Nauka przez zabawę. Puste hasło czy najlepsza opcja?

Wiele różnego rodzaju narzędzi edukacyjnych, czy szkół oznajmia donośnie hasło „nauka przez zabawę”. Czy to ma znaczenie? Czy zabawa w jakiś sposób może wpływać na wyniki uczenia się? Czy jest to na dłuższą metę efektywne? W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Nie każda zabawa jest edukacyjna. Zdarzają się takie, które niekoniecznie wnoszą w życie malucha powiew nowości, czy rozwijają jego zmysły. Jednak większość z zabaw to idealne lekcje otaczającego świata. Odpowiednie zabawy od najmłodszych lat przynoszą dużo radości, a jednocześnie stymulują ciało i mózg do rozwoju. Dla małego dziecka zabawa jest niczym innym jak odkrywaniem świata, zależności, reguł rządzących fizyką, matematyką czy biologią.

Odkrywanie świata, a głównie chęć poznawania nowych rzeczy, to motor napędzający pragnienie wiedzy. Spędzanie czasu mogąc robić to, co się im podoba, motywuje, pobudza miłe skojarzenia, daje wytchnienie. Dlatego warto zadbać o to, by rozrywka była też edukacyjna.

Dlaczego nauka przez zabawę?

Szkolne lekcje, to zazwyczaj 45 minut siedzenia w miejscu i słuchania monologu nauczyciela. To sprawia, że po pewnym czasie dziecko jest już tak znudzone, że nawet przestaje przyswajać informacje, które w innej sytuacji prawdopodobnie by je zainteresowały. Zauważają to coraz częściej placówki edukacyjne, które nie boją się zmian; i tak na przykład warsztaty programowania dla dzieci czy zajęcia dla małego chemika, nie są w nich suchymi wykładami. To pełen zabawy, kolorów i przygody czas. Podczas zabawy dziecko nie potrzebuje dodatkowej motywacji, aby zanurzyć się w niej bez reszty. Zabawa to także rozrywka, podczas której dziecko może odreagować stres, zrelaksować się, skupić.

Nauka przez zabawę to także wszechstronny rozwój w tym:

• myślenie analityczne,

• rozwój umiejętności społecznych i nauka współpracy,

• kształtowanie empatii i inteligencji emocjonalnej,

• poznanie podstawowych praw fizyki, chemii, logiki,

• pobudzanie wyobraźni i kreatywności,

• rozwój psycho fizyczny i motoryczny.

Zabawa, a odkrywanie pasji.

Pasja, czy hobby w życiu dziecka jest niesamowicie ważnym elementem kształtowania jego charakteru, zainteresowań i zdobywania doświadczenia na wielu płaszczyznach, które mogą być nieocenione w przyszłości. Odpowiednie podejście do odkrywania przez dziecko pasji sprawi, że odnajdą to, co rzeczywiście kochają robić, co przynosi im radość, wzmacnia ich poczucie wartości i potrzebę dalszego rozwoju. Do pasji nie da się zmusić, dziecko musi samo chcieć coś robić, głównie powołując się na wewnętrzne poczucie tego, iż dane zajęcie daje mu radość. A to najłatwiej uzyskać właśnie przez dobrą zabawę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *