspekcie.

Zajęcia dodatkowe – informatyka.

Ogólny rozwój cyfryzacji dosięgnął już nie tylko pojedynczych aspektów życia, ale całego społeczeństwa, zarówno jeżeli chodzi o czas wolny, jak i pracę zawodową. Praktycznie każdy już, niezależnie od stanowiska musi umieć obsługiwać odpowiednie programy, przynajmniej w podstawowym stopniu. Do tego szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady na rynku powstanie wiele nowych zawodów powiązanych z obsługą i tworzeniem nowych możliwości. To wszystko sprawia, że zajęcia pozaszkolne – informatyczne stają się jedną z najlepszych opcji dla przyszłego rozwoju zawodowego najmłodszego pokolenia. Ponadto kursy programowania takie jak dostępne w Akademii Programowania (oferta tutaj), to także wspieranie rozwoju dziecka na różnych płaszczyznach. Jest to między innymi zdobywanie umiejętności społecznych, rozbudzanie kreatywności, nauka pewności siebie. Zajęcia informatyczne to także pomoc w zrozumieniu przedmiotów ścisłych, poznaniu języka angielskiego w praktycznej formie oraz ciekawie spędzony czas.

Fajne zajęcia dodatkowe.

Różnorodne zajęcia pozalekcyjne, w formie warsztatów, kursów, ciekawych spotkań to coś, co ma wpływ na rozwój dziecka w wielu kierunkach. Nie jest to wyłącznie zajęcie mu czasu w trakcie popołudni, ale coś, co rzeczywiście może w olbrzymim stopniu wpłynąć na jego osobę, zdolności, rozwinąć w nim talenty, pasje a przede wszystkim dać możliwość wykazania się.

Zapraszamy też do ciekawego wideo stworzonego przez kanał Mamasy 🙂



11 Comments on “Zajęcia dodatkowe dla dzieci i ich wpływ na rozwój najmłodszych.”

  1. Kasia Tomczak

    Fajnie że podeszliście do zajęć dodatkowych w sposób wyjaśniający wszelakie aspekty a nie tylko wciskający papkę “nasze są najlepsze”. Zdecydowanie doceniam taką postawę i mam nadzieję że kursy programowania dla dzieci w Waszej szkole to także otwartość na różne opcje? Jak do tej pory mój syn uczęszczał na kilka różnych zajeść, momentami z zupełnie różnych dziedzin i muszę przyznać że niektóre stawiały na ilości dzieciaków zamiast na jakość zajęć. Po wakacjach wypróbuje waszą ofertę, może akurat… 🙂

  2. ^Ter

    Mnie rodzice niestety zniechęcili do różnych zajęć dodatkowych, cały czas mając do nich nastawienie, że mam dzięki nim być lepsza od innych dzieci. Ja nie zrobię tego samego moim dzieciom. Jak będą chciały rozwijać się w jakimś kierunku to wyślę na odpowiednie kursy czy warsztaty pozalekcyjne, ale na pewno po pierwsze nie na siłę, a po drugie po to, żeby uczyły się nowych rzeczy na tyle ile chcą, bez przymuszania ich do bycia najlepszym.

    1. Filip

      No niestety chyba dużo osób przeżywało w dzieciństwie swego rodzaju przymuszanie i presję do szkół muzycznych itp. Sama znam takie. Ale przynajmniej one, teraz jako rodzice pilnują żeby dziecko uczestniczyło tylko w aktywnościach które rzeczywiście im pomagają, albo się podobają. Wszelkie zmuszanie do hobby (o ile da się to wykonać), zazwyczaj kończy się traumą. A wystarczy przecież pogadać z dzieckiem, jak w rzeczywistości odbiera dane zajęcia i pozwolić mu na chociaż część wyboru.

      1. C--

        “wystarczy przecież pogadać z dzieckiem, jak w rzeczywistości odbiera dane zajęcia ” – Niestety mam wrażenie że umiejętność rozmowy coraz bardziej zanika, a co dopiero znalezienie czasu na rozmowę z niezdecydowanym dzieckiem przez zapracowanego rodzica. To już nie te czasy kiedy mogliśmy usiąść i bez innych bodźców dookoła porozmawiać z rodziną. A szkoda, bo brak rozmowy skutkuje często włąsnie niezadowoleniem.
        A w temacie… zajęcia dodatkowe to fajowa rzecz, pod warunkiem, że dziecko nie traktuje tego jak kolejnej godziny w szkole, a sam materiał rzeczywiście pozwala pobudzić ochotę na kształcenie się w danym kierunku z uśmiechem.

  3. Kinia

    Uważam że zajęcia dodatkowe dla dzieciaków są bardzo fajną możliwością na ogólne poznanie świata. Niezależnie od zajęć, grupowe lekcje zawsze tworzą nowe więzi, można porozmawiać z rówieśnikami o pasjach, wyrwać się nieco z najbliższego kręgu znajomych i zdobyć pewność siebie. Ważne by takie warsztaty niezależnie z jakiego kierunku były prowadzone przez osoby umiejące i lubiące pracę z dziećmi. Wtedy nie są to “dodatkowe lekcje” tylko “dodatkowa zabawa”.

  4. Bania

    Zdecydowanie popieram przedmówców. Dobre zajęcia dodatkowe dla dzieci i młodzieży to takie, które cieszą dziecko, dają mu poczucie spełnienia, nakręcają i motywują do poszerzania wiedzy i praktyki. Obecnie wiele z nich stawia na nowoczesne formy nauki przez zabawę i rozrywkę, dzięki temu nie są dla dzieci lekcjami ale fajną propozycją na spędzanie czasu po szkole. Mój syn bierze udział w zajęciach programowania w Akademii oraz w szkółce piłkarskiej. Z obu jest zadowolony i nie wiem czy potrafiłby zrezygnować z którychkolwiek

    1. Kinia

      Dokładnie. Trzeba pamiętać że dzieciaki to mali dorośli. Nas się nie da zmusić do efektywnej nauki czegoś co nas nie interesuje ani nie widzimy w tym sensu, a przecież jesteśmy ponoć bardziej dojrzali. Dziecko niekoniecznie musi wiedzieć, jak ważna jest perspektywa edukacji dla przyszłego życia. Wie za to, co mu się podoba i w czym się dobrze czuje. A naszą rolą jest delikatne nakierowanie jego zainteresowań.

  5. Stan

    Recepta na dobre zajęcia dodatkowe dla dzieci jest jedna: Nie zmuszać! Jeżeli dziecko będzie chciało chodzić na dany rodzaj kursów, zajęć, warsztatów, lekcji itp, to wyciągnie z nich o wiele więcej, niż z czasu spędzanego w miejscach gdzie wcale nie chce być. Takie jest moje zdanie na ten temat!

      1. Lena

        To zachęcać żeby zainteresowało się. Dobre zajęcia dodatkowe dla dzieci to nie tylko popołudnie “z głowy” ale też możliwości poznania świata, nowych ludzi i odnalezienia pomysłu na swoja przyszłość. Jeżeli dziecko nie ma żadnych zainteresowań, to też nie jest dobrze. A teraz można znaleźć naprawdę, momentami przedziwne lekcje, tak że każde powinno w coś się wciągnąć.

      2. TiraMissU

        @Meow To najczęściej oznacza tyle że dziecko się boi lub nie wie w czym wybierać. Dobre zajęcia dodatkowe dla dzieci, które zostaną dobrane pod indywidualne predyspozycje dziecka to zazwyczaj scenariusz który kończy się tym, że dziecko zostaje już na nich przez wiele lat. Problem może być też jeszcze taki, że przestawiamy im zajęcia dodatkowe jak kolejne lekcje. No ja się im nie dziwię że nie chcą, jakby mi ktoś proponował kolejny etat za darmo. Dziecko musi mieć świadomość tego, jak będzie spędzać tam czas. Całe szczęscie na wiele różnych kursów można na początek przyjść jednorazowo, lub skorzystać z oferty bezpłatnej lekcji próbnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *