Programowanie, czyli wspieranie ogólnego rozwoju dziecka.

Nie da się ukryć, że warsztaty programowania dla dzieci są już coraz częstszym elementem podstawowego rozwoju najmłodszych. Wynika to nie tylko z mody, ale i opinii zarówno futurologów, jak i ekspertów w dziedzinie edukacji, mówiących o tym, że programowanie powinno stać się tak samo ważne, jak czytanie czy pisanie. Powoli wchodzą zmiany i reformy w Polskim szkolnictwie, mające przybliżyć dzieciom możliwości, jakie daje programowanie. Jednocześnie są kraje, w których kodowanie dla dzieci jest już normalnym, stałym elementem materiału szkolnego od najmłodszych lat. Czy programowanie jako podstawa programowa da coś więcej niż tylko (albo i aż) umiejętność obsługi i tworzenia nowoczesnych rozwiązań? Otóż zdecydowanie tak. Dzieci biorące udział w lekcjach kodowania rozwijają się znacznie intensywniej i szybciej niż rówieśnicy.

Jak programowanie wspomaga rozwój?

Dzieci biorące udział w lekcjach programowania, czy mające możliwość zagłębiania się w cyfrową edukację wyróżniają się na tle rówieśników:

– umiejętnością logicznego myślenia, tworzenia w głowie i nie tylko skomplikowanych ciągów zdarzeń i zrozumieniem przyczyno-skutkowości w o wiele większych obszarach życia.

– większą kreatywnością. Nauka programowania dla dzieci opiera się zazwyczaj na myśleniu twórczym i krytycznym. Z tego powodu w przeciwieństwie do lekcji w szkołach, dziecko nie myśli w sposób zero jedynkowy a wręcz przeciwnie. Widzi możliwości wykorzystania całej gamy pomysłów.

– podejściem do problemów. Nie poddają się po jednym niepowodzeniu. Mają świadomość tego, że do wszystkiego można podejść na różne sposoby, a czasami determinacja sprawia, że niemożliwe staje się możliwe.

– samodzielnością w podejmowaniu decyzji. Nie boją się myśleć i oceniać konsekwencji, jednocześnie korzystają z doświadczenia i nie tylko potrafią, ale chcą samodzielnie decydować o ważnych kwestiach.

– wiedzą na tematy ścisłe. I nie chodzi tu o znajomość matematycznych czy fizycznych wzorów (to zazwyczaj prędzej czy później będą wkuwać na lekcjach w szkołach), ale zrozumieniem podstawowych zasad i zależności. Dzięki przekuwaniu wiedzy ścisłej w użyteczną praktykę, uczęszczanie na warsztaty programowania dla dzieci daje im możliwości szybszego przyswajania późniejszej ścisłej wiedzy.

Warsztaty programowania dla dzieci, nieodzowny element edukacji XXI wieku.

Rzeczywiście tak jest. Biorąc pod uwagę w jakim kierunku kształtuje się nasz świat i jakie cechy będą potrzebne następnemu pokoleniu pracowników, nauka programowania dla dzieci staje się być podstawą edukacyjną, która powinna być wprowadzana od najmłodszych lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *